$
שוק ההון

"סיכוי לא מבוטל שהפד יוריד את הריבית כבר בפגישתו החודש"

הכלכלן הראשי של מיטב דש מעריך שדבריו של יו"ר הפד פאוול אמש מאותתים למשקיעים כי ציפיותיהם להורדת ריבית עשויות להתממש בקרוב

נשיא הבנק המרכזי האמריקאי, ג'רום פאוול, אמר אמש (ד') בנאום שנשא בשיקגו כי לא יהסס "לסייע" אם ההתפתחויות האחרונות כמו מלחמת הסחר, יפגעו בכלכלת ארה"ב. ובכך רמז למשקיעים על הורדת ריבית אפשרית. 

 

תיאוריות קונספירציה אומרות שכל הצעדים האחרונים של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, כמו החרפחת מלחמת הסחר עם סין ומקסיקו, נועדו לגרום לבנק לפדרל ריזרב להוריד את הריבית במשק.

 

לפי החוזים העתידיים הנסחרים על ריבית הפד (ומגלמים את ציפיות המשקיעים לגבי גובה הריבית העתידית), השוק צופה נכון להיום שתי הורדות ריבית עד סוף השנה.

 

חיזוק לכך ניתן לראות בירידות החדות בתשואות שנרשמו בשבועות האחרונים בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות. בשבוע שעבר, תשואת האג"ח לשנתיים של ממשלת ארה"ב ירדה ב-24 נקודות בסיס ל-1.92% - הירידה השבועית הגדולה ביותר מאז 2009.

 

נוסף על כך, הירידה בפער בין התשואה לשנתיים לבין שלושה חודשים באג"ח הממשלתיות ירד למינוס 0.43%, אחת הרמות הנמוכות בשלושים השנים האחרונות. "לא היה מקרה שפער זה הפך לשלילי והריבית לא ירדה", מציין אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש.

 

"המצב בו התשואה של אגרת החוב ל-10 שנים נמוכה מהריבית לא קיים רק בארה"ב, אלא במדינות רבות, כמו הולנד, גרמניה, קנדה ודנמרק, מה שמשקף שלא רק בארה"ב קיימות ציפיות להורדת ריבית", ציין.

 

"סיכוי לא מבוטל שהפד יוריד את הריבית כבר בפגישתו החודש (18-19.6)", הוסיף.

 

איך השפיעה בעבר הורדת ריבית ה-FED על שוק המניות?

"מסוף שנות ה-80 ועד אמצע שנות ה-90 הורדת ריבית הפד הייתה תגובה להיחלשות האינפלציה, מה שבסה"כ תמך באפיק המנייתי. ב-1998 הורדת ריבית בתגובה למשבר בשוקי אסיה ורוסיה גרמה למהפך בשוק המניות ולעליות חדות. מקרה זה יכול לחזור על עצמו גם כעת אם מלחמת הסחר תיפסק. בשנת 2000 וב-2007 תחילת הורדות ריבית הפד רק עכבה במעט את הירידות בשוק המניות".

 

מימין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג מימין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילום: איי אף פי

 

"לא נראה הורדת ריבית בקרוב" 

לדברי אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, על אף ההתבטאויות האחרונות של יו"ר הפד, לא נראה הורדת ריבית בטווח הזמן הקרוב. "עד פגישת הפד בעוד כשבועיים, עיניי המשקיעים נשואות ליום שישי הקרוב, אז יפורסם דוח התעסוקה וישפוך אור על מצב הכלכלה והתעסוקה בארה"ב. אם נראה שהכזר ממשיך לעלות בקצב דומה לזה של השנה האחרונה, הפד לא צפוי להוריד את הריבית", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x