$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

גט בחרה כתובת לנסיעה: רוצה להנפיק בבורסת ת"א

חברת אפליקציית המוניות מנסה לכפר על הפסקת ההשקעה של פולקסווגן בה, ומצטרפת לאובר וליפט שגם כן בוחנות הנפקות משל עצמן

מאיר אורבך 06:5714.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת אפליקציית ההסעות הישראלית גט בוחנת הנפקה בבורסה בתל אביב, כך נודע ל"כלכליסט". בכירי החברה נפגשו בשבועות האחרונים עם שחקנים מרכזיים בשוק ועם הבורסה עצמה כחלק מהתהליך של בחינה של הנפקה בישראל.

 

החברה עדיין לא התייחסה לשווי בעת ההנפקה, אבל ככל הנראה, השווי לו זוכה כרגע החברה בספרים שלה, 1.4 מיליארד דולר, יהיה רחוק מאוד משווי החברה בהנפקה. אם תצא ההנפקה לפועל היא תקרה לא לפני הרבעון הרביעי של השנה.

 

מונית של גט מונית של גט צילום: שאטרסטוק

     

 

לאחרונה הכריזה חברת ליפט, אחת המתחרות הגדולות של גט בניו יורק על כוונתה לצאת להנפקה בניו יורק ואף הגישה תשקיף שחשף הפסדים של כמיליארד דולר בשנת 2018. השווי המוערך של ההנפקה של ליפט הוא כ־20־25 מיליארד דולר לאחר שהגיוס האחרון שלה היה לפי שווי של 15 מיליארד דולר. גם המתחרה הגדולה ביותר של גט בניו יורק, אובר, מתכננת להנפיק השנה בארצות הברית והערכות נותנות לחברה שווי בהנפקה של 100 מיליארד דולר.

 

גט לעומת שתי הענקיות האמריקאיות הבינה מזמן שהקרב שלה על אמריקה אבוד, ולמרות ההצלחה היחסית של ג'ונו, הרי שאובר היא השליטה הגדולה של ניו יורק ושאר ארצות הברית. ליפט וגט רק נלחמות על השאריות.

 

 

הבחירה של גט לבחון הנפקה בתל אביב נובעת מתוך ההבנה שלהנפיק בניו יורק, בנאסד"ק או בבורסה של ניו יורק, זה בלתי אפשרי נוכח הדרישות כיום של הבורסה בעיקר מבחינת חזון ונוכחות בשוק המקומי. הנפקה בלונדון היא השאיפה הגדולה של גט, אבל כנראה שגם היא מתרחקת. הבחירה ללכת במסלול ההנפקה היא כורח המציאות של החברה שמרבית משקיעיה כבר לא מוכנים להמשיך להשקיע בחברה. הכוונה בעיקר לפולקסווגן אשר השקיעה בחברה 300 מיליון דולר ב־2016 ועל פי דיווחי העיתון הגרמני דר שפיגל, מחקה את ההשקעה. עד היום גייסה החברה הישראלית 640 מיליון דולר, סכום קטן לעומת גיוסי המיליארדים של המתחרות האמריקאיות שלה.

 

גט שמה את יהבה בשנים האחרונות על התחום העיסקי והיא כיום משרתת כ־20 אלף בתי עסק בעולם, והתחום הפך להיות למקור ההכנסות והרווחים העיקרי שלה.

 

לאחרונה פירסם מנכ"ל ומייסד החברה דייב ווייזר מכתב לעובדי החברה בו הוא אמר שהחברה תגיע לרווחיות עד סוף השנה הקרובה. עוד כתב ווייזר שכתוצאה מכך, החברה בוחנת אפשרות לצאת להנפקה. בשיחות שנעשו עם החברה היא קיבלה הצעות גם להנפיק חלקים מפעילותה לרבות הפעילות בישראל אבל ככל הנראה אופציה זו אינה עומדת על השולחן.

 

בשיחות הועלתה אפשרות למנף את מיליון הלקוחות של גט בישראל דרך האפליקציה. הכוונה היא שהבורסה בעצם תשמש זרוע הפצה של המניות. לאחרונה השיקה הבורסה קמפיין בכיכובה של עדי אשכנזי כדי להוריד את רף הפחד מהשקעות בניירות ערך לציבור הרחב. במקביל השיקה הבורסה אפליקציה שמאפשרת לכל אדם להזמין ניירות ערך בהנפקה בקליק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x