$
בורסת ת"א

ביהמ"ש עצר מימוש המכרז בו זכתה מנרב להקמת מעונות סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירת שיכון ובינוי, שהתמודדה גם היא במכרז; לטענת העותרים, מנרב לא עמדה בתנאי הסף - ויש לפסול את זכייתה

צלי גרינברג 18:2025.11.18
בית המשפט המחוזי בבאר שבע נעתר לבקשת שיכון ובינוי והקפיא את יישום המכרז לבניית מעונות הסטודנטים בקמפוס הצפוני של אוניברסיטת בן גוריון שבנגב על ידי חברת מנרב, שתמורתם עתידה החברה להכניס כ-188 מיליון שקל בתוספת מע"מ.

 

העתירה הוגשה לבית המשפט על ידי שיכון ובינוי, כחודש וחצי לאחר זכיית מנרב במכרז, לאחר שלטענת שיכון ובינוי מנרב לא עמדה בתנאי הסף הנדרשים למכרז ולכן יש לפסול את זכייתה.

 

בעתירה נכתב, בין היתר, כי מנרב לא עמדה בשני תנאי סף מרכזיים: היותה קבלן ראשי בפרויקט אותו ביצעה לבדה, וניסיון בבניית מעונות סטודנטים ו/או בניינים בני 5 קומות לפחות.

 

שיכון ובינוי מפנה להצעתה של מנרב בו האחרונה כתבה, כי פעלה יחד עם "מבט לנגב הקמה" להקמת פרויקט עיר הבה"דים, אותו היא נתנה כדוגמה לניסיונה עבור שני התנאים. כשוועדת המכרזים הפנתה את תשומת ליבה של מנרב לכך שהיא מחזיקה 51% מ"מבט לנגב", שרשומה כזו שבנתה בפועל את עיר הבה"דים, וכי אינה קבלן ראשי בפרויקט אותו ביצעה לבד - טענה מנרב שהיתה "הזרוע הביצועית" בפרויקט.

 

בשיכון ובינוי טענו בעתירה כי זה אינו מקרי שמנרב נמנעה מלהגדיר עצמה כקבלן ראשי, וכי גם אם היתה כזו היא עשתה זאת בשותפות ולא לבד ולפיכך לא עמדה בתנאי המחייב. בשיכון ובינוי טענו עוד, כי למנרב אין כל ניסיון בבניית בניינים בני חמש קומות ומעלה או בבניית מעונות סטודנטים.

 

אברהם קוזניצקי, יו"ר מנרב אברהם קוזניצקי, יו"ר מנרב צילום: נמרוד גליקמן

 

מהשתלשלות העניינים בעתירה ניתן ללמוד כי מנרב כתבה בהצעתה שיש לה ניסיון בהקמת בניינים בני חמש קומות בפרויקט עיר הבה"דים, אך בפועל הגובה של מבני החיילים בפרויקט עומד על 4 קומות בלבד. כשוועדת המכרזים פנתה אל מנרב והפנתה את תשומת ליבה לנושא, שינתה מנרב את טענתה והפנתה את הניסיון של עיר הבה"דים כמענה לתנאי הקמת מגורי סטודנטים.

 

בשיכון ובינוי דוחים גם טענה זו וכותבים בעתירה כי מבני חיילים ומעונות סטודנטים שונים בהיבטי תשתיות, כמו גם במבנה הפנימי הנדרש: "חרף הכשלים המהותיים, חוסר תום הלב והתכסיסנות שנפלו בהצעת מנרב, נקטה הוועדה גמישות מופרזת, לא התחשבה בעובדות הברורות לפיהן מנרב לא עומדת בתנאי הסף, הפגינה סלחנות קיצונית כלפי העובדה שמנרב ציינה בהצעתה מידע שגוי ונמנעה מלציין מידע רלוונטי, וקבעה שלא כדין, כי מנרב עומדת בתנאי הסף".  

 

ממנרב נמסר בתגובה: "העתירה הוגשה במעמד צד אחד. כלל הטענות שהוצגו על ידי שיכון ובינוי בפני ועדת המכרזים, נבדקו ונדחו על ידי ועדת המכרזים. החברה סמוכה ובטוחה שלאחר שתשמע בבית המשפט, העתירה תידחה".

 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "האוניברסיטה לומדת את העתירה והיא תגיש את תגובתה לבית המשפט".

 

מנרב אחזקות נוסדה ב-1969 על ידי אברהם קוזניצקי המכהן כיו"ר הקבוצה, ונסחרת בבורסה בתל אביב מ-1983. היא פעילה ב-4 תחומים עיקריים: ניהול הנדסי וביצוע עבודות בנייה בפרויקטי נדל"ן ותשתית, ייזום פרויקטים לבנייה למגורים בארץ ובחו"ל, השכרה וניהול של נכסים מניבים ופעילה בהקמת פרויקטים בשיטת ה-B.O.T..

בטל שלח
    לכל התגובות
    x