$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נפגשו בקו האמצע של השווי: הסכסוך בין שופרסל ל־MAX הסתיים בפשרה

רשת הקמעונאות תרכוש את חלקה (16%) של חברת כרטיסי האשראי בשופרסל פיננסים לפי שווי של 400 מיליון שקל. השותפות פורקה בשל החלטת שופרסל לעבור לשתף פעולה עם המתחרה כאל

גולן חזני 07:2523.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הסכסוך בין שופרסל ל־MAX (שמה החדש של לאומי קארד), הנוגע לשווי של חברת שופרסל פיננסים, עומד בפני סיום. ל"כלכליסט" נודע כי שתי החברות הגיעו לפשרה, שלפיה ענקית הקמעונאות תשלם כ־65 מיליון שקל לחברת כרטיסי האשראי עבור חלקה (16%) בשופרסל פיננסים - מחיר שמשקף שווי של כ־400 מיליון שקל לחברה - האמצע בין הערכות השווי הסותרות של החברות לשופרסל פיננסים.


 

מימין: איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל ורון פאינרו, מנכ"ל MAX מימין: איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל ורון פאינרו, מנכ"ל MAX צילום: עמית שעל, אריאל שרוסטר 

הפעילו את מועדון הלקוחות הגדול בארץ

שופרסל פיננסים היא החברה שמפעילה את מועדון הלקוחות של שופרסל, שכולל גם כרטיס אשראי. במשך שנים רבות לאומי קארד היא שהנפיקה ותיפעלה את כרטיסי האשראי, ובמסגרת המועדון הונפקו כ־500 אלף כרטיסים - מספר שהפך אותו למועדון הגדול בישראל - אך בנובמבר 2017 שופרסל החליטה לא לחדש את השותפות ובחרה לחתום על הסכם חדש עם המתחרה של לאומי קארד - חברת כרטיסי האשראי כאל, שנכנס לתוקף בינואר 2018. 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה


 

בעקבות כך, ללאומי קארד לא נותרה סיבה להישאר שותפה בשופרסל פיננסים, והוסכם ששופרסל תקנה את חלקה. אלא ששתי החברות לא הצליחו להגיע לשווי מוסכם. לאומי קארד טענה, בהתבסס על הערכת שווי של רו"ח אורי כהן, כי השווי של שופרסל פיננסים עומד על 704 מיליון שקל, מה שגוזר לאחזקתה שווי של 127 מיליון שקל. מנגד, שופרסל טענה שבעקבות ההסכם החדש עם כאל, שווי החברה נמוך משמעותית ועומד על 100 מיליון שקל בלבד - סכום שגוזר לנתח של לאומי קארד שווי של 16 מיליון שקל.


 

שופרסל טענה לשווי המצומק אף שזמן קצר לפני שהודיעה על חיסול השותפות עם לאומי קארד, היא רכשה את חלקה של חברת האנרגיה פז בחברה (20%) לפי שווי חברה של 732 מיליון שקל - הנחה של 8% ביחס להערכת השווי של כהן. לאומי קארד שקלה אף היא לממש את האופציה, כך ששופרסל תרכוש מפז רק 16% והיא תרכוש את היתר, אך לבסוף האופציה לא מומשה.


 

הפערים בין החברות עמדו על 111 מיליון שקל

מרגע שהוחלט על פירוק השותפות, התגלה בין החברות פער של 111 מיליון שקל בסכומים שאותם שופרסל מוכנה לשלם ל־MAX. בעקבות המחלוקת נפתחה מערכה משפטית ארוכה, שכעת קרובה לסיום.

מכיוון שמאז שפרץ הסכסוך MAX לא העבירה לשופרסל את חלקה בהכנסות שנבעו מהנפקת כרטיסים, נוצר לחברת כרטיסי האשראי חוב כלפי חברת הקמעונאות. משום כך, סביר ש־MAX לא באמת תקבל לידיה 65 מיליון שקל, אלא שסכום זה יופחת מהחוב שלה כלפי שופרסל. הסכם הפשרה אמור להיחתם בשבועות הקרובים.

 

לאומי קארד טענה כי השווי של שופרסל פיננסים עומד על 704 מיליון שקל. מנגד, שופרסל טענה ששווי החברה עומד על 100 מיליון שקל בלבד
בטל שלח
    לכל התגובות
    x