$
שוק ההון

חוץ ממגדל וכלל: ועדת כבל פטרה את חברות הביטוח מלהופיע בפניה

הוועדה לבחינת מתן האשראי לבעלי ההון במשק, שצפויה להתכנס ב-6 לינואר, זימנה את בכירי כלל ומגדל להגיע ולהשיב על שאלות הוועדה בנוגע למתן האשראי שהעניקה לבעלי ההון במשק שלימים קרסו

רחלי בינדמן 14:3218.12.18

הוועדה לבחינת מתן האשראי לבעלי ההון במשק ("ועדת כבל") צפויה להתכנס ב-6 לינואר פעם נוספת ולמולה יופיעו בכירי חברת כלל ביטוח - המנכ"ל יורם נוה, והיו"ר דני נוה. זאת לאחר שצמרת המערכת הבנקאית כבר נדרשה להגיע ולהשיב על שאלות הוועדה בנוגע למתן האשראי שהעניקה לבעלי ההון במשק שלימים קרסו.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי גם חברת הביטוח מגדל המנוהלת על ידי דורון ספיר והיו"ר שלה פרופ' עודד שריג קיבלה זימון לוועדה. אלא שבמפתיע בעוד מנהלי חמשת הבנקים הגדולים נדרשו להגיע בזה אחר זה לוועדה, חברי הכנסת החליטו לפטור, לפחות בשלב זה את חברות הביטוח - הראל, הפניקס ומנורה מהגעה לוועדה, למרות שאל כל החברות הוגשו בקשות להעברת נתונים.

 

כזכור, בוועדה האמורה קיבלו את ההחלטה לזמן את חברות הביטוח רק לאחר שזימנו לוועדה את הממונה הטרי על שוק ההון ד"ר משה ברקת שהתייחס בדיון להיקף ההלוואות ההולך וגדל שמעניקים הגופים המוסדיים לקבוצות העסקיות הגדולות במשק - הלוואות לא סחירות שניתנות ללא שקיפות, כך לפי טענת הוועדה.

 

כתוצאה מכך, החליטו בוועדה לזמן את בכירי חברות הביטוח כדי לבחון את המעורבות שלהם במתן אשראי לבעלי הון ולנסות לבחון מה ניתן לעשות כדי למנוע את כשל האשראי הבא שעלול דווקא לעמוד לפתחם של החוסכים בחברות הביטוח. אלא שכאמור, הוועדה בחרה שלא לזמן למולה את הראל - המחזיקה באחד מתיקי ההלוואות הפרטיות הגדולים ביותר בקרב הגופים המוסדיים וגם לא את הפניקס או את מנורה אלא להתמקד אך ורק בכלל ובמגדל.

 

ועדת כבל. מימין: מימין דינה זילבר ח"כ איתן כבל ושרת המשפטים איילת שקד ועדת כבל. מימין: מימין דינה זילבר ח"כ איתן כבל ושרת המשפטים איילת שקד

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x