$
בורסת ת"א

IFF נכנסה למדדים, סודהסטרים ומזור עלולות ליצור בעיה

חברת הטעמים האמריקאית שרכשה את פרוטרום תיכנס למדדי ת"א־35 ות"א־125 ב־6.12 ומשקלה יעלה רק עד 3% ולא למקסימום האפשרי בהיעדר זיקה מהותית לישראל. תעודות הסל יזרימו ל־IFF ביקושים של 464 מיליון שקל בשתי פעימות

אורי טל טנא 07:4818.11.18

מניית IFF החלה להיסחר בבורסת תל אביב בעקבות המיזוג של פרוטרום הישראלית לתוכה. ביום חמישי הוחלט בבורסה כי חברה הטעמים האמריקאית תיכנס למדדי ת"א־35 ות"א־125 בשלב הנעילה של 6.12. עם כניסת המניה לשני המדדים, משקלה בהם יוגבל ל־1.5%, ובעדכון המשקל החודשי, שיתרחש ב־3.1, משקלה יעלה ל־3% ויישאר ברמה זו.

 

בהחלטה זו נתנה הבורסה למניה מקום במדדים המובילים, תוך הימנעות ממתן המשקל המקסימלי האפשרי - 7% במדד ת"א־35 ו־5% במדד ת"א־125. זאת כדי למנוע השפעה גדולה מדי של החברה, בעלת הזיקה הנמוכה לישראל, על המדדים. בעקבות ההחלטה תעודות הסל יזרימו למניית IFF ביקושים של 232 מיליון שקל ב־6.12 וביקושים זהים נוספים ב־3.1.

 

 

 

הכניסה לת"א־35: חמישה שבועות בלבד במדד ת"א־90

החלטת הבורסה לגבי IFF עוזרת למפות את השינויים הצפויים במדד ת"א־35 בעדכון הרכב המדדים הקרוב, שיחול ב־7.2. עדכון זה כולל שינויים רבים, כיוון שמניית פרוטרום כבר נמחקה מהמסחר, ומניות סודהסטרים ומזור צפויות גם הן להימחק בחודשיים הקרובים בגלל מכירתן. לפיכך, מתפנים שלושה מקומות במדד המוביל, ש־IFF תתפוס אחד מהם.

 

ב־3.1 מניית אנרג'יאן תיכנס למדדי ת"א־90 ות"א־125 במסגרת המסלול המהיר. כדי להיכנס באותו מועד למדד ת"א־35, על המניה להיות מדורגת 33 מבין המניות שעונות לתנאי המדד, כולל IFF, בתאריך 13.12. כעת היא מדורגת במקום ה־35 בלבד, ולכן בינואר צפויה להסתפק בכניסה לת"א־90. אולם, בעדכון הרכב המדדים של פברואר, אנרג'יאן היא המועמדת המובילה לעבור ממדד ת"א־90 - שבו היא תשהה חמישה שבועות בלבד - למדד תא־35.

 

המועד הקובע לעדכון הרכב המדדים הקרוב יחול ב־17.1. אם עד אז מניות סודהסטרים ומזור יימחקו מהמסחר בעקבות השלמת הרכישות שלהן, המצב יהיה פשוט: מדד ת"א־35 יכיל 33 מניות ויכניס לתוכו בעדכון של פברואר את שתי המניות הגדולות ביותר שעומדות בתנאיו ולא נכללות בו. אם המחיקה של אחת משתי המניות תתעכב הבורסה, תהיה בבעיה. לפי הכללים היבשים, במצב זה תיכנס למדד רק מניה אחת, ועם מחיקת סודהסטרים או מזור המדד יכיל 34 מניות בלבד עד לעדכון של אוגוסט. בדיוק עבור מקרים כאלה קיבלה ועדת המדדים סמכות להחליט על הכנסת מניה נוספת למדד - כדי למנוע הרכב מצומצם שלו במשך חצי שנה. אין ודאות לגבי ההחלטה שתקבל ועדת המדדים.

 

שתי המניות המובילות מבחינת שווי שוק במדד ת"א־90, שפיר הנדסה ומגדל, לא עומדות בתנאי הדורש אחזקות ציבור בשווי של 1.5 מיליארד שקל כדי להיכנס למדד ת"א־35. שתי החברות הללו יכולות לבצע הפצת מניות עד ל־31.12, המועד הקובע מבחינת שיעור אחזקות הציבור, ובכך להתמודד על מקום במדד. לחילופין, עלייה חדה במחיר אחת משתי המניות יכולה להוביל אותה לעמוד בתנאי המדד ולהכניס אותה אליו.

 

המניה הבאה מבחינת שווי שוק במדד ת"א־90 היא יואל, אך היא צפויה להימחק ולהתמזג עם אקויטל; שווי השוק של המניה הממוזגת צפוי להיות נמוך מזה של יואל כעת. אקויטל תיכנס לתמונה אם תהיה עלייה חדה במחיר המניה הממוזגת, וזה נכון גם לגבי רציו, כלל ביטוח וגב ים.

 

היציאה מת"א־90: המניות שצפויות לצאת - צור, שלאג ואטראו שוקי הון

אי־ודאות רבה נותרה לגבי עדכון הרכב מדד ת"א־90 בחודש פברואר. המדד מכיל כעת 90 מניות, אנרג'יאן תרחיב אותו זמנית ל־91 מניות בינואר, אבל היא צפויה להמשיך הלאה לת"א־35 כבר בפברואר.

 

בבורסה יצטרכו להחליט, עם השלמת המיזוג של יואל ואקויטל, אם לבצע החלפה ישירה של מניות יואל באקויטל במדד. אם המיזוג יושלם עד סוף דצמבר, החלטת הבורסה לא תהיה מהותית, כי אקויטל תכנס בכל מקרה למדד במקום יואל שתימחק. אם המיזוג יושלם ב־2019, והבורסה לא תבחר לבצע החלפה ישירה במדדים בין שתי המניות - הכניסה של אקויטל למדד ת"א־90 תדחה לאוגוסט.

 

החברות אשטרום קבוצה וצור צריכות לבצע הפצת מניות עד ל־31.12 כדי להישאר במדד. לחילופין, הן יכולות לבצע עסקת החלף במניות שתשאיר אותן בו. לפחות לגבי צור, סביר שהמניה תצא מהמדד, לקראת מהלך של מיזוג ביטוח ישיר לתוכה. גם המניות שלאג ואטראו שוקי הון עשויות לצאת מדד ת"א־90 בגלל שווי שוק נמוך.

 

בשלב זה מסתמן שבין שלוש לחמש מניות ייכנסו למדד ת"א־90. מניות אלוט ובית שמש ייכנסו בסבירות רבה למדד. משקיעי מניית רדהיל ממתינים במתח לתוצאות ניסוי שלב 3 לטיפול בזיהום שנובע מחיידק הליקובקטר פילורי שצפויות להתפרסם עד סוף השנה. אם התוצאות יהיו חיוביות, סביר שהמניה תטפס ותבטיח את כניסתה למדד ת"א־90. מנגד, תוצאות חלשות עלולות למנוע זאת. מעט מאחור מתמודדות גם המניות קומפיוג'ן וגלוברנדס על מקומות נוספים שאולי יתפנו בת"א־90.

 

 

הבורסה בת"א הבורסה בת"א צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x