$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

הסתבכויות נוספות להגשמה: פרויקטים בלונדון ובפורטלנד מתעכבים, התשואה תיפגע

כך הודיעה הקרן שהסתבכה השבוע בפרשה שבה לא דיווחה למשקיעיה על כתב אישום שהוגש נגד שותף בפרוייקט במישיגן: "המשקיעים צריכים להיות מודעים לכך שהתשואות השנתיות יהיו נמוכות משמעותית ביחס לתוכנית העסקית"

רחלי בינדמן 06:4702.04.19

להגשמה, כמו לכל קרן שמנהלת השקעות, יש השקעות מוצלחות יותר ופחות. ל"כלכליסט" נודע כי שני פרויקטים של הקרן בלונדון מתעכבים לעומת משך הזמן שנצפה להם.  

 

אחד הפרויקטים הוא Mill Hill, שבו רכשה הגשמה בכ־2 מיליון ליש”ט טירה המיועדת לשימור והסבה אותה ל־11 דירות ובית צמוד קרקע. השלמת הפרויקט מתעכבת כבר ארבעה חודשים מעבר לתכנון. הגשמה דיווחה למשקיעי הפרויקט כי מגעים שניהלה עם יזמת הפרויקט לרכוש את חלקם של המשקיעים בו לא צלחו.

 

זאת בהמשך לפרשת הסתבכותה של הקרן שעלתה השבוע לכותרות, על כך שלא טרחה לדווח למשקיעיה בזמן אמת כי נגד שותפה בפרויקט במישיגן הוגש כתב אישום על הונאת משקיעים. רק כחצי שנה לאחר מכן היא דיווחה על מו"מ להחלפתו והחודש עדכנה שמצאה יזם שייכנס בנעליו. אלא שהמנהל המיוחד של נכסיו של היזם הנאשם מסרב לחתום על הדו"חות הכספיים של הפרויקט.

 

מימין: אבי כץ וחנן שמש - בעלים ומנהלי קרן הגשמה מימין: אבי כץ וחנן שמש - בעלים ומנהלי קרן הגשמה צילום: עמית שעל

 

בהגשמה עדכנו את המשקיעים כי יידרשו עוד 1.39 מיליון ליש"ט להשלמת הפרויקט, בין היתר כי "הגופים המממנים מצמצמים את חשיפתם להשקעות נדל"ן באנגליה". לאור התפתחויות אלו בהגשמה מזהירים כי "צריך להגיע להסדר עם החברה היזמית ועם הגוף המממן כדי להבטיח את המשכיות הפרויקט".

 

פרויקט נוסף של לונדון בשם Bellsize Village, שבו השקיעו משקיעי הקרן כ־3.4 מיליון ליש"ט, מתמודד אף הוא עם קשיים. מדובר בפרויקט לרכישת מבנה, הריסתו ובניית בניין הכולל דירות יוקרה וחניה תת־קרקעית. בניית הפרויקט הושלמה, אולם הוא מתעכב כבר בשמונה חודשים מעבר לתוכנית העסקית בשל קושי במכירת הדירות. עד כה נמכרו חמש מתוך עשר הדירות בפרויקט, במחיר ממוצע של 1.41 מיליון ליש"ט, לעומת 1.6 מיליון ליש”ט לפי התוכנית העסקית.

 

בהגשמה הסבירו כי "בהינתן תנאי השוק המאתגרים ולאור קצב המכירות האטי, החברה החלה לבחון את אפשרות השכרת הדירות וכבר חתמה על הסכם שכירות ראשון עבור אחת מהן". עוד חשפה הגשמה כי היא מנהלת בימים אלה מגעים עם החברה היזמית לרכוש את חלקם של המשקיעים בפרויקט כדי לקבע רווח ידוע ומוסכם ובכך להפחית את החשיפה לאי־ודאות. למרות זאת, הגשמה מזהירה: "המשקיעים צריכים להיות מודעים לכך שהתשואות השנתיות יהיו נמוכות משמעותית ביחס לתוכנית העסקית".

 

בתוך כך, הגשמה פרסמה אתמול דו"ח ל־2018 על פרויקט בפורטלנד שבארה"ב לרכישת בניין בן 162 דירות, שעבורו גייסה 44 מיליון שקל. הקרן הודיעה בדו"ח כי היא צופה הפסד של כ־6% על ההשקעה ועיכוב של 13 חודשים בסיום הפרויקט. הגשמה צפתה בפרויקט תשואה שנתית של 18.7%, אולם עדכנה בדו"ח כי נתוני מכירת הדירות בפורטלנד משקפים ירידה של כ־23% בדרישה לדירות חדשות ביחס ל־2017,עת אושרה התוכנית המקורית, וציינה כי היקף מכירת הדירות חדשות ב־2018 הוא הנמוך ביותר מאז משבר הסאב־פריים ב־2008.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x