$
שוק ההון

רגע לפני הברקזיט: צמיחה של 0.2% בלבד בבריטניה ברבעון הרביעי

תחזיות הכלכלנים עמדו על 0.3% - כמחצית מהתוצר ברבעון השלישי, שעמד על 0.6%; שרודרס: "במקרה שלא תושג עסקה בין אנגליה והאיחוד, הכלכלה הבריטית כן תכנס למיתון"

שירות כלכליסט 14:3211.02.19

הכלכלה הבריטית התרחבה ברבעון הרביעי ב-0.2% בלבד, מתחת לתחזיות הכלכלנים שעמדו על 0.3% - כמחצית מהתוצר ברבעון השלישי, שעמד על 0.6%. בחישוב שנתי עמד התוצר ברבעון על 1.3%, התחזית עמדה על 1.4%.

 

כמו כן, פורסם עוד נתון מאקרו מאכזב - ההשקעות העסקיות בבריטניה ברבעון הרביעי ירדו ב-1.4%, כאשר התחזיות עמדו על ירידה של 1.3%. בחישוב שנתי נרשמה ברבעון הרביעי ירידה של 3.7%, לעומת תחזיות לירידה של 3%. זהו רבעון רביעי ברציפות של נסיגה בהשקעות בבריטניה.

 

הנתונים הנוכחיים מגיעים לאחר שהבנק המרכזי של אנגליה (ה- BOE) הוריד את תחזית הצמיחה של הכלכלה הבריטית לרמה שלא נראתה מאז המשבר הכלכלי - הגלובלי של 2008.

 

הבנק האשים בין היתר את ההאטה בפעילות הכלכלית בעולם, אך מעל לכל, את חוסר הוודאות שנוצרה לאור הברקזיט.

 

הצפי לצמיחה השנתית הורדה מרמה של 1.7% ל-1.2% עבור שנת 2019, ומ-1.7% ל-1.5% עבור שנת 2020. למרות האמור, התחזית עבור 2021 הועלתה מ-1.7% ל-1.9%. התרומה לצמיחה מפעילות הסחר הונמכה לאחר הירידות בייצוא, בעוד תחזית היבוא אל תוך המדינה גדלה.

 

 

ברקזיט ברקזיט צילום: איי אף פי

 

בנוסף, הצפי לצמיחה של הפעילות העסקית אשר צפויה הייתה להציג צמיחה של 2% ב-2019, הורד משמעותית ב- 2.75% ביחס ל-2018. נגיד הבנק המרכזי הסביר כי הירידה בתחזית באה על רקע חוסר הוודאות שנוצרה כתוצאה מהברקזיט, כאשר חברות רבות דוחות הוצאות והשקעות מתוך ציפייה כי הדברים יתבהרו בקרוב.

 

אחת הסיבות להורדת התחזית לצמיחה נובעת מהחשש כי תהליך ההיפרדות של אנגליה מהאיחוד לא יסתיים כמתוכנן עד סוף מרץ. עם זאת, במידה והתהליך אכן יסתיים במועד, ויכלול עסקה אשר תאפשר "נחיתה רכה" עם תקופת מעבר מוגדרת, אנו מאמינים כי נראה שיפור גדול בתחזיות הצמיחה והאינפלציה במדינה.

 

הדוח שפורסם מרמז על שינוי ההשקפה של הבנק המרכזי בכל הקשור להמשך העלאת הריבית. בהסתכלות יותר מעמיקה ניתן לראות כי מרבית

 

אזאד זנגאנה אזאד זנגאנה

אזאד זנגנה (Azad Zangana), כלכלן בכיר בענק ההשקעות הבריטי שרודרס, מעריך כי במקרה של ברקזיט חלק, הבנק המרכזי ימשיך בהעלאת הריבית בהזדמנות הראשונה, אך הוא יודיע על כך במהלך ועידת האינפלציה הרלבנטית לאותו הזמן ולא בהפתעה.

 

"יתכן והדבר לא יקרה עד הפגישה הבאה אשר אמורה לקרות במאי, במידה והברקזיט יזכה לדחייה נוספת, סביר שנראה העלאת ריבית נוספת עד אוגוסט. כמובן שבמקרה שלא תושג עסקה בין אנגליה ואיחוד, הכלכלה הבריטית כן תכנס למיתון, וכי נראה גם הורדת ריבית מצד הבנק המרכזי, במטרה לעודד את הכלכלה", הוסיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x