בורסת ת"א

ניצלה: ביטול עסקת אפריקה מוציא את אלון רבוע כחול מ'בחינה שלילית'

חברת מידרוג מחזירה את אלון רבוע כחול ל'אופק דירוג יציב', לאחר שביטול עסקת אפריקה ישראל מעמיד את הקבוצה במינוף "בולט לטובה"; עם זאת, בחברת הדירוג מבהירים שימשיכו לעקוב אחר מהלכיו של בעל השליטה מוטי בן משה: "אסטרטגיית ההשקעות בהתייחס לעסקת אפריקה נכסים, מצביעה על תיאבון סיכון לא מבוטל, ודורשת המשך בחינה"

מיקי גרינפלד 14:2610.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הודעה מעודדת של מידרוג על אלון רבוע כחול, שמצבה הפיננסי כמובן משתפר לנוכח קריסת העסקה של בעל השליטה מוטי בן משה באפריקה ישראל. בעקבות הירידה ברמת הסיכון של הקבוצה, חברת הדירוג מוציאה את האג"ח של אלון רבוע מ'בחינה שלילית'.

 

"בעקבות ביטול הסדר החוב באפריקה ישראל להשקעות בע"מ ואי רכישת אפריקה נכסים על ידי החברה, מידרוג מוציאה את הדירוג מבחינה עם השלכות שליליות תוך קביעת אופק דירוג 'יציב'", מסבירים במידרוג, שמותירה את הדירוג עצמו ללא שינוי, ברמה של Baa1. 

 

ההסדר שבמסגרתו אמור היה מוטי בן משה לרכוש את אפריקה בוטל סופית ב-18 בפברואר על ידי בית המשפט המחוזי בת"א, לאחר חודשים ארוכים של המתנה לביצוע בפועל, שהסתיימו בעימות מתוקשר מול מחזיקי האג"ח. תוך ימים הואץ המשא ומתן שניהלו המחזייקים מול רוכשים חדשים ובשבוע שעבר הושלמה סופית העסקה החדשה: קבוצת הרוכשים בראשות החברות מגה אור וביג, יחד עם שורה של גופים מוסדיים ביניהם כלל ביטוח, קלירמרק, הראל והפניקס, רכשו 51% ממניות החברה תמורת 1.248 מיליארד שקל.

 

במידרוג מציינים לטובה את המינוף הנמוך יחסית של אלון רבוע כחול (היחס בין שווי האחזקות לבין החוב הפיננסי נטו) ללא עסקת אפריקה, שיעור של 50% - "יחס המינוף האמור הינו בולט לטובה ביחס לדירוג". בה בעת, לנוכח המאמצים שהשקיע בן משה בניסיון להשלים את העסקה באפריקה, החשש של מידרוג מעלייה במינוף בהמשך הדרך לא ירד מהפרק.

 

"אסטרטגיית ההשקעות של החברה כפי שנבחנה בשנה האחרונה בהתייחס לעסקת אפריקה נכסים, מצביעה על תיאבון סיכון לא מבוטל, ודורשת המשך בחינה. אנו נוסיף לבחון את אסטרטגיית ההשקעות של החברה ואת מדיניות המינוף שלה. להערכת מידרוג לחברה תלות באיש מפתח שהנו בעל המניות בחברה. גורמי סיכון אלו הובאו כשיקול נוסף בקביעת הדירוג", מציית החברה המדרגת.

 

מאז רכישת אלון רבוע כחול על ידי מוטי בן משה לא חילקה הקבוצה דיבידנדים לבעלי המניות, ואין למה למעשה מדיניות חלוקה. מידרוג מציינת שגם אם החברה תחליט לחלק דיבידנד בשנה שנתיים הקרובות, כל עוד החלוקה תהיה "מדודה", לא יהיה בכך כדי לפגוע בדירוג הקבוצה. עוד מציינת חברת הדירוג שתזרימי הדיבידנדים השוטפים הצפויים מהחברות הבנות רבוע נדל"ן (57.36%) ודור אלון (69.9%) צפויים להערכתה לעמוד בטווח של 120-100 מיליון שקל לשנה בשנים 2020-2019.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x