$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

כמה זמן לוקח להחזיר חוב של 22 טריליון דולר

החוב הלאומי של ארה"ב בשיא כל הזמנים - סיבה לדאגה או סתם מספר שלא אומר כלום? פודקאסט מנועי הכסף - פרק 45

שי סלינס 17:0514.02.19

ארה"ב נמצאת במינוס גדול. כמה גדול? הכי גדול בהיסטוריה. השבוע פרסם משרד האוצר האמריקאי כי החוב הלאומי חצה לראשונה את רף 22 טריליון הדולרים. רק לסבר את האוזן, מדובר בסכום דמיוני של 22,000,000,000,000 דולר.

 

 

 

 

החדשות הרעות הן שלא רק שהמספר המטורף הזה לא ייקטן, אלא שהוא צפוי לתפוח בהיקף של לפחות 100 מיליארד דולר כל חודש. קחו חודשייים כאלו ועברתם את תקציב המדינה השנתי של מדינת ישראל.

 

אבל יש גם חדשות טובות. בעיקר כאשר מדברים אלא על דרכים יצירתיות לפיתרון בעיית החוב - לא רק של ארה"ב אלא של כל העולם. המוביל מבין דרכי הפיתרון הוא למעשה תיאוריה כלכלית חדשה שתופסת תאוצה בעולם - "תיאוריה מוניטרית מודרנית" (MMT).

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

ברני סנדרס, מהתומכים הראשונים ב-MMT ברני סנדרס, מהתומכים הראשונים ב-MMT צילום: רויטרס

 

 

עד עכשיו MMT זכתה לתשומת לב בעיקר במעגלים הקרובים לשמאל בארה"ב, אולם לאחרונה הצטרפה לתומכי התיאוריה חברת קונגרס צעירה וכריזמטית, אלכסנדרה אוקזיו-קורטז, שאומרת שלא רק שאין לנו מה לדאוג מהחוב העצום, אלא שזה ממש בסדר אם הוא יגדל.

 

בפרק הארבעים וחמישה של מנועי הכסף עם אורי גרינפלד הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, דיברנו על MMT, ניסינו להבין מה עושים עם החוב העצום הזה. בכמה הוא עוד יגדל, מה החוב שיש לנו בישראל והאם קיימת תקרת זכוכית לחוב הלאומי ושכשעוברים אותה - מתגלגלים למשבר כלכלי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x