$
מט"ח וסחורות

"מחירי הנפט ימשיכו לעלות? אל תתרגלו לזה"

ג'יי.פי מורגן: "בעוד כמה שנים מחיר חבית נפט יירד לאזור ה-50 דולר, וסעודיה ואופ"ק יחזירו לעצמן את נתחי השוק שאיבדו לחברות אמריקאיות"

שירות כלכליסט 18:4605.07.19
ירידה הדרגתית במחירי הנפט בשנים הבאות עשויה להביא לכך שסעודיה ואופ"ק יחזירו לעצמן חלק מנתח השוק שאיבדו לטובת היצרניות האמריקאיות, כך מעריכים בבנק ההשקעות ג'יי.פי.מורגן.

 

"סעודיה ואופ"ק תומכות בנפט; אך למרות זאת, המסר שלנו למי שמאמין שהעליות במחירים רק יימשכו, הוא 'אל תתרגלו לזה'", אמר האנליסט כריסטיאן מאלק ל-CNBC.

 

מוקדם יותר השבוע הסכימו המדינות החברות באופ"ק ועשר יצרניות נוספות להמשיך בצמצום התפוקה ב-1.2 מיליון חביות ביום למשך תשעה חודשים נוספים. הירידה הזו בתפוקה בקרב הקרטל ובנות הברית שלו נמשכת מאז 2017 כחלק מהמאמצים להעלות את המחירים.

 

הקרטל הצליח לשמור את המחירים באזור ה-60 דולר לחבית, זאת לאחר שלפני חמש שנים נסחר הנפט תמורת יותר מ-100 דולר. ואולם הקיצוצים בייצור הובילו לכך שנתח השוק של החברות באופ"ק צנח לרמתו הנמוכה ביותר מזה קרוב לשלושה עשורים. במקביל, תעשיית פצלי הנפט בארה"ב התרחבה בקצב מסחרר, שמערער על מאמצי אופ"ק ומציף את השוק באספקה.

 

להערכתו של מאלק, בסעודיה ובאופ"ק עסוקים יותר במדיניות הפיסקאלית והכלכלית מאשר במלחמה על נתחי שוק. "הרי רק לפני שלוש או ארבע שנים אף אחד לא היה מעלה על הדעת שהם יהיו מרוצים ממחירים של 60 או 70 דולר לחבית", אמר. "הרף ממשיך לרדת, רק באופן מאוד הדרגתי. בעוד כמה שנים אני מעריך ש-50 דולר לחבית יהיה מחיר מקובל, ובשלב הזה סעודיה ואופ"ק יחזירו לעצמן את נתחי השוק והוא ייהפך להיות תחרותי יותר".

 

שר האנרגיה הסעודי חאלד אל פאליח מאמין שתעשיית פצלי הנפט לא תשרוד לנצח. "הם יגיעו לשיא, יישארו בלי שינוי ואז תתחיל הירידה", אמר בשיחה עם עיתונאים בווינה.

 

 

קידוח נפט בארה"ב קידוח נפט בארה"ב צילום: גטי אימג'ס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x