$
שוק ההון

אף חתם לא בא, ורא"מ תשלם 2.5 מיליון על גיוס של 30 מיליון שקל

חברת פצלי השמן שפועלת בנגב ונמצאת בשליטת נורת'ווד אקספלורר האוסטרלית, מגדילה את היקף ההנפקה, ללא שינוי מהותי מהניסיון הכושל לגייס 25 מיליון שקל ביוני

חזי שטרנליכט 07:0301.11.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

האוסטרלים מנסים את מזלם שוב בשוק ההון המקומי. שותפות חיפושי האנרגיה רא"מ - רותם אנרגיה מחצבים, כשלה ביוני האחרון בניסיון הגיוס שלה, שעמד אז על 25 מיליון שקל. כעת היא מבקשת לגייס בשוק ההון 30 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בשותפות חיפושי אנרגיה המעוניינת לכרות פצלי שמן במישור רותם שבנגב, כדי להפיק מהם נפט ולייצר חשמל. בעלת השליטה בשותפות רא"מ היא נורת'ווד אקספלוריישן האוסטרלית.

             

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

         

 

אתמול (ד') פרסמה רא"מ טיוטת תשקיף חדשה, בשילוב עם מצגת עדכנית לתוכניותיה, שמהן לא עולה שינוי מהותי כלשהו בהצעה לעומת הפעם הקודמת. בשלב זה ההנפקה לא משלבת חתמים משוק ההון, גם לא כמפיצים, אך היא כן כוללת יועצים שלהם תשלם עמלה לא מבוטלת.

 

רא"מ מנסה לבצע את הגיוס הנוכחי בכוחות עצמה, בפעם השנייה בתוך כמה חודשים. טיוטת התשקיף מציגה הנפקת מניות וכתבי אופציות בשלוש סדרות. נורת'ווד אקספלוריישן מתכננת לרכוש כרבע מהגיוס, והיא צפויה להיות בעלת השליטה בשותף הכללי ברא"מ.

 

אחד הגורמים שכנראה מרתיעים את החתמים בשוק מלהיכנס לגיוס הנוכחי הוא מבנה העמלות. במידה שהגיוס הנוכחי יצליח, צפויה השותפות לשלם 1.5% מהתמורה לליאור תמר השקעות, שמייעצת להנפקה. החברה שייכת למנכ"לים המשותפים של קפיטל פוינט הציבורית שי ליאור ויוסי תמר. קפיטל פוינט, ששווי השוק שלה הוא כ־54 מיליון שקל, והיו"ר שלה הוא המדען הראשי לשעבר ד"ר שוקי גלייטמן, משקיעה בין היתר בחברות ביומד.

 

בנוסף, ישולמו עוד 6% מתמורת ההנפקה - עד 25 מיליון שקל - ועוד 10% עבור כל סכום שיגויס מעבר, כעמלה לסאפיינס השקעות, המשמשת יועצת נוספת להנפקה. ככל שהתמורה אמורה לעמוד בשלב הראשון, לפני מימוש האופציות, על 30 מיליון שקל, מדובר בעמלה של כ־8.1% מהתמורה, שתעמוד על כ־2.45 מיליון שקל. מרא"מ נמסר בתגובה: "העמלות הן כמקובל בשוק, ומופיעות בתשקיף".

 

במידה שהגיוס במתכונתו הנוכחית יצליח, התוכנית של שותפות רא"מ נותרה כפי שהיתה: לכרות פצלי שמן במישור רותם שבנגב, להעשיר אותם בפסולת פלסטיק עירונית להפקת נפט, ובנוסף לייצר חשמל. לפי לוח הזמנים, השלמת השלבים התכנוניים צפויה להיות במהלך 2019, כולל הגשת התוכניות המפורטות לוועדות התכנון. הסגירה הפיננסית, העלייה על הקרקע והקמת המתקן צפויים ב־2020.

 

לפי התוכנית, מדי שנה יוזנו למתקני ההפקה של השותפות 200 אלף טון פסולת פלסטיק. בכך התהליך ייתן גם פתרון לבעיית הטמנת פסולת בלתי מתכלה. הפקת פצלי שמן באזור הנגב אינה חדשה. לענקית המחצבים הישראלית כיל היתה במשך שנים פעילות כרייה והפעלה של תחנת כוח שהיתה שייכת בעבר למדינה והפיקה 5 מגה־ואט.

 

רא"מ מציגה שדרה ישראלית מאוד, עם ניסיון עשיר בתחום האנרגיה. המנכ"ל בשש השנים האחרונות ג'אק סבאג, שמשמש גם דירקטור, הוא החוליה המקשרת עם משפחת קסטלה האוסטרלית השולטת בנורת'ווד. היו"ר ומנהל הרגולציה בשותפות הוא ד"ר יעקב מימרן, בעל 45 שנות ניסיון בביצוע סקרים גיאולוגיים, שכיהן בעברו בין היתר כממונה על ענייני הנפט במשרד התשתיות הלאומיות, וכן כמנהל המכון הגיאולוגי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x