$
בורסת ת"א

לא אופנתי: קניון TLV הפסיד 70 מיליון שקל מתחילת השנה

לפי דוחות אלון רבוע כחול המחזיקה ב-50% מהקניון, דמי השכירות בחוזים הנחתמים היום עומדים על 298 שקל למ"ר לעומת 312 שקל למ"ר לפני שנה ונמצאים בשפל מאז פתיחת הקניון; בצד החיובי - תשואת ה-NOI בשלושת הרבעונים האחרונים עלתה ביחס לסוף 2017

חזי שטרנליכט 18:2226.11.18

קניון TLV, שנחשב מאז שהושק לפני שנה וחצי לגוף שמייצר בעיקר כאב ראש לבעליו, ממשיך לדשדש ולהראות על שחיקה בתוצאותיו, כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסמה היום (ב') אלון רבוע כחול, שנשלטת על ידי מוטי בן משה ומחזיקה במחצית מהקניון. מראשית השנה הפסיד הקניון כ-70 מיליון שקל.

קבוצת אלון רבוע כחול מחזיקה בפעילות נדל"ן באמצעות החברה הבת רבוע כחול נדל"ן, וכן מחזיקה בשליטה בדור אלון תחנות דלק וברשת כלי הבית נעמן.

מה דעתך על מניית רבוע נדלן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה


מצבו המחריף של קניון TLV, שבן משה שותף בו יחד עם משפחת גינדי (כפיר ומנור), אילץ אותם לחתום על הסכמות עקרוניות מול הבנקים למימון הקניון רק לפני כשבועיים.

 

קניון גינדי TLV קניון גינדי TLV צילום: אוראל כהן

 

מדיווחי החברה עולה כי דמי השכירות הממוצעים למ"ר נמצאים בשפל של שנה וחצי ומסתכמים ב-306 שקל. כן עולה מהדוחות כי מגמת הירידה במחירי השכירות נמשכת. לפי פירוט החברה דמי השכירות ירדו בהתמדה ברבעונים האחרונים, וזכרונות הדברים שנחתמים כיום עם שוכרים עתידיים כבר עומדים על מחיר ממוצע נמוך עוד יותר, של 298 שקל למ"ר. החוזים החדשים שנחתמים כיום מהווים ירידה של כ-4.5% בדמי השכירות ביחס למחיר הממוצע של 312 שקל למ"ר שהיה בסוף 2017.

 

דמי השכירות המנוטרלים (ה-NOI) שמייצר הקניון הסתכמו ברבעון השלישי בכ-15.3 מיליון שקל, ירידה של 3.1% ביחס לרבעון השני, אך עלייה של 1.2% ביחס לרבעון הראשון.

מה שכן מעודד, לפחות "על הנייר", מבחינת בעלי הקניון הוא שתשואת ה-NOI שלו עלתה בשלושת הרבעונים האחרונים ביחס לסוף השנה שעברה, ונראה כי המגמה מתייצבת.

 

התשואה גבוהה מזו שנרשמה ב-2017, אז עמדה על 2.8%. ברבעון השלישי היא עמדה על 3.6%, נמוכה במעט מנתון של 3.7% מזו שנרשמה ברבעון השני. יחד עם זאת, יש לציין כי חלק מהסיבה לעליה בתשואת ה-NOI, נובעת בין היתר מהשיערוכים השליליים של הקניון בספרים.

 

הקניון כולל שטחי מסחר בהיקף של 32 אלף מ"ר, המושכרים בתפוסה חלקית של 80% בלבד. מדובר בתפוסה נמוכה משמעותית מהממוצע בקניונים של חברות כגון עזריאלי או מליסרון. שוויו של הקניון מוערך כיום ב-1.68 מיליארד שקל. החדשות הטובות עבור אלון רבוע כחול הן שנכון לרבעון השלישי לא חל שינוי משמעותי בהערכת שווי הנכס.

 

אלה הן חדשות טובות שכן שווי הקניון עבר סדרה של קיצוצים - שיערוכים שליליים - בהיקף מצטבר של מעל ל-100 מיליון שקל משנת 2017 ועד לסיכום הרבעון השלישי. השנה עבר הקניון שיערוך שלילי מסיבי של 80.9 מיליון שקל ברבעון השני ושיערוך שלילי נוסף של כמיליון שקל ברבעון השלישי.

 

ההכנסות של חברת הקניון זינקו ברבעון השלישי ב-23.1% והסתכמו ב-26.9 מיליון שקל. ההפסד הצטמצם ב-85.7% ל-4.8 מיליון שקל, לעומת הפסד של 33 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017.

סימני התאוששות

 

ההכנסות של חברת הקניון זינקו ברבעון השלישי ב־23.1% ביחס למקבילו והסתכמו ב־26.9 מיליון שקל. החברה עדיין מפסידה, אך ההפסד הצטמצם ל־4.8 מיליון שקל, ירידה של 85.7% בהיקפי ההפסד ביחס לרבעון המקביל, אז הם הסתכמו ב־33 מיליון שקל. עם זאת, בתשעת החודשים הראשונים של 2018 רשמה חברת הקניון הפסדים בהיקף של 70.1 מיליון שקל, מול רווח של 5.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x