$
שוק ההון

זוכה פרס נובל לכלכלה: ארה"ב תיכנס למיתון ב-2019

לדברי פול קרוגמן, הסבירות להאטה כלכלית בארה"ב גבוהה וזאת בשל הצמיחה המקרטעת בסין ובאירופה

שירות כלכליסט 16:1611.02.19

חתן פרס נובל לכלכלה פול קרוגמן מאמין שיש סיכוי גבוה שכלכלת ארה"ב תיכנס למיתון בתוך שנה. קרוגמן, שכותב גם עבור הניו יורק טיימס, אמר את הדברים בכנס בדובאי.

 

 

לדבריו, הסבירות להאטה כלכלית בארה"ב גבוהה וזאת בשל הצמיחה המקרטעת בסין ובאירופה. "יש סיכוי טוב שארה"ב תהיה במיתון בהמשך השנה" או עד 2020, טען.

 

עוד הוסיף כי העובדה שלקובעי המדיניות, ביניהם הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב והבנק האירופי המרכזי אין הרבה מרחב כדי להגיב להאטה עלולה להוות גורם נוסף שיחמיר את ההאטה שכבר חווים באירופה ובאסיה וזולגת לארה"ב.

 

פול קרוגמן פול קרוגמן צילום: בלומברג

 

"נראה שיש הצטברות של בעיות קטנות יותר והאווירה הכוללת היא שאין לנו תגובה טובה מבחינת מדיניות", אמר בהמשך לסוכנות בלומברג. "הפד לא יכול להוריד את הריבית יותר מדי. מדיניות פיסקאלית. דווקא יש מרחב פיסקאלי אם נהיה מוכנים להשתמש בו, אך קשה להאמין שהמנהיגות הנוכחית תגיב במהירות. אז כן, הסבירות היא שיהיה מיתון", אמר.

 

"גוש היורו חווה ללא ספק האטה המתקרב למימדי מיתון", הוסיף. "נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי לא יכול להוריד את הריבית, כי היא כבר בטריטוריה שלילית. ולכן אני חושב שאירופה היא מקום שפוטנציאלית יכול להיות מסוכן כמו סין", הוסיף.

 

עם זאת, קרוגמן טוען כי כבר קרו מקרים בעבר שחזה מיתון שלא יצא לפועל. "ההיסטוריה שלי בחיזוי משברים היא גרועה – של כולם ככה. אף אחד לא טוב בניבוי נקודות המפנה", הודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x