$
שוק ההון

דיווח שוטף

בתום יום של תנודתיות חדה: ת"א 35 עלה ב-2.1%, ת"א בנקים טיפס ב-3.4%

ת"א 125 התחזק ב-1.9% - לאחר ירידה של 1.5% בפתיחת המסחר; בין המניות הבולטות - פועלים עלה ב-3.6%, לאומי התחזק ב-3.3%, החברה לישראל טיפסה ב-4.1%; פריגו סגרה 10 ימי ירידות רצופים; בארה"ב ובאירופה לא מתקיים מסחר לרגל חג המולד

כתבי שוק ההון 17:3425.12.18

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי שנגחאי האנג סנג פוטסי דאקס קאק דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק

  

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חג שמח לכל החוגגים והחוגגות. היום, חג המולד (ג'), לא יתקיים מסחר בניו יורק ובקנדה, במערב אירופה (באנגליה, גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, שווייץ) ובהונג קונג (בטוקיו יתקיים מסחר בשלישי). גם בשוק הסחורות לא יתקיים היום מסחר. החופשה תימשך ביום רביעי בבורסות של הונג קונג, אנגליה, גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, שוויץ, וכן בקנדה. בניו יורק יתקיים ביום רביעי מסחר כרגיל. ביום חמישי המסחר יתחדש בכל הבורסות.

 

17:30 - בתום יום של תנודתיות חריפה, המסחר ננעל בעליות חזקות: מדד ת"א 35 עלה ב-2.1%, ת"א 125 התחזק ב-1.9%, ת"א בנקים ננעל בעלייה חדה של 3.4% - פועלים עלה ב-3.6% ולאומי ב-3.3%; החברה לישראל טיפסה ב-4.1% בפסגת ת"א 35, פז נפט התחזקה ב-3.7%. את המדד סגרה פריגו עם ירידה של 0.6% ביום אדום עשירי ברציפות. קבוצת דלק וטאואר סוגרות 9 ימי ירידות, שתיהן עם מינוס 0.1% בנעילה.

 

16:00 - הבנקים מובילים את המגמה: לאומיעולה ב-2.5%, מזרחי קופץ ב-4.5% ופועלים עולה ב-2.2%.

 

 

15:25 - העליות מתחזקות - המדדים עולים ב-1.5%. מדד הבנקים מוסיף 2.6% לערכו.

 

15:00 - הראל פיננסים על שוק החוב: "עם פתיחת המסחר בשוק האג"ח המקומי השבוע אי אפשר היה להתחמק מהירידות – הן באג"חים בדירוגים הנמוכים והן בדירוגים הגבוהים שהושפעו ממכירות של ציבור המשקיעים הפרטיים ולא ממהלכי מוסדיים. אלה לא רגעים שבהם מומלץ לבצע שינויים משמעותיים בתיקי ההשקעות. מי שמעוניין להגדיל נזילות בתיק טוב שיצמצם את התיק בצורה פרופורציונלית ולא לרדת משמעותית באפיק מסוים מניות או אג"ח".

 

14:10 - קבוצת אמנת מדווחת כי החברה הבת סיסנת תכנה חתמה על הסכם עם משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל להקמה והפעלה של מרכזי אוריינות דיגיטלית ברחבי הארץ וכי ההכנסות הצפויות לסיסנת בשנת ההתקשרות הראשונה על פי ההסכם הינן עד לסך מקסימלי של כ-22 מיליון שקל.

 

13:45  - המדדים תופסים כיוון חיובי - ת"א 35 ות"א 125 מוסיפים 0.2% לערכם. בזק בולטת לחיוב עם עלייה של 2%. גם אינטרקיור של ברק בולטת עם זינוק של 10%.

 

13:20 - הירידות בתל אביב נמחקו - המדדים ת"א 35 ות"א 125 נסחרים סביב רמת הפתיחה.

 

13:00 - הירידות התמתנו: המדדים ת"א 35 ות"א 125 יורדים בעד 0.7. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, "לצד הירידות בשווקים, האינדיקאטורים המאקרו כלכליים בישראל לרבעון האחרון של השנה (וגם בארה"ב) ברובם חיוביים ומצביעים על האצה בהשוואה לרבעון הקודם". לגבי החלטת הריבית הראשונה של הנגיד החדש, שמתוכננת לעוד כשבועיים (7 בינואר), מאמינים בהראל שהריבית תישאר ללא שינוי. במקביל הם סבורים שהבנק יפרסם את תחזיותיו המעודכנות לצמיחה ולאינפלציה ויעדכן אותם כלפי מטה.

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: בנק ישראל

 

11:50 - מגמות מסחר בבורסה: דלק רכב מאבדת 4% ביום הירידות ה-14 ברצף, על בד נחלשת ב-4.6% ביום 12 של ירידות, סלקום יורדת ב-1.7% ביום עשירי למגמה השלילית, פריגו נסוגה ב-1.3%, גם היא ביום עשירי של ירידות. רק בחמש מתוך המניות העולות מתנהלת מגמה חיובית ביום השני ברצף - כל השאר ננעלו אתמול באדום.

מניית אורמת טכנולוגי'ס בולטת בירוק עם קפיצה של 3.2% בפסגת ת"א 35, לייברפרסון שנייה במדד הבכיר עם עלייה של 1.1%, ישראמקו במקום השלישי ומטפסת ב-0.3%.

המדדים המובילים נרגעו מעט. ת"א 35 מאבד 1.4% אחרי שמוקדם יותר נחלש ב-2.8%, מדד הבנקים נסוג ב-2.7%.

10:15 - מחריפות הירידות בבורסה המקומית. המדדים ת"א 35 ות"א 125 מוחקים 2.1%, ת"א בנקים נופל ב-2.9%.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, התייחסה לאירועי הימים האחרונים, בכנס תאגידים העשירי ואמרה כי "הנתונים מראים באופן עקבי שבטווח הארוך השקעה יציבה ולא תזזיתית בשווקי ההון הציבוריים השתלמה". גואטה הוסיפה כי "שוק ההון של היום אינו שוק ההון של אתמול, ובוודאי שלא שוק ההון של מחר", ואמרה כי על המשקיעים המוסדיים להבין שהגיעה השעה להפגין אקטיביות ולהשתמש בכוח שבידיהם כדי להשיא את ערך האחזקה שלהם באופן אופטימלי, ולטווח הארוך.

 

עוד אמרה גואטה כי "על הבורסה להבין - והיא אכן כבר הבינה - שכדי להיות זירת מסחר רלוונטית במאה ה-21 היא צריכה לשנות לחלוטין התפיסה הפאסיבית שהנחתה אותה בעבר ובמשך שנים, ושהובילה לקיפאון בפעילותה. גם אנחנו ברשות צריכים להבין – וכבר הבנו - שגם המסגרת הרגולטורית וגם תפיסת ההפעלה של הרגולטור חייבות להיות מעודכנות בהתאם למתרחש בשטח. אין משקיעים שבויים, ואין חברות שבויות העולם שטוח. לכן, האחריות לפריחתו של שוק הון בריא ומתוקן מוטלת על כולנו".

          

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה צילום: ענבל מרמרי


          

9:50 - הירידות ממשיכות: המסחר בתל אביב נפתח במגמה שלילית, מדד ת"א 35 נסוג ב-1.6%, ת"א 125 מוחק 1.5% מערכו. מדד הבנקים נסוג ב-2.4% - מניית דיסקונט יורדת ב-2.7%, פועלים ב-2.6%, בינלאומי ב-1.9%. קבוצת דלק מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה ומאבדת 2.7% ביום תשיעי ברצף של ירידות. בצד החיובי של ת"א 35 - לייבפרסון מטפסת ב-1.3%.

בנעילה באסיה בורסת טוקיו צנחה ב-4.9%, שנגחאי נחלשה ב-0.9%.

     

לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט צילום: שאול גולן8:45 - "סנטימנט שלילי החליף את הלוגיקה, כמו שקורה בדרך כלל בזמני נפילות חדות. שליש מהמכירות נגרם מהפאניקה, שליש נוסף הוא קיצוץ ההפסדים והשליש האחרון שייך לספקולנטים שמנסים להרוויח מהמגמה בשוק", אמר טקאשי הירוקי (Takashi Hiroki), אסטרטג ראשי ב- Monex Securities בטוקיו.

 

"הטריגר למכירות ביפן קשור כמעט כולו להתפתחויות בשווקי ארה"ב, ולא לגורמים שליליים מקומיים".

7:50 - גם היום, ביום המסחר המצומצם בבורסות העולם בשל חג המולד - המפולת נמשכת. מדד ניקיי ביפן צונח ב-5.1% אחרי הנפילות החדות אמש בוול סטריט, מדד שנגחאי בסין מאבד 1.4%.

מוקדם יותר איבדה בורסת שנגחאי יותר מ-2% והתקרבה לשפל של ארבע שנים, כשאת הירידות מובילות מניות הפיננסים וכן מניות האנרגיה על רקע הצלילה במחירי הנפט.

המסחר בתל אביב ייפתח בעוד כשעתיים וחצי על רקע הטלטלות בשווקים הבינ"ל והטלטלה המקומית בעקבות הקדמת הבחירות. אתמול המסחר בת"א ננעל בירידות חדות כאשר המדדים ת"א 35 ות"א 125 איבדו 2.1% מערכם. את הירידות הובילו מניות הבנקים כאשר מדד הסקטור נסוג ב-3.4%. דיסקונט נחתך ב-4.2%, פועלים ולאומי ירדו ב-3.4% ו-3% בהתאמה.
 

אמש התקפותיו של טראמפ על הפדרל ריזרב נתנו את אותותיהן: הבורסות המובילות בניו יורק חתמו את יום המסחר בירידות שערים חדות - ורשמו את ערב חג המולד הגרוע ביותר מאז ומעולם. מדד S&P 500 צנח ב-2.7% (הפעם הראשונה אי פעם שירד ברמה של יותר מ-1% ביום זה בשנה), נאסד"ק נחתך ב-2.2% ודאו ג'ונס נסוג ב-2.9%.

 

מדובר בירידה החדה ביותר שרשם מדד זה בערב חג המולד מזה 122 שנה. דאו ג'ונס איבד 18.8% מאז השיא שרשם באוקטובר, S&P 500 איבד 19.7% מאז השיא שרשם בספטמבר, ושניהם מתקרבים לשוק דובי. 

בורסת טוקיו בורסת טוקיו צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x