$
בורסת ת"א

אחרי כלל ביטוח: הפניקס רוכשת מבנק ירושלים משכנתאות ב-280 מיליון שקל

ירושלים מוכר להפניקס 80% מתיק הלוואות לדיור בשווי של 350 מיליון שקל - הבנק ירשום רווח של 15 מיליון שקל על העסקה; לפני 14 חודשים מכר ירושלים תיק משכנתאות של 320 מיליון שקל לחברת כלל

רחלי בינדמן 09:5201.05.19

עסקת מכר משכנתאות שנייה לבנק ירושלים בתוך שנה וחודשיים: לאחר שהבנק מכר לעמיתי כלל ביטוח 50% מתיק משכנתאות בשווי 640 מיליון שקל בפברואר 2018 (נמכרו בפועל הלוואות דיור בסכום של 320 מיליון שקל), כעת הוא מוכר 80% מתיק משכנתאות של 350 מיליון שקל לגוף מוסדי נוסף - ל"כלכליסט" נודע שמדובר בחברת הביטוח הפניקס.

 

סכום ההלוואות הנמכרות בפועל עומד על 280 מיליון שקל (ירושלים ימשיך לנהל ולתפעל עבור הרוכש את ההלוואות). הבנק צפוי לרשום רווח של 15 מיליון שקל לפני מס בדוחות הרבעון השני בעקבות העסקה.  

 

בשנים האחרונות עסקאות מכר מסוג זה הפכו פופולריות יותר ויותר, והן מיטיבות עם שני הצדדים - הבנק שחרר הון לטובת העמדת הלוואות חדשות והמוסדיים נחשפו לתיק משכנתאות שנחשב סולידי ובטוח יחסית כחלופה לאג"ח הממשלתיות, המספקות היום תשואה אפסית. הסיכון שכן קיים כרוך כמובן בעליית ריבית משמעותית שכרגע אמנם לא נראית באופק אך כאשר תגיע, צפויה "לאתגר" את יכולת ההחזרים על הלווים רוכשי הדירות.

 

בנק ירושלים ניסה לעניין במכירת התיק שלו מוסדיים נוספים, עוד בטרם העסקה הראשונה מול כלל, אך אלה לא הסתערו על המציאה, שכן התיק של בנק ירושלים נחשב מעט מסוכן יותר מהמתחרים.יחס ה־LTV (היחס שבין שיעור המימון לשווי הנכס הנרכש) בתיק המשכנתאות שבנק ירושלים מבקש למכור עומד על כ-40%. ככל שהיחס נמוך יותר, רמת הסיכון של התיק נמוכה יותר.

 

מדובר בעיקר במשכנתאות שניתנו בריבית משתנה, הן ריבית צמודה והן ריבית פריים, בנות 5-2 שנים ולא כוללות פיגורים. תיק המשכנתאות של בנק ירושלים מתאפיין בחשיפה גבוהה יחסית לאשראי לדיור לציבור החרדי ולבני המיעוטים. 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x