$
שוק ההון

מסרי הרגעה של הפד הורידו את הדולר ל-3.64 שקלים: "טראמפ השתלט על הנגיד"

הבנק האמריקאי הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, ואמר: "נהיה סבלניים עם הצעדים הבאים". המטבע האמריקאי ירד ב-0.8% מול השקל; גדעון בן-נון, אג'יו: "העדות של היו"ר פאואל ציננה את החששות בנוגע להעלאת הריבית"

אמיר רוזנבאום 17:5431.01.19

השקל, שאיבד ב-2018 כ-8.6% ביחס לדולר, שב להתאושש היום (ה') על רקע הודעת יו"ר ה'פד' אמש: המטבע האמריקאי ירד ב-0.8% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.642 שקלים. היורו נסוג ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.185 שקלים.

 

הבנק המרכזי בארה"ב, הפדרל ריזרב, הותיר אמש כצפוי את שיעור הריבית במשק ללא שינוי בטווח שבין 2.25% לבין 2.5%.

 

בהודעה שהתלוותה להחלטה, שהתקבלה ברוב מוחלט, שלחו בכירי הבנק מסר מרגיע למשקיעים: "נהיה סבלניים עם הצעדים הבאים". בכירי הבנק ציינו כי ההחלטה הנוכחית התקבלה לאור ההתפתחויות הכלכליות השליליות ברחבי העולם. 

"העדות של יו"ר ה'פד' פאואל ציננה את החששות בנוגע להעלאת הריבית", אומר גדעון בן-נון מחברת ניהול הסיכונים אג'יו. "בכלל, נראה כי טראמפ, בתמיכתם של המשקיעים בוול סטריט, הצליח להשתלט על הנגיד האמריקאי ולרסן את נטייתו הניצית בנוגע להעלאת הריבית", הוסיף בן-נון.

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: AP

 

 

"בנאומו הוא אותת למשקיעים כי זוהי כנראה העלאת הריבית האחרונה לתקופה הקרובה, דבר שהביא לתגובה אוטומטית של היחלשות הדולר, מול מרבית המטבעות. האירו שב והתאושש מול הדולר לאחר תקופה של חולשה יחסית, אם כי בשיעור מתון בלבד. אירופה סובלת מביצועים כלכליים חלושים, אשר הגיעו גם לפתחה של גרמניה, שהיתה המנוע הכלכלי והפוליטי של האיחוד בשנים האחרונות. נראה כי מנוע זה נחלש עם נתוני צמיחה אפסית המשפיעים גם על הסנטימנט העסקי והצרכני, בין היתר עקב מלחמת הסחר המקשה על הסחר בין סין לאירופה. לכן נראה כי האירו נהנה מן החולשה של הדולר וכי אינו מונע על ידי כוח מבית, מאירופה", אמר בן-נון. 

 

"נראה כי תנודתיות גבוהה תאפיין את השוק בתקופה הקרובה מאחר והיו"ר פאואל הסביר כי ימשיך לפעול לצמצום המאזן העצום של ה'פד', המכיל נכסים פיננסיים בהיקף העולה על 4 טריליון דולרים, תוצר של ההרחבה הכמותית של העשור האחרון. משמעותו של צמצום המאזן היא מכירת האג"ח בשוק, דבר העשוי המשיג אפקט הדומה לעליית הריבית, מאחר והוא דוחק את התשואות ל- 10 שנים כלפי מעלה. מאחר ובאירופה, בריטניה או בכלכלות מובילות אחרות לא צפויה העלאת ריבית בקרוב, הדבר עשוי להחזיר את הכוח לדולר בתקופה הקרובה.

 

גדעון בן-נון, אג'יו גדעון בן-נון, אג'יו
לגבי השקל מציין בן-נון שלמרות החולשה של 2018, נראה כי הוא מתאושש ומחזיר לעצמו את הכוחות. "הדבר מתבטא בכך שהאירועים העשויים להחלישו, כגון הבחירות בישראל, העלייה בגירעון וביחס החוב לתוצר – אינם משפיעים לרעה על המטבע הישראלי בתקופה האחרונה. במצב זה הוא מגיב בהתחזקות לאירועים המחלישים את הדולר בעולם", סיכם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x