$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

קיבוץ אפיקים בדרך לאקזיט של עשרות מיליוני שקלים

חברה אירופית בינלאומית מנהלת מגעים לרכישת 50% ממניות אפימילק, יצרנית מערכות ממוחשבות לרפתות, לפי שווי של עד 110 מיליון דולר. קרן פורטיסימו, שצפויה למכור את חלקה, עשויה לרשום תשואה של פי 2.5 על ההשקעה שנעשתה ב־2008

גולן חזני 06:5014.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

קיבוץ אפיקים שבעמק הירדן וקרן פורטיסימו מצויים בדרך לאקזיט של עשרות מיליוני שקלים. ל"כלכליסט" נודע כי חברה אירופית בינלאומית מנהלת מגעים לרכישת 50% ממניות אפימילק לפי שווי חברה של 110-100 מיליון דולר.  

 

 

אפימילק, שמוחזקת על ידי אפיקים (69.5%) ועל ידי פורטיסימו (30.5%), מפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות ממוחשבות מתקדמות לרפת המודרנית וניהול העדר. המוצר המרכזי של החברה הוא חיישן התנהגות שמותקן על רגלה של הפרה ומפיק דו"ח לגבי מצבה הבריאותי בכל רגע נתון, ומסייע לשפר את איכות החלב שלה, את איכות ותוחלת החיים ואת מידת הפריון.

 

 

הטכנולוגיה של אפימילק. חיישן המוצמד לרגל הפרה ומפיק נתונים לגבי מצבה הטכנולוגיה של אפימילק. חיישן המוצמד לרגל הפרה ומפיק נתונים לגבי מצבה צילום: אפימילק

 

הקיבוץ ריכך את עמדתו

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי אפיקים התנגד בתחילה למכירת מניות בעסקה, אך ריכך את עמדתו והודיע לפרוטיסימו כי במחיר מתאים ושותף ראוי הקיבוץ יסכים למכור 19.5% מהמניות שלו בחברה, שעבורן יקבל 20 מיליון דולר – כלומר כ־70 מיליון שקל.

 

סכום זה מצטרף לדיבידנד שקיבל הקיבוץ לפני כחצי שנה במסגרת חלוקה של 35 מיליון שקל לבעלי המניות. חלקו של הקיבוץ עמד על 25 מיליון שקל, ובמקרה של אקזיט תגיע התמורה שיקבל כולל הדיבידנד לקרוב ל־100 מיליון שקל.

 

 

פורטיסימו שמנוהלת על ידי יובל כהן נכנסה להשקעה באפימילק ב־2010, והיא מחויבת לממש את המניות. זאת, מאחר שמדובר בהשקעה מהקרן השנייה שלה שאותה גייסה ב־2008. הקרן השקיעה ברכישת המניות 40 מיליון שקל (כ־11 מיליון דולר), ואם תקבל את השווי שאותו היא מבקשת עבור המניות שלה – 30 מיליון דולר – היא תרשום תשואה של פי 2.5 על ההשקעה, ונראה שאף יותר, אם למדוד לפי ההון העצמי שהושקע בעסקה, ללא מינוף.

 

לא מדובר בעסקה פשוטה והמגעים מצויים בעיצומם. הקיבוץ מתעקש בשלב זה להחזיק בשליטה משותפת עם הרוכש, שמעוניין להגיע לאחזקה של 51%. נושא השליטה הוא אחד הנושאים המהותיים במו"מ שמנהלת פורטיסימו ואשר הקיבוץ מהווה צד פסיבי אליו בשלב זה. כל עסקה שתסגור פורטיסימו מותנית באישור של חברי הקיבוץ באסיפה מיוחדת שתתכנס לשם כך.

 

כבר היו מקרים בעבר שחברות מהמגזר הקיבוצי נמכרו, אולם אסיפת החברים לא אישרה את העסקה, כשהדוגמה הבולטת לכך היא מכירת מיטרוניקס, יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מקיבוץ יזרעאל לפני כעשר שנים. אם חברי אפיקים יסרבו למכור את מניותיהם, הקרן תמכור רק את אחזקתה. הפיתוי שבו משתמשת פורטיסימו למשוך רוכשים הוא רובוט שפיתחה אפימילק ועדיין לא נמצא בשלבי שיווק, אשר אמור לבצע חליבה ללא מגע יד אדם ובאמצעים מתקדמים, ואשר לדברי מנהלי אפימילק צפוי להפוך את השוק. ההכנסות השנתיות של אפימילק, בניהולו של יובל רחמילביץ', עומדות על 200 מיליון שקל, וה־EBITDA – רווח תפעולי תזרימי – עומד על 38-35 מיליון שקל בשנה.

 

חוזי הענק ברוסיה ובסין

בשנים האחרונות חתמה אפימילק על הסכמים להקמת מכוני חליבה ב־10 רפתות ענק בווייטנאם, רוסיה וסין. 95% ממכירות אפימילק הן בחו"ל והן מבוצעות באמצעות אנשי שיווק ב־50 מדינות שונות. 40 מעובדי החברה הם חברי קיבוץ, שמחזיק גם ברפת חלב גדולה של 500 פרות שמניבות 4.5 מיליון ליטר חלב בשנה.

 

 

 

בראש החברה הכלכלית של הקיבוץ, נכסי אפיקים, עומד אריק שור, לשעבר מנכ"ל תנובה שמכהן גם כיו"ר חברת אפימילק.

 

המתחרה של אפימילק היא SCR שהוחזקה בידי קרן טנא שרכשה את השליטה בה ב־2009 ומכרה אותה ב־2014 בלא פחות מ־250 מיליון דולר ל־Allflex האמריקאית שפועלת ביותר מ־60 מדינות ומעסיקה יותר מ־1,300 עובדים. CSR, שמעסיקה יותר מ־300 עובדים, מגלגלת לפי הערכות שונות מחזור של עשרות מיליוני דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x