$
שוק ההון

מאיר שמיר: "זו לא ההשקעה הגדולה שאנחנו מחפשים"

מבטח שמיר תשקיע 40 מיליון שקל ראשונים בתחנת כוח שתיבנה באזור צומת קסם, ותקבל את השליטה בה (53%), במשותף עם קיבוץ גבעת השלושה. שמיר: "לא ויתרנו על השקעה בחברה ריאלית גדולה במשק"

גולן חזני 07:2711.12.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מבטח שמיר נכנסת לתחום תחנות הכוח. בדיווח לבורסה אתמול, הודיעה החברה שבשליטת מאיר שמיר, כי תשקיע 40 מיליון שקל, בהשקעה ראשונית כהלוואת בעלים, לפיתוח תחנת הכוח "קסם אנרגיה".

 

 

 

הפרויקט נמצא בבעלות קיבוץ גבעת השלושה והתחנה מיועדת להיות בהספק של כ־450 מגוואט, בהיקף השקעה כולל המוערך בכ־450 מיליון דולר.

 

הידיעה על המשא ומתן בין שמיר לקיבוץ פורסמה לראשונה ב־20 ביוני ב"כלכליסט". מדובר בתחנה גדולה, שדומה בהיקפה לתחנה של IPM בבאר-טוביה, שבה שותפים גלובל פאוור של אהוד בן שך וניסן כספי, וכן יצחק מירילשוילי ומוטי בן משה, משה טרי ומוטי פרידמן, לאומי פרטנרס וקרן נוי.

 

ההון העצמי שיידרש להקמת התחנה, באם יתקבלו האישורים הרגולטורים, הוא 90 מיליון דולר, כשמתוכו אמורה מבטח שמיר להשקיע 45 מיליון דולר. מבטח שמיר תקבל את השליטה בתחנה בהיקף של 53% מהמניות ותמנה 3 דירקטורים מבין חמישה. עם בעלי המניות בתחנה נמנים גם חזי קוגלר, לשעבר מנכ"ל משרד התשתיות, ואלון פולישוק.

 

תחנה על גז טבעי באזור הצנרת של נתיב הגז

ל"כלכליסט" נודע כי הנציג של מבטח שמיר בתחנה הוא מבעלי התחנה בבאר טוביה, מוטי פרידמן, יו"ר חברת החשמל לשעבר.

 

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: אוראל כהן, ויקיפדיה

 

מיקום התחנה בגבעת השלושה הוא מבטיח, שכן מדובר באיזור במרכז הארץ שבו עוברת הצנרת של נתיב הגז וקווי מתח ארציים של חברת החשמל. התחנה צפויה לפעול על גז טבעי והיא נמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים. השלמת התחנה מותנית בהשלמת הליכים ועמידה בתנאים אשר משכם ממושך. השליטה על משך ההליכים אינה בידי החברה, ציינה מבטח שמיר. בשבוע הבא צפויה אסיפת החברים של גבעת השלושה לאשר את השותפות עם מבטח שמיר.

 

"אסטרטגית, התחום מעניין אותנו. זו לא תהיה העיסקה היחידה שלנו בתחום. אנחנו מסתכלים על פרוייקטים נוספים", אמר שמיר לכלכליסט אתמול.

מבטח שמיר השקיעה בעבר בחברות כמו ליפמן ותנובה בהם רשמה אקזיטים מרשימים, ובחברות כמו טאואר ויז'ן, גילת ואחרות שבהן רשמה הצלחה פחות גדולה. עם זאת, הפעם מדובר בהשקעה שונה וסולידית.

 

"השקע

ה כזו נכונה לנו, עסק סולידי, לטווח ארוך עם תמהיל חזק. זה תחום חדש במדינה ונכנסנו אליו. זה לא אומר שמבטח שמיר ויתרה על התוכנית להשקעה בחברה ריאלית גדולה במשק. אנחנו בהחלט שם. פה מדובר בהשקעה בדומה לנדל"ן מניב. זה לא העסק הגדול שאנחנו מחפשים".

 

המתנגדים להקמה ‑ פגיעה באיכות הסביבה

בדומה לתחנה בבאר־טוביה, גם להקמת התחנה בגבעת השלושה יש מתנגדים מבין תושבי האזור. אלה טענו כי הקמתה תפגע בצורה משמעותית באיכות הסביבה באזור ותהווה סכנה לתושבים, בין היתר בשל סמיכותה לאזורי מגורים ולמקורות מים. עם זאת, חברי הקיבוץ אישרו את ההקמה.

 

מאז מכרה את מניותיה בתנובה (20%) ב־2015 לברייטפוד יחד עם קרן איפקס, תמורת 1.8 מיליארד שקל וברווח של 570 מיליון שקל, לא רשמה מבטח שמיר השקעה גדולה. היא נסחרת בשווי של 650 מיליון שקל. החברה פועלת בתחום מתן הלוואות ומשקיעה בחברות תעשייה, טכנולוגיה, תקשורת ונדל"ן. ברבעון השלישי רשמה הפסד של 14 מיליון שקל רובם בשל ירידה בערך הנכסים שלה. מתחילת השנה רשמה רווח של 30 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x