$
שוק ההון

ברקת מעביר מסר למוסדיים: אל תסתמכו על המלצת אנטרופי

בטויוטת הסדרה חדשה שפרסמה רשות שוק ההון נכתב כי חובתו של המשקיע המוסדי היא לשקול באופן עצמאי ולנמק כל הצבעה באסיפה כללית של תאגיד השקעה; כל זאת שבוע לפני ההצבעה על שכר לפידות בשיכון ובינוי

רחלי בינדמן 16:0521.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

ד"ר משה ברקת מצא לעצמו תזמון מעניין לפרסם טיוטת הסדרה חדשה ביחס להצבעות בשוק ההון. כפי שחשף הממונה על רשות ני"ע עצמו לפני חודש, בנאום שנשא בכנס באוניברסיטת ת"א, הוא אינו מעוניין עוד שגופים מוסדיים המנהלים כספי ציבור ישתמשו בשירותי חברת ייעוץ חיצונית כדי לקבל החלטות הצבעה באסיפות של חברות ציבוריות (בדגש על עסקאות בעלי עניין ונושאי שכר).  

 

 

מדובר בשבוע בלבד לפני ההצבעה הגורלית על שכרו של מנכ"ל שיכון ובינוי הנכנס אייל לפידות המבקש שכר של כ-21 מיליון שקל בשנה (במונחי עלות כולל אופציות) כאשר חברת הייעוץ אנטרופי ממליצה למוסדיים לתמוך בחבילה.

 

ברקת קובע בטיוטה שעדיין איננה בתוקף כך "לאור הגברת החובות שחלות על משקיע מוסדי - בדגש על החובה שלו לשקול באופן עצמאי ולנמק כל הצבעה באסיפה כללית של תאגיד השקעה, הרי שהצורך של אותו גוף להיעזר בגורם מקצועי חיצוני לשם ביצוע חובות אלה מצטמצם. לפיכך, אין צורך עוד באסדרה ספציפית של התקשרות עם גורם מקצועי כאמור, שכן אין בהתקשרות כאמור כדי לפטור את המשקיע המוסדי מהחובות העצמאיות החלות עליו".

 

ברקת דורש מהמוסדיים לבצע אנליזה עצמאית של ההצעה שמונחת על סדר היום ובה ניתוח של היבטי ההצעה, באופן שיאפשר קבלת החלטה מושכל.

 

ביחס לשכרו של לפידות הדעות בין חברות הייעוץ לגופים המוסדיים חלוקות. אנטרופי ממליצה לתמוך ואילו ISS ועמדה ממליצות להתנגד. הגופים המוסדיים הנוספים שיכריעו את גורל השכר של לפידות הם חברות הביטוח הראל ומנורה, המחזיקות כל אחת ב־5% משיכון ובינוי, בית ההשקעות מור, המחזיק ב־4%, וכלל ביטוח (שבה קיבל לפידות באחרונה אופציה לרכישת 5%), שמחזיקה ב־1.5% בשיכון ובינוי. אישור שכרו של לפידות מחייב תמיכה של יותר מ־50% מבעלי מניות המיעוט. אחזקות המיעוט מהוות 52% מהאחזקות בשיכון ובינוי, אך הספירה מתבצעת על בסיס הקולות המשתתפים באסיפה, וסביר כי יגיעו להצביע בעיקר הגופים המוסדיים ולא משקיעים פרטיים. מנורה והראל משתמשות בשירותי אנטרופי, אך הן אינן מחויבות להצביע כהמלצתה.

 

משה ברקת משה ברקת צילום: דוברות האוצר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x