$
שוק ההון

הפועלים יגדיל ההפרשה בגין פרשת המס בארה"ב ב-922 מיליון שקל

סכום ההפרשה הכולל צפוי לעמוד על כ-2.2 מיליארד שקל; בבנק הדגישו כי החקירה בארה"ב נמשכת וטרם הושגה הסכמה כלשהי על הסדר עם מי מהרשויות החוקרות

רחלי בינדמן 08:1207.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

ההסתבכות בארה"ב לא נגמרת: בנק הפועלים, בניהולו של אריק פינטו, מדווח היום (ה') למשקיעיו כי הוא צפוי לרשום הפרשה מהותית בדו"חות הכספיים לשנת 2018 בגין חקירות הרשויות שם סביב סוגיית העלמת המס.

 

 

לפי הדיווח, הבנק המשיך בשבועות האחרונים לקיים שיחות עם משרד המשפטים האמריקאי ובמסגרתם החלו דיונים בדבר המתודולוגיה לחישוב הסכומים שיידרש הבנק לשלם במסגרת הסדר אפשרי. בעקבות זאת, וכן על בסיס נתונים נוספים שנאספו ועובדו במהלך תקופה זו ע"י הבנק, מציינים בפועלים כי הוא צפוי להגדיל בדו"חות הכספיים את סכום ההפרשה בכ-922 מיליון שקל, כך שסכום ההפרשה הכולל (נכון לסוף השנה שעברה) צפוי לעמוד כ-2.2 מיליארד שקל.

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לדברי הבנק, הסכומים האמורים כוללים הפרשה בגין שלושת רכיבים (על בסיס חוות דעת יועציו המשפטיים האמריקאים): רכיב המס שהיה על לקוחות אמריקאים מסוימים של קבוצת הבנק לשלם לרשויות המס; רכיב ההכנסות מלקוחות אמריקאים; ורכיב של קנס שעשויה קבוצת הבנק לשלם.

 

 

בנוסף כוללים הסכומים האמורים הפרשה בשיעור של 30% מסכום התשלום בגין חשיפה כלפי לרשויות אחרות בארה"ב. עם זאת, בבנק מדגישים כי חקירות הרשויות האמריקאיות עדיין נמשכות וטרם הושגה הסכמה סופית כלשהי עימן.

 

 

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים צילום: עמית שעל

 

החקירה נגד בנק הפועלים עוסקת בייעוץ מס שנתנה שלוחת הבנק בארה"ב ללקוחות אמריקאים, באופן שאיפשר להם להעלים מס מהרשויות המקומיות בסיועו. הרשויות בארה"ב בהובלת משרד המשפטים קבעו שהתנהלות זו היתה מנוגדת באופן מובהק לכללים הנדרשים ולפיכך החלו בחקירה נגד הבנק. 

 

חקירה דומה שבוצעה נגד בנק לאומי בשל אותה פעולה של יעוץ מס פסול הסתיימה בקנס של 400 מיליון דולר - 130 מיליון דולר מהסכום לרשות הפיננסית בניו יורק ו-270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי.  

 

בנק מזרחי, המנהל גם הוא הליכים עם הרשויות בארה"ב, דחה לאחרונה הצעת הסדר לשלם קנס של 342 מיליון דולר. עד כה הפריש מזרחי סכום של 45 מיליון דולר בדוחותיו עבור הקנס הצפוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x