שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

יו"ר רשות ני"ע מנסה להרגיע את המשקיעים: "מי שישקיע לטווח ארוך - ישתלם לו"

גואטה חזרה על משנתה לפיה תפקיד הרשות הוא לא להיות השוטר של שוק ההון ואת ההשפעה צריכים לייצר המוסדיים : "על המשקיעים המוסדיים להבין שהגיעה השעה להפגין אקטיביות. הגיעה השעה להשתמש בכוח שבידיהם כדי להשיא את ערך האחזקה שלהם באופן אופטימלי"

רחלי בינדמן 13:1425.12.18

"הנתונים מראים באופן עקבי שבטווח הארוך השקעה יציבה ולא תזזיתית בשווקי ההון הציבוריים השתלמה", כך אמרה היום (ג') יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, בהתייחוסתה למפולת האחרונה בשווקים הפיננסים. גואטה אמרה את הדברים בכנס התאגידים השנתי של רשות ניירות ערך.

 

 

גוטאה תהתה "האם בעת הנוכחית הרשות צריכה להיות ה"שוטר" של שוק ההון, פוזיציה שמעמידה את כל שאר השחקנים באופן אוטומטי בחזקת 'חשודים'? והשיבה "אני לא חושבת, ולמען האמת אף פעם לא חשבתי כך".

 

"ראשית, תפיסת הכח אינה תפיסת פיקוח מודרנית", המשיכה גואטה. "שנית, הרשות אינה זקוקה לביטויי כח כדי להוכיח את נחישותה לפעול כנגד כל מה שמאיים על טובת ציבור המשקיעים. אבל בעיקר אני מאמינה בלב שלם ששוק ההון הישראלי וגם הרשות כבר מספיק בוגרים, מספיק מבוגרים ומספיק מנוסים כדי להבין שבעידן הנוכחי אם כל השחקנים בשוק ההון הציבורי ישלבו ידיים וינהגו בבגרות ובאחריות זה ישרת את טובת כולם", אמרה.

 

"על בעלי השליטה והמנהלים להבין שאם הם לא "יספרו" את בעלי המניות מהציבור בחברות שלהם, מחר אותם בעלי מניות יאבדו אמון וימאסו בשוק ההון הציבורי הישראלי בכלל", הוסיפה.

 

לדבריה, "אותם בעלי מניות יכולים בקלות להעביר את השקעותיהם לחברות זרות או לחברות ישראליות בבורסות מעבר לים, או לנכסים אחרים. על שומרי הסף להבין שלא ניתן לעגל פינות - בדיוק מאותה סיבה. על המשקיעים המוסדיים להבין שהגיעה השעה להפגין אקטיביות. הגיעה השעה להשתמש בכוח שבידיהם כדי להשיא את ערך האחזקה שלהם באופן אופטימלי, ולטווח הארוך".

 

ענת גואטה ענת גואטה צילום: אוראל כהן

 

בכל הנוגע להתייבשות הבורסה אמרה גואטה "על הבורסה להבין - והיא אכן כבר הבינה - שכדי להיות זירת מסחר רלוונטית במאה ה-21 היא צריכה לשנות לחלוטין התפיסה הפאסיבית שהנחתה אותה בעבר ובמשך שנים, ושהובילה לקיפאון בפעילותה. וגם אנחנו ברשות צריכים להבין – וכבר הבנו - שגם המסגרת הרגולטורית וגם תפיסת ההפעלה של הרגולטור חייבות להיות מעודכנות בהתאם למתרחש בשטח. אין משקיעים שבויים, ואין חברות שבויות העולם שטוח. לכן, האחריות לפריחתו של שוק הון בריא ומתוקן מוטלת על כולנו. על כל הגורמים להפנים שאם שוק ההון שלנו חפץ חיים, עלינו לעבור מעידן ה'שוטרים והגנבים' אל עידן אחר. עידן שבו הרשות תאפשר לשחקנים לפעול באופן פתוח וחופשי יותר על בסיס של עקרונות פעולה בהירים שהיו ברורים לכולם. עידן שבו הרשות תוכל להשקיע זמן רב יותר בבחינה כיצד ניתן לפתח, לפתוח ולקדם את שוק ההון הישראלי,כך שיהיה שוק תחרותי, חדשני ומעודכן. לאף אחד אין אינטרס לנדנד את הסירה הזו, האינטרס המשותף שלנו הוא להשיט אותה לחוף מבטחים".

 

אף על פי כן הבהירה גואטה "גורם שיבחר לסטות מהכללים יפגוש רשות איתנה השומרת כחומה בצורה על שוק ההון ועל המשקיעים, בכל האמצעים העומדים לרשותנו, וללא פשרות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x