שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

החולשה המהותית שהקפיצה את רווחי הגמל של אלטשולר

בתשקיף שפורסם לקראת הנפקת הגמל נכתב כי התגלתה "חולשה מהותית בבקרה הפנימית". תיקון הטעות הוסיף 5 מיליון שקל לרווח הנקי של 2017

רחלי בינדמן 10:4111.07.19

הנפקת חברת הגמל של בית ההשקעות אלטשולר שחם צפויה לצאת לפועל ב־15 בספטמבר לפי שווי של 900 מיליון שקל. הגופים המוסדיים שישתתפו בשלב המוסדי של ההנפקה יקבלו הנחה של 2.5% ויוכלו לרכוש מניות לפי שווי של 877 מיליון שקל. בתשקיף שפרסם בית ההשקעות גילו המשקיעים כי התגלתה "חולשה מהותית בבקרה הפנימית של החברה". בעקבות הטעות הוצג רווח נמוך יותר לצרכי מס, דבר שהוביל לתשלומי מס מופחתים בעיקר ב־2017.

 

בדו"ח הכספי שעליו חתומה פירמת רואי החשבון EY נכתב כי "חולשה מהותית היא ליקוי, או צירוף ליקויים בבקרה פנימית על דיווח כספי עד כדי כך שקיימת אפשרות סבירה כי הצגה מוטעית מהותית בדו"חות כספיים, שנתיים או רבעוניים, של החברה לא תימנע או תתגלה במועד". הפירמה מציינת כי החולשה שהתגלתה לקראת פרסום התשקיף היא ש"לא אותרה טעות בחישוב הוצאות רכישה נדחות וההפחתה בגינן, שכן החברה לא היוונה את מלוא הוצאות הרכישה הנדחות ולא איתרה את הטעויות בחישוב ההפחתה. הטעות השפיעה על אופן ההצגה של הוצאות רכישה נדחות, ההפחתה בגינן והמס המתייחס".

 

הטעות שהתגלתה נוגעת לחישובים שנערכים בנוגע לצירוף לקוחות. חברות חיסכון ארוך טווח נוהגות לשלם עמלות חד פעמיות לסוכני הביטוח והמשווקים שלהן עבור גיוס לקוחות חדשים. אלה מוצגות במאזן כנכס שמופחת בדו"ח רווח והפסד לאורך הישארותו הצפויה של הלקוח בקופת הגמל. בעת הכנת התשקיף התברר כי בדו"חות הכספיים של השנים האחרונות לא הסתכלו באלטשולר שחם על מועד הצטרפות הלקוח בפועל, אלא ביצעו חישוב ברמה שנתית, מה שהשפיע על תקופת הפחתת העמלות. ההשפעה העיקרית של הטעות נגעה לגובה תשלום מס הכנסה.

 

תיקון הטעות הוא דווקא חדשות טובות לאלטשולר שחם. כך, למשל, לפני תיקון הטעות עמד ההון העצמי של חברת הגמל ב־2017 על 125.4 מיליון שקל ואילו כעת הוא תוקן ל־135 מיליון שקל. הרווח הנקי עלה בעקבות הטעות מ־19.3 מיליון שקל ל־24.5 מיליון שקל. תשלום המס גדל בהתאם ועלה מ־12.8 מיליון שקל ל־15.6 מיליון שקל. בתגובה לטעות מסרה אלטשולר שחם כי "החברה בחנה את הסיבות שהובילו לחולשה המהותית האמורה ולנוכח גילוי הטעות שבה ובחנה את הדו"חות הכספיים של החברה. בעקבות גילוי הטעות נקטה החברה בפעולות למניעת הישנות מקרים כאלו בעתיד".

 

 

גילעד אלטשולר גילעד אלטשולר צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x