$
בורסת ת"א

בזק צופה "ירידה מהותית בחברות הבנות" - השווי של yes צפוי להיחתך

החברה מודיעה שהיא עלולה למחוק סכום מהותי משווי אחת או יותר החברות הבנות בדו"חות השנתיים - מחיקה שתיפגע ברווחיה של בזק; לפני הערכת השווי המעודכנת עומד שוויה של yes בספרים על 1.4 מיליארד שקל

גולן חזני 10:4208.01.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בעלי המניות של בזק נאלצים לספוג התפתחות שלילית נוספת: החברה מזהירה הבוקר (ג') בדיווח לבורסה, שהיא עלולה למחוק סכום מהותי משווי אחת או יותר  החברות הבנות בדו"חות השנתיים של 2018.

ההודעה גורמת ללחץ על מניית בזק. רק לפני כשנה, בדו"חות 2017, עודכן שווי החברות הבנות כלפי מטה. ההפחתה הצפויה היא בעיקר בחברת yes שהשווי שלה בספרי בזק עומד כיום על 1.4 מיליארד שקל. בעסקת בזק-yes שהוביל שאול אלוביץ' - ושבעניינה נחקר - עמד השווי של yes על 2.1 מיליארד שקל.

 

yes אמורה לרשום גם בדו"ח השנתי הקרוב הורדה נוספת, לאחר הערכת שווי מעודכנת שתיעשה לחברה. הירידה הצפויה בשווייה של yes תיפגע ברווחים של בזק ובהון העצמי שלה.

 

הערכת השווי של החברות שתתבצע ע"י חברת פרומתאוס הוזמנה על ידי בזק בשל תחזית לירידה נוספת בתוצאות. yes רשומה בספרי בזק בשווי לא ריאלי לדעת אנליסטים, ועדיין מושפעת מהשווי שנקבע בעסקת בזק-yes ומהווה מרכיב בחקירת תיק 4000.

 

לפי הדיווח של בזק "במסגרת הדיונים בתחזיות הרב-שנתיות של כל החברות בקבוצת בזק, נערכו דיונים בדירקטוריוני החברות הבנות. בהתאם לעולה מהדיונים הנ"ל, ובהתחשב בתזרים המזומנים הנגזר מהתרשים בתקופת התחזית, צפויות להתבצע הערכות שווי עדכניות. כתוצאה מהן, יש אפשרות לירידה מהותית מאוד בשווי הפעילות או הערך של מי מהחברות הבנות שלה בדו"חות השנתיים של 2018".

   

יו”ר בזק שלמה רודב יו”ר בזק שלמה רודב

 

"די ברור שהדיבידנד שבזק אמורה לחלק בגין המחצית השנייה של 2018, כנראה לא יחולק או יהיה אפסי", טוען ערן יעקובי, מנכ״ל רוסאריו ייעוץ ומחקר, בסקירה שהעביר למשקיעים הבוקר בעקבות ההודעה של בזק.

 

יעקובי מצנן את הלחץ וטוען שהמשמעות היא חשבונאית. כלומר, בזק צפויה להפחית שווי לחברות הבנות ואולי לפעילות הקווית שלה, אולם אין כאן חדשות שלא היו ידועות לציבור ולמשקיעים. מבחינת המשקיעים, תשואת הדיבידנד של שנת 2018 הולכת לקטון משמעותית ואולי גם זו של 2019.

 

בפן החיובי של ההודעה אמר יעקובי כי "אפשר להבין שכרגע החברה מנוהלת ונשלטת אך ורק על ידי המנהלים שלה. הודעה זו מבחינתנו היא ניקוי אורוות טוטאלי, ומעידה על עבודה קשה של המנהלים לטובת ייצוב הספינה. בעל שליטה חדש, אם וכאשר יימצא כזה, יקבל חברה הרבה יותר מסודרת ונקייה".

 

יעקובי תקף את משרד התקשורת על התעקשותו על הפרדה מבנית מלאה בבזק, "כפי שאין באף מקום אחר בעולם". לדבריו, בדיווח עצמו בזק רומזת כי היא עשויה לקבוע עובדות בשטח בנוגע להפרדה המבנית. "התייחסות לפעילות הקווית שלה, בזק בינלאומי ו- yes, כיחידה אחת תיטיב איתה גם חשבונאית ובוודאי עסקית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x