$
בורסת ת"א

שוב נדחף ברגע האחרון: מוטי בן משה הגיש הצעה להחזקות אפריקה בכביש 6

בן משה הגיש את ההצעה בעיצומה של הצבעת מחזיקי האג"ח על הצעות שהגישו קרן קיסטון וכלל ביטוח-הפניקס; המחזיקים החליטו לקיים הצבעה חדשה שתכלול את הצעת בן משה - למרות שלא עמד בהתחייבותו כלפיהם להשלים את העסקה הקודמת באפריקה ושלא הסכים לחילוט הפיקדון שהפקיד בעסקה שנפלה

גולן חזני 10:2624.04.19

מוטי בן משה שוב נכנס ברגע האחרון האחרון לנסיון מכירה של נכס של אפריקה ישראל - ושוב מנסה להפיל הצעות קיימות. הפעם מדובר בהחזקות אפריקה והחזקות קבוצת אלון דלק בכביש 6.  

לאחר שהמחזיקים כבר הצביעו על ההצעות הקיימות - של קבוצת קיסטון, שמנוהלת ע"י רוני בירם, גיל דויטש ונבות בר, ושל קבוצת כלל ביטוח והפניקס, הגישה גם דור אלון שבשליטת בן משה הצעה משלה. ההצעה של בן משה דומה בהיקפה להצעה המעודכנת האחרונה שהגישה של קרן קיסטון.  

 

אפריקה מחזיקה ב-35.5% מהחברה המפעילה של כביש 6 ואלון דלק ב-29%. ההצעה המעודכנת של קיסטון עבור חלקן של אלון ואפריקה במפעיל הכביש עומדת על 333 מיליון שקל, זו של כלל והפניקס עומדת על 335 מיליון שקל. 

 

ההצעה הוגשה כשמחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל כבר מצויים בעיצומה של הצבעה אם לבחור בהצעה של קרן קיסטון או של כלל ביטוח והפניקס (335 מיליון שקל). נאמני אג"ח אפריקה - הרמטיק, הפסיקו את ההצבעה שעמדה להסתיים הבוקר וכינסו אסיפה חדשה פרונטלית לשבוע הבא בסיומה תיערך הצבעה על שלוש ההצעות.

 

כזכורף בן משה הגיש הצעה לרכישת אפריקה כשזו עמדה כבר להימכר לפני שנה וחצי לנתי סיידוף: ב-5 ביולי 2017, במסגרת הסדר החוב עם אפריקה וניסיון של המחזיקים למצוא רוכש, נותרה על השולחן רק ההצעה של מוטי סיידוף - בן משה פרש מהתחרות על העסקה בשלב ההוא. ואולם המחזיקים והנאמן הרמטיק התמהמהו ולא הצליחו לסגור עסקה מול סיידוף,ופתאום בנובמבר אותה שנה הפציע שוב בן משה עם הצעה חדשה משלו, ומאז העסק הלך והסתבך עד שבן משה סגר עסקה. בן

 

משה לבסוף לא הצליח לסגור אותה, בגלל טענות על עיכוב בקבלת אישורי הגבלים – המחזיקים החליטו שהם לא יכולים יותר לסמוך עליו ובאישור בית המשפט העסקה מולו בוטלה.

 

בן משה מסרב למימוש פיקדון של 100 מיליון שקל שהציב לעסקה, גם העניין הזה הגיע לפתחו של בית המשפט: בקופת נאמני אפריקה מופקדים 100 מיליון שקל שבן משה וחברות בשליטתו העמידו כבטחונות לעיסקה, ואשר אותן הוא דורש והמחזיקים מסרבים להשיב. 10 מיליון שקל מהסכום הועמדו ע"י דור אלון ובן משה כולל סכום זה בהצעה, כלומר דורש מהחזיקים להחזיר לו את הפקדון כחלק מההצעה. למרות שבן משה לא הוכיח את עצמו בעסקה הקודמת ונמצא בסכסוך משפטי עם מחזיקי האג"ח של אפריקה על הפיקדון, המחזיקים והנאמנים לא דוחים את ההצעה הנוכחית שלו על הסף.

 

קיסטון טוענת במכתב ששלחה אתמול לנאמנים כי הגיעה להבנות עם שיכון ובינוי לפיה זכות הסירוב של שיכון ובינוי - השותפה השלישית במפעיל לצד אלון ואפריקה - מועברת לידיה. מציעים האחרים והמחזיקים לא מתרגשים מהטענה של קיסטון וטוענים ששיכון ובינוי יכולה לממש את זכות הסירוב שלה עם כל גורם שיוכרז כרוכש ע"י המחזיקים.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x