בורסת ת"א

מנכ"ל פרשקובסקי: "אנחנו רואים ירידה בלקוחות ממחיר למשתכן"

המנכ"ל חיים קראדי: "האווירה משפיעה על השוק וגם על מקבלי ההחלטות - אבל אנחנו חברה מספיק גדולה עם פרויקטים בשוק החופשי"; בחודשים ינואר-ספטמבר מכרה החברה 747 דירות, מול 309 בתקופה המקבילה

חזי שטרנליכט 15:1322.11.18

תוכנית מחיר למשתכן אשר יזמית הנדל"ן הוותיקה פרשקובסקי מתמקדת בה בשנים האחרונות סיפקה תרומה מהותית למכירות  בשנת ב-2018, ואולם מנכ"ל החברה, חיים קראדי, מודה כי ההשפעה שלה מתחילה להצטנן.  

פרשקובסקי מדווחת היום כי מכרה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה 747 דירות, מתוכן 218 דירות במהלך הרבעון השלישי - זאת לאחר שבכל השנה שעברה מכרה 349 דירות בלבד. ב-9 החודשים הראשונים של 2017 מכרה החברה 309 דירות, כך שמתחילת השנה מדובר בזינוק של 141%.

 

"חברה מהסוג שלנו יודעת לפעול מאוד מהר ולהתמודד עם פרוייקטים מאוד גדולים של 400-300 דירות, ולנהל 5-6 פרוייקטים כאלה במקביל" מסביר קראדי ואומר, "זו הסיבה שאנחנו הולכים לפרויקטים של מחיר למשתכן. אנחנו מקפידים ללכת לפרוייקטים שהם פרויקטים מעורבים, כאלה שבהם 20% מהדירות ניתן למכור בשוק החופשי. לשיעור נמוך מזה אנחנו לא ניגשים, כי בכל אופן אנחנו צריכים להרוויח".

 

קראדי מסביר כי גם במסגרת תוכנית הדיור הגדולה של האוצר, יש לחברה העדפות ברורות. "אנחנו הולכים לפרוייקטים של מחיר למשתכן בעיקר באזורי הביקוש. אנחנו לא נלך לקריית ביאליק ולא לדימונה, לא בגלל אידאולוגיה אלא בגלל שלדעתנו גודל ההטבה האמיתית ללקוחות הוא זה שגורם להם לרכוש את הדירות במהירות וללא קשיים. אדם שקונה בראשל"צ את הדירה בהטבה של 800-700 אלף שקל, יהיה לו הרבה יותר קל לקנות דירה מאשר בדימונה ששם ההטבה 70 אלף שקל".

 

קראדי מציין כאמור שבחברה כן מבחינים בהאטה מסויימת בתקופה האחרונה בעניין שמייצרת התוכנית. "אנחנו רואים ירידה במספר הלקוחות שמגיעים מתוכנית מחיר למשתכן. אני מניח שהאווירה משפיעה על השוק וגם על מקבלי ההחלטות. אבל אנחנו לא חברה שנולדה למחיר למשתכן, זו חברה שקיימת הרבה זמן. יש לנו פרוייקטים בשוק החופשי ומחלקה גדולה של פינוי בינוי. היריעה שלנו מספיק רחבה על מנת לספק סחורה גם אם מחיר למשתכן ייעצר או ייעלם לגמרי".

 

חברת פרשקובסקי אימצה את התקן החשבונאי (IFRS 15) מתחילת 2018, שמשמעותו היא בעיקר הכרה ברווחים תוך כדי התקדמות פרוייקט הבנייה, מול הכרה בעבר במועד המסירה של הדירה ללקוח (תקן IAS 18). משום כך השוואה של התוצאות לרבעון המקביל שבו ננקט תקן אחר היא בעייתית (החברה גם לא מציגה נתוני פרו-פורמה בדו"חות שמאפשרים את ההשוואה של נתוני התקופה הנוכחית ביחס לתקופה המקבילה כאילו היה מיושם התקן באותה תקופה).

 

לפי הדו"חות הנוכחיים ההכנסות של פרשקובסקי ברבעון השלישי הסתכמו ב-188.3 מיליון שקל והחברה רשמה בשורה התחתונה רווח נקי של 13.7 מיליון שקל.

 

לדברי היו"ר יוסי פרשקובסקי, "הדו"חות ממשיכים לבסס את החברה כאחת החברות המובילות בענף הנדל"ן הישראלי בזכות ניהול נכון בתקופות מאתגרות ותמהיל נכון של דירות. כחברה שבונה כיום פרויקטים במחיר למשתכן ופרויקטים בשוק החופשי ניתן לומר שמחירי הדירות לא ירדו והזוגות הצעירים רוכשים דירות גם במחיר למשתכן וגם בשוק החופשי. מעבר לכך, בפרויקטים המשלבים דירות במחיר למשתכן ודירות בשוק החופשי אנחנו רואים שהדירות המוצעות לשוק החופשי מאוד מבוקשות והמחירים שלהם נמצאים במגמת עלייה".

 

חיים קראדי מנכ"ל פרשקובסקי חיים קראדי מנכ"ל פרשקובסקי צילום: דודי מוסקוביץ

בטל שלח
    לכל התגובות
    x