$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אינטל הגישה הצעה לרכישת מלאנוקס ב-6 מיליארד דולר

לאחר שרכשה את מובילאיי ב-15 מיליארד דולר והתחייבה להשקעה של 10 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדש בקריית גת, אינטל מתכוננת לרכישת המתחרה מלאנוקס. לפחות עוד 2 הצעות מתחרות הוגשו לרכישת החברה במחיר דומה. ההצעה של אינטל כוללת מרכיב מזומן ומניות

גולן חזני 06:4430.01.19

אינטל נערכת לרכישת ענק נוספת של חברה ישראלית: לאחר רכישת מובילאיי ב־15 מיליארד דולר, ובמקביל להיערכות אינטל להקים מפעל בקריית גת בהשקעה של 40 מיליארד שקל, ל"כלכליסט" נודע כי החברה הגישה לאחרונה הצעה לרכישת המתחרה מלאנוקס בכחמישה וחצי עד שישה מיליארד דולר.

 

 

 

ככל הנראה, ההצעה של אינטל כוללת בעיקר רכיב מזומן וכן נתח מסוים של תשלום במניות. אינטל אינה היחידה שהגישה הצעה לרכישת מלאנוקס. חברה נוספת אחת לפחות הציעה לחברה עסקה דומה.

 

עדיין לא ברור אם מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן ודירקטוריון החברה יסתפקו בהצעות שקיבלו, ונראה כי ינסו לדרוש מחיר גבוה יותר עבור מלאנוקס. 

בוב סוואן מנכ"ל אינטל בוב סוואן מנכ"ל אינטל צילום: בלומברג

 

הצעה מחמיאה

 

באוקטובר האחרון פירסמה רשת הטלוויזיה CNBC כי מלאנוקס שכרה בנק השקעות בעקבות פניות שהגיעו מצד כמה חברות לרכישת החברה וכי השיחות מצויות בשלבים ראשוניים.

 

מניית מלאנוקס הגיבה אז בעליות אגרסיביות למחיר של יותר מ־90 דולר, ששיקף שווי של כחמישה מיליארד דולר לחברה. אולם לנוכח השקט ששרר מאז ובמקביל למינויו של סמנכ"ל כספים חדש במלאנוקס, ירדה מאז מניית החברה והיא נסחרת בשווי של 4.4 מיליארד דולר. כלומר, הצעת הרכישה של אינטל גבוהה ב־36% משווי השוק שלה. ב־2012 נסחרה מניית מלאנוקס בשווי שיא של 120 דולר. 

 

 

אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס צילום: Omer Moshe T@L

 

עם המועמדות לרכוש את מלאנוקס נמנות החברות ברודקום, IBM, אורקל, נבידיה וכן חברת Xilinx. מארוול האמריקאית ביקשה גם היא לרכוש את מלאנוקס לפני שנתיים, אבל סורבה ע"י הדירקטוריון ורכשה את המתחרה של מלאנוקס, Cavium, תמורת שישה מיליארד דולר.

 

גם מתחרה וגם לקוחה

 

מלאנוקס מפתחת ומשווקת ציוד תקשורת להעברת נתונים מהירה בטכנולוגיות Ethernet ו־InfiniBand. אינטל היא אמנם מתחרה של מלאנוקס, אולם גם לקוחה שלה.

בעבר אמר וולדמן, שלמעשה החל את הקריירה שלו באינטל, כי כשאינטל משיקה פלטפורמה חדשה, מלאנוקס נהנית מביקושים של לקוחותיה לפתרונות של מלאנוקס בסייקלים של שדרוגים מול אותם לקוחות.

 

באותה הזדמנות אמר וולדמן כי התחרות מול אינטל אינה מדאיגה אותו מאחר שמוצריה של מלאנוקס טובים יותר. ב־2017 מינתה מלאנוקס את שלומית ויס, בכירה לשעבר באינטל, לסמנכ"לית בכירה לפיתוח שבבים.

 

אינטל רכשה במרץ 2017 את חברת מערכות הנהיגה מובילאיי, כשמייסד מובילאיי אמנון שעשוע עבר לשמש כסגן נשיא בכיר באינטל.

 

מלאנוקס עברה זעזוע בשנה האחרונה כשקרן סטארבורד האקטיביסטית נכנסה לאחזקה מהותית במניותיה. הקרן העלתה טענות על הרווחיות התפעולית הנמוכה יחסית שלה, והחלה להפעיל לחץ על וולדמן לשפר את ביצועי החברה ולהחליף את חברי הדירקטוריון.

 

בפשרה שהושגה מינתה סטארבורד שני נציגים בדירקטוריון מלאנוקס. ככל הידוע, סטארבורד תומכת בהיענות להצעות ובמכירת החברה.

 

גורם באינטל שהיה מעורב במגעים מול משרד האוצר להשקעה בבניית המפעל בקריית גת סיפר באחת הפגישות כי אינטל מעוניינת לרכוש חברה גדולה נוספת בישראל ומנהלת מגעים מול חברה כזו שנמצאת על המדף. הבכיר אמנם לא פירט באיזו חברה מדובר, אך לפי ההערכות, אכן מדובר במלאנוקס.

 

באינטל סירבו להגיב. ממלאנוקס נמסר: "לא מגיבים לשמועות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x