$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

ג'ורג' חורש רוכש 33% ממניות סופר-פארם ב-560 מיליון שקל

רשת הפארמה משנה תוכניות, ובמקום לצאת להנפקה בבורסה חלק משמעותי ממנה נמכר לג'ורג' חורש, יבואן טויוטה בישראל. חורש ירכוש 25% מהרשת מלאומי ודיסקונט ו-10% נוספים מבעל השליטה ברשת ליאון קופלר. קופלר עצמו ימשיך להחזיק 67% מהרשת

גולן חזני 17:5716.04.19
ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה בישראל, רוכש 33% ממניות סופר-פארם ב-560  מיליון שקל. כך נודע לכלכליסט". העסקה היא לפי שווי של 1.8-1.7 מיליארד שקל לחברה.

 

 

 

חורש ירכוש 25% מהמניות מהבנקים לאומי ודיסקונט. לאומי פרטנרס מחזיקה ב־15% מסופר־פארם, ודיסקונט קפיטל מחזיקה ב־10% מהחברה. כמו כן ירכוש חורש 8% נוספים מקופלר ויחזיק שליש (33%) ממניות הרשת.

איש העסקים ג'ורג' חורש איש העסקים ג'ורג' חורש צילום: אוראל כהן

 

 

את השליטה ברשת (67%) ימשיך להחזיק ליאון קופלר, בנו של מייסד הרשת. העסקה מחליפה את התוכנית של החברה להנפקה בבורסה בתל אביב - הנפקה שנחשפה בפברואר האחרון ב”כלכליסט” ובעקבותיה החל חורש במגעים לרכישה.

 

ההנפקה צפויה היתה להתבצע לפי שווי של 2-1.7 מיליארד שקל. מחזור המכירות של סופר־פארם ב־2018 הסתכם בכ־5 מיליארד שקל בישראל ועוד כ־800 מיליון זלוטי (כ־760 מיליון שקל) בפולין. הרווח התפעולי תזרימי (EBITDA) של החברה הוא כ־250 מיליון שקל.

 

 

ליאון קופלר, בעל השליטה בסופר-פארם ליאון קופלר, בעל השליטה בסופר-פארם צילום: אוראל כהן

 

רכב, אופנה, נדל”ן

 

חורש, טייקון שקט, הופך לאחד השחקנים המשמעותיים בארץ בתחום הקמעונאות. הוא משמש כיבואן H&M וכבעלים של סופר־פארם יגדל כוח המיקוח שלו מול חברות הקניונים מליסרון ועזריאלי.

 

חורש נולד ב־1944 באיראן למשפחה שהיגרה לשם מעיראק ב־1918, והוא הצעיר מבין ארבעה אחים. באיראן שימש כיבואן מכוניות טויוטה ועם עלייתו לישראל קיבל את הזכיון גם כאן וכן בקנדה מהחברה היפנית. את הזכיון לחברת האופנה השבדית קיבל ב־2008 לאחר שגבר על שורה של מתחרים.

 

חורש פועל גם בתחום הנדל”ן ומחזיק בנכסים במאות מיליוני דולרים בלונדון ובישראל. בארץ הנכס העיקרי שלו הוא מגדלי טויוטה ושותפות בקרן JTLV של עמיר בירם וגיל דויטש. על פי הערכות הוא גם אחד המשקיעים בקרן נוקד של רועי ורמוס ומקורב אליו.

 

 

ב־2008 השקיע חורש 34 מיליון שקל ב־11% ממניות סאנפלאואר, העוסקת בתחומי אנרגיה מתחדשת ונדל”ן מניב. חורש הוא גם בעל השליטה ביצרנית הגזים מקסימה אותה רכש מאי.די.בי של נוחי דנקנר ב־2012 תמורת 156 מיליון שקל. מתחמי הקרקע שלו בארץ הם בשורק, ברעננה, שם הוא שותף במבנה של אמדוקס שמוקם באזור התעשייה, וכן השטח של צינורות המזרח התיכון בצריפין (180 דונם).

 

מבנה הבעלות הבעייתי בסופר־פארם, והרצון של הבנקים למכור בכל מחיר את אחזקותיהם, הביאו את ליאון קופלר להחלטה לנסות להנפיק אותה בבורסה. בהנפקה זו הבנקים היו אמורים למכור את אחזקותיהם בהצעת מכר.

 

זמן קצר לאחר הפרסום על ההנפקה ב”כלכליסט” קיבל קופלר פניה מחורש והשניים פתחו במו”מ משותף עם הבנקים למכירת השליטה.

 

הדיבידנדים זורמים

 

השנה סופר־פארם תחגוג 40 שנה מאז ייסד אותה מורי קופלר, אביו של ליאון שהלך בשנה שעברה לעולמו. הקופלרים עומדים בראש הרשת לאורך כל שנות קיומה והפכו אותה לאחת מרשתות הקמעונאות החזקות בישראל. סופר־פארם מעסיקה בישראל 8,000 עובדים ומפעילה 243 סניפים. בנוסף, היא מעסיקה בחו”ל עוד 2,800 עובדים, באמצעות 75 סניפים בפולין ועוד עשרה סניפים בסין.

 

לפני 11 שנים הכניסה הרשת שותף ראשון, כאשר מכרה 20% מהמניות ללאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, לפי שווי חברה של כמיליארד שקל.

 

לפני שש שנים בנק דיסקונט רכש מלאומי 5% מהמניות, לצד 5.4% נוספים שקנה הבנק מהמנכ”ל לשעבר ליאור רייטבלט. עסקה זו בוצעה לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל. לאומי פרטנרס שמנוהלת על ידי אבי אורטל תקבל 250 מיליון שקל בעסקה כולל דיבידנד של 6 מיליון שקל מדיבידנד של 40 מיליון שקל שתחלק סופר־פארם לבעלי המניות שלה. הבנק ירשום רווח לפני מס של כ־75 מיליון שקל. רווח זה מצטרף לרווחי הון ודיבידנד שהניבו ללאומי פרטנרס לאורך 12 שנות ההחזקה בהשקעה כ־175 מיליון שקל, כך שסך רווחיה מסתכם בכ־250 מיליון שקל.

 

דיסקונט קפיטל המנוהל על ידי הילה חימי, יקבל 170 מיליון שקל מהסכום כמו גם קופלר שיפגוש כ־170 מיליון שקל. לאורך השנים קיבל דיסקונט דיבידנדים של 75 מיליון שקל וירשום תשואה מצטברת של 50% על ההשקעה שנמשכה 6 שנים.

 

דיסקונט ולאומי יוצגו על ידי עו”ד אילנית לנדסמן וניב סיוון ממשרד הרצוג פוקס נאמן, סופר־פארם יוצגה בידי עו”ד גדעון וינשטוק. אסף מסיקה ומיקי שפירא ממשרד יגאל ארנון, וחורש יוצג על ידי עו”ד מייק רימון ממשרד מיתר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x