$
שוק ההון

כך בחירות האמצע ישפיעו על השווקים הפיננסים

הראל: " אם הרפובליקנים ימשיכו לשלוט ב-2 בתי הקונגרס, נצפה לסנטימנט חיובי בשווקי המניות ולעליית תשואות"; אינפיניטי: "אם הדמוקרטים ינצחו, ההשלכות עלולות להיות אגרסיביות"

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

עיני המשקיעים ברחבי העולם נשואות אל עבר בחירות אמצע הקדנציה לקונגרס האמריקאי אשר יתקיימו הערב (ג'). על פי הערכות הכלכלנים בשוק, חוסר הוודאות לגבי התוצאה מעלה את מפלס הלחץ בשווקים הפיננסים. עוד מעריכים הכלכלנים כי תוצאה מפתיעה עלולה לקבוע את כיוון המסחר בטווח הקרוב בשווקים והם מצביעים על שלושה תרחישים מרכזיים אפשריים: "הטוב, הרע והלא נורא".

 

 

 

תרחיש ראשון - המצב הקיים ממשיך כאשר הרפובליקנים ממשיכים לשלוט ב-2 בתי הקונגרס (כרגע לפי הסקרים ההסתברות לכך נמוכה).

 

"בתרחיש זה נצפה לסנטימנט חיובי בשווקי המניות ולעליית תשואות, מאחר שהדבר יאפשר לנשיא להמשיך ולממש הקו של מדיניות פיסקאלית מרחיבה תוך הפחתה נוספת של מיסים", סבור עפר קליין, ראש אגף מחקר וכלכלה בחברת הביטוח הראל.

 

גם בבית ההשקעות אינפיניטי סוברים כי אם הרפובליקאים ינצחו בבחירות האמצע, העסקים 'יימשכו כרגיל', והנשיא ימשיך לקדם את אסטרטגיית 'אמריקה פירסט' אותה הוא מוביל. בנוסף לכך, אומרים באינפיניטי כי הנשיא טראמפ יהנה ממומנטום חיובי והלחץ על הבנק המרכזי הפדרל ריזרב, בראשותו של ג'רום פאוול, יגבר להשאיר את הריבית על כנה.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

תרחיש שני - מהפך, כאשר הדמוקרטים משיגים רוב ב-2 בתי הקונגרס (לפי הסקרים גם ההסתברות לכך נמוכה).

 

"בתרחיש זה הנשיא האמריקאי הופך ל'ברווז צולע' ומתקשה להוביל חקיקה משמעותית. יותר מכך, בתרחיש זה ישנה האפשרות שהדמוקרטים ינסו אף לבטל רפורמות של הנשיא שכבר עברו. במקרה זה נראה סנטימנט שלילי בטווח הקצר בשווקי המניות, עלייה נוספת בתנודתיות וירידת תשואות האג"ח", אומר קליין.

 

"אם הדמוקרטים יצליחו לרשום מהפך ולבסס רוב דמוקרטי בבית הנבחרים, פעילות הממשל לקידום מהלכים כלכליים גלובליים ומקומיים, ייבלמו מול קונגרס מקוטב וכפועל יוצא התוכניות יפגעו", מוסיפים כלכלני אינפינטי. "ההשלכות עלולות להיות אגרסיביות, כאשר התכניות להשקעה מאסיבית בתשתיות עלולות להיעצר, וכך גם צעדי הנגד מול סין להיפגע, הציפיות לרווחיות וצמיחה של חברות אמריקאיות יעודכנו מטה וכך גם מחירי המניות. גם בגזרת המט"ח נראה היחלשות של הדולר מול מטבעות עיקריים - היורו והפאונד", הוסיפו.

 

על פי הסקרים הנוכחיים, הרפובליקנים עתידים לשמור על הרוב בסנאט, אך בבית הנבחרים, המרוץ צמוד ופתוח. ומכאן נוצר התרחיש השלישי - המפלגה הרפובליקאית צפויה לשמור על הרוב הדחוק שלה בסנאט, אך לאבד את הרוב בבית הנבחרים.

 

"תרחיש זה הוא הסביר ביותר על פי הסקרים (וכבודם במקומם מונח), ולכן סביר שחלק גדול מתרחיש זה כבר מגולם בשווקים, מכאן שלא נראה בתרחיש זה זעזוע משמעותי", טוען קליין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x