שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

תשואה שלילית של כ-0.9% בממוצע לקופות הגמל ב-2018

לפי הערכות של בית ההשקעות מיטב דש, החוסכים שלקחו סיכון והשקיעו במסלולים המנייתיים סיכמו את 2018 עם תשואה שלילית של 4.7%

רחלי בינדמן 15:0101.01.19

סיום צורם לביצועי קופות הגמל ב-2018. מנתוני בית ההשקעות מיטב-דש הקופות סיימו את השנה החולפת עם תשואה שלילית ממוצעת של 0.9%, לפני דמי ניהול.

 

 

זאת בעקבות המפולת בשווקי ההון שחיסלו את התשואה החיובית של הקופות והעבירו אותן לטריטוריה השלילית. מדובר בסיכום שנתי בתשואה שלילית לראשונה מאז שנת 2011 (3.5%-), כאשר, עד כה, הן בחמש השנים האחרונות, והן בעשר השנים האחרונות (עד 2017), הן הציגו תשואה שנתית ממוצעת חיובית של 5.6%.

 

שנת 2018 הציבה אתגר גדול מאוד למנהלי ההשקעות. חוסר התנודתיות של 2017 התחלף בתנודתית גבוהה מאוד בשוקי המניות בארץ ובעולם, כאשר החל מהרבעון הרביעי נרשמה מגמה שלילית מובהקת שהתעצמה לקראת סוף השנה.

 

לדברי מיטב-דש, התנודתיות בשווקים הגיעה על רקע היציאה ההדרגתית של חלק מן הבנקים המרכזיים, ובראשם הפד, מהמדיניות המוניטרית המרחיבה אשר עד כה סיפקה את הנזילות הגבוהה לשווקים בשנים האחרונות.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: אוראל כהן

 

שנה זו תיזכר כסוף עידן הריבית האפסית, כאשר בארה"ב הריבית עלתה ל-2.5% וגם בישראל הריבית עלתה ל-0.25% לאחר 3.5 שנים בה הריבית קפאה על שמריה. בנוסף, מלחמת הסחר עליה הכריז הנשיא טראמפ כנגד סין והאיום בהטלת המכסים לא הוסיפה שקט לשוקי המניות. כמו כן, האי-וודאות באירופה, במיוחד על רקע מצבה הבעייתי של כלכלת איטליה והשפעת הברקזיט, הוסיפו תנודתיות לשווקים.

 

במיטב דש צופים כי החוסכים שלקחו סיכון והשקיעו במסלולים המנייתיים סיכמו את 2018 עם תשואה שלילית של 4.7% כאשר טווח ההפסד נע בין 2.7% ל-6.7% בהתאם לגופים השונים.

 

הערכת מיטב דש היא, שקופות הגמל וקרנות ההשתלמות הכלליות הגדולות יציגו בדצמבר 2018 תשואה נומינלית (ברוטו) משוקללת שלילית של 2.7%. תשואה צפויה זו מייצגת גם את התמונה בתעשייה כולה, כאשר טווח התשואות של כלל הקופות אמור לנוע בין תשואה שלילית של 2.0% לבין תשואה שלילית של 3.5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x