$
שוק ההון

למרות התנגדות טראמפ - הפד העלה את הריבית ל-2.5%

נגיד הבנק המרכזי האמריקאי ג'רום פאוול העלה את הריבית בפעם הרביעית ב-2018 בשיעור של 0.25% - זאת למרות הטלטלה בשווקים. הפד צופה שתי העלאות ריבית ב-2019 לעומת שלוש - כפי שצפה בספטמבר. לאחר ההודעה: וול סטריט עברה לירידות

ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, בהובלתו של היו"ר ג'רום פאוול, העלתה היום (ד') את שיעור הריבית במשק האמריקאי ב-0.25% לטווח שבין 2.25% לבין 2.5%. מדובר בהעלאת הריבית הרביעית לשנת 2018, והעשירית מסוף שנת 2015, אז החל הפד במדיניות המוניטרית הנוכחית.

 

העלאה הנוכחית, שהתקבלה פה אחד, מגיעה אחרי תקופה של ירידות חדות בשוקי המניות הגלובלים שחלקם אף נכנסו לשוק דובי (ירידה של 20% מהשיא השנתי). בהודעה שהתלוותה להחלטה הפחיתו בכירי הפד את מספר העלאות הצפוי לשנת 2019 משלוש לשתיים - בהתאם לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים, על רקע המגמה השלילית.

 

 

 

עוד נכתב כי בהודעת הריבית כי מאז נובמבר "שוק העבודה האמריקאי המשיך להתחזק והפעילות הכלכלית צמחה בקצב משמעותי. תוספת המשרות למשק האמריקאי היתה משמעותית גם היא, ושיעור האבטלה נותר נמוך". נוסף לכך, הפד סבור שהאינפלציה הבסיסית בארה"ב תעמוד על כ-2% בארבע השנים הבאות.

 

"העלאת הריבית נעשתה חרף לחץ של הנשיא דונלד טראמפ והיה חשוב לשווקים לראות שהפד ממשיך לקבל החלטות עצמאיות", אמר רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, בהתייחסותו להחלטת הריבית. "מדובר בתרחיש יציב ונוח מאוד לשווקים", הוסיף.

 

במסיבת העיתונאים שלאחר ההחלטה אמר היו"ר פאואל שהצמיחה הכלכלית הפתיעה לטובה בחלקה, הודות להשפעה חזקה מהצפוי של התמריצים הפיסקאליים של הנשיא טראמפ. פאול הבהיר שמבחינתו אין שינוי במדיניות "תלויית נתונים" ולכן לא בהכרח תוואי הריבית כיום יהיה זהה להתפתחות הריבית בפועל. המשמעות: ההחלטות הבאות תהיינה אפופות מידה רבה של אי ודאות.

 

"מדובר באמירה לא שגרתית ואת זה השווקים אוהבים פחות", אומר מנחם ומציין שזו הסיבה לתנודתיות הגבוהה שנרשמת כעת בשוקי המניות.

 

ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב צילום: בלומברג

 

העלאת הריבית - טעות קריטית

"בעיצומה של מלחמת סחר עם סין ארה"ב לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך העלאות ריבית נוספות שיחזקו את הדולר וייקרו את עלות ההון לפירמות העסקיות", כך סבור יו"ר בית ההשקעות אינפיניטי רו״ח אמיר איל.

 

איל מעריך שרמת הריבית בארה"ב תישאר נמוכה גם במהלך שנת 2019, כל זמן שאין פתרון למלחמת הסחר, וזאת לצד המשך התנודתיות הגבוהה בשווקים.

 

לדברי איל, "הלחץ של הנשיא טראמפ דחף את הפד לרכך את המדיניות הניצית עבור כלכלת ארה"ב. בתקופת הזמן הנוכחית המדיניות המוניטרית היא כלי קריטי ביצירת יתרון יחסי לארה"ב בשווקים הגלובליים. בזמן שהסינים ממשיכים לווסת את היואן ולהחלישו, והריבית אפסית ושלילית בשאר גושי הכלכלה העיקריים, המשך העלאת הריבית הדולרית היא טעות קריטית".

 

איל גם התייחס להחלטה להעלות את הריבית בישראל, לפני כניסת נגיד בנק ישראל החדש. לדבריו, "החלטת הריבית היום בארה"ב והצפי לשנה הקרובה, מטילה צל כבד על ההחלטה הנמהרת של העלאת הריבית בישראל. עתה, שהציפיות לקצב העלאת הריבית בארה"ב התמתנו, לצד נתוני מאקרו מקומיים מעט פחות טובים, בנק ישראל יצטרך לבצע התאמות נדרשות".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x