$
שוק ההון

נחשף בכלכליסט

עסקת ענק לאנרגי'אן: תרכוש את אדיסון האיטלקית ב-865 מיליון דולר

ברשות אדיסון 47 רישיונות גז ונפט (מהם 19 פעילים), ו־63 רישיונות בפיתוח, לרבות בקרואטיה, מצרים, אנגליה, אלג'יר, נורבגיה ואיטליה; העסקה תמומן באמצעות גיוס שיתבצע בחו"ל בהיקף של כ-265 מיליון דולר ובנטילת הלוואות גישור מגופים פיננסים ובהיקף של כ-600 מיליון דולר

ליאור גוטמן 10:1604.07.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת אנרג'יאןהיוונית-בריטית עושה הבוקר (ה') צעד גדול בדרך להפיכתה לשחקנית בינלאומית ואזורית בתחומי הפקת הגז והנפט.

 

 

החברה הודיעה על רכישת חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון תמורת כ-865 מיליון דולר. העסקה תמומן באמצעות גיוס שיתבצע בחו"ל בהיקף של כ-265 מיליון דולר ובנטילת הלוואות גישור מגופים פיננסים ובהיקף של כ-600 מיליון דולר.

 

דבר הרכישה של אדיסון, כמו גם הצורך בגיוס, נחשפו שבוע שעבר ב"כלכליסט" והיום כאמור הם מקבלים אישור רשמי.

 

אדיסון פועלת תחת כנפי ענקית האנרגיה הצרפתית EDF. בשנים האחרונות התקבלה בצרפת החלטה למכור את אדיסון על כלל פעילותה. לפי פרסומי החברה ברשותה 47 רישיונות גז ונפט (מהם 19 פעילים) ו־ 63 רישיונות בפיתוח, לרבות בקרואטיה, במצרים, באנגליה, אלג'יר, נורבגיה ואיטליה.

 

סך נכסי הנפט שיעברו לידי אנרג'יאן יגיעו לכ-300 מיליון דולר חביות נפט, והרכישה תהפוך את אנרג'יאן לאחרת החברות הבולטות שפועלות באגן הים התיכון.

 

כזכור, אנרג'יאן פועלת בישראל מזה כחמש שנים וכיום היא הבעלים הרשמיים של מאגרי כריש ותנין. לחברה צבר חוזים לאספקת גז בהיקף של כ-4.2 מיליארד מ"ק לשנה למשק הישראלי.

 

באנרג'יאן מסבירים שהיקף העסקה לרכישת אדיסון הוא כ-750 מיליון דולר, כאשר עוד 100 מיליון דולר מותנים בכפוף להזרמת גז ראשון ממאגר קסיופיאה במים הכלכליים של איטליה (צפי בשנת 2022). אדיסון צפויה לקבל תמלוגים בשיעור של 8% על רווחים מהפקה כתוצאה מתגליות במצרים.

 

מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרג'יאן צילום: יריב כץ

 

עוד טוענת אנרג'יאן כי התרומה של העסקה לתזרים המזומנים שלה יניב תוספת של כ-302 מיליון דולר לשנה. במקור ההערכות היו שאנרג'יאן תממן את העסקה רק מגיוס חוב זר ובהיקף של עד 1.5 מיליארד דולר. בפועל היקף העסקה היה נמוך יותר והוא הסתכם כאמור בכ-865 מיליון דולר.

 

"רכישת אדיסון עומדת בקנה אחד עם האסטרטגיה המוצהרת של אנרג'יאן – להפוך לחברה מובילה באזור הים התיכון בתחום החיפוש וההפקה של גז טבעי. הדבר צפוי לחזק את אנרג'יאן בהיבט של צמיחת החברה וגיוון הנכסים; הזדמנויות אקספלורציה; תרומה מיידית לתזרים ותמיכה באסטרטגיית הצמיחה של החברה, בשאיפה לחלוקת דיבידנדים בטווח הבינוני", אומרים בחברה היוונית-בריטית.

 

"הקבוצה המורחבת תהיה אחת החברות הגדולות בתחום ההפקה והייצור של גז טבעי ונפט הרשומות בבורסות לונדון ותל אביב", ציינו בחברה.

 

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגאס, מסכם ש"העסקה תהפוך את אנרג'יאן לחברה רב-לאומית בעלת שיעור צמיחה משמעותי. לצד זאת, אנו שומרים על פיתוח כריש-תנין והזרמת גז ברבעון הראשון של 2021 כעדיפות גבוהה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x