$
בורסת ת"א

מחזיקי האג"ח אפריקה חוששים: חברה אנגלית של מוטי בן משה נסגרה

חברת אקסטרה אנרג'י אנגליה הודיעה לרגולטור הבריטי שהיא מוותרת על הרישיון שלה - צעד שמשמעותו סגירת הפעילות; בן משה, שנדרש לגייס 700 מיליון שקל לצורך מימון עסקת אפריקה ישראל: "ההון הדרוש לעיסקת אפריקה כבר נמצא פה בארץ"

גולן חזני 09:1325.11.18

צרות בעסקי האנרגיה של מוטי בן משה באירופה: איש העסקים הישראלי מסתבך עם חברת אקסטרה אנרג'י אנגליה שבבעלותו, אשר הודיעה לרגולטור הבריטי כי היא מוותרת על הרשיון שלה, צעד שמשמעותו סגירת החברה. זאת בשעה שבן משה נמצא בעיצומו של מהלך לרכישת אפריקה ישראל.   

החברה החזירה את רשיון הפעילות שלה לרגולטור האנגלי, שלקח זמנית את הפיקוד על 130 אלף הלקוחות שלה. לפי דיווח של הבי.בי.סי מסוף השבוע, אקסטרה אנרג'י התקשתה להתחרות בשוק תחת שינויים רגולטורים שהוכנסו שם לאחרונה והיא למעשה החברה השישית מהתחום שנסגרת. הרגולטור הודיע ללקוחות החברה כי הוא פועל למציאת ספק שיטול על עצמו את החוזים שלהם.

 

אקסטרה אנרג'י אנגליה סיפקה גז ללקוחות במחירים נמוכים במיוחד, עפ"י המודל הגרמני של קבוצת אקסטרה של בן משה - הפעילות המרכזית של בן משה היא בגרמניה.

 

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל עוקבים מסוף השבוע בעניין אחר הדיווחים ומוטרדים מהאפשרות שהדבר יפגע בעיסקת אפריקה. אלון רבוע כחול גייסה לפני כשבועיים 300 מיליון שקל לצורך מימון העסקה ובן משה נדרש לגייס 700 מיליון שקל נוספים לטובת המימון המלא. גורם בכיר בין המחזיקים אמר כי הנושא "מטריד".

 

 "אין שום קשר בין סגירת הפעילות של אקסטרה אנרג'י באנגליה לבית עיסקת אפריקה ישראל. ההון הדרוש לעיסקת אפריקה כבר נמצא פה בארץ", אמר בתגובה מוטי בן משה. לדבריו, הסגירה נעשתה ביוזמתו, לאחר שהרגולטור הבריטי הציב מחיר תקרה שאותו יוכלו ספקיות הגז לגבות מלקוחות שאינם בעלי חוזה קבוע. "הגעתי למסקנה שהרווחיות הקטנה שתוכל פעילות כזו לייצר לא שווה את הסיכון וההשקעה והחלטתי לצאת מהפעילות באנגליה".

 

החברה האנגלית של בן משה חייבת 105 מיליון יורו לחברות אקסטרה גרמניה ואקסטרה קפריסין, שבבעלות בן משה, שאותן כבר לא תפרע. בן משה אמר כי לחברה האנגלית יש נכסים בצורת חובות לקוחות בגובה 110 מיליון ליש"ט שאותן תנסה לגבות על מנת לפרוע את החוב לאקטסרה גרמניה וקפריסין. החברה פיטרה את מרבית עובדיה באנגליה והחזירה את הרשיון לרגולטור.

מוטי בן משה
מוטי בן משה צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x