$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

בוסטון סיינטיפיק שבה לישראל עם הסכם השקעה באליום

ענקית המכשור הרפואי העולמית היא החברה שתפיץ את מוצרי החברה־הבת של אליום מדיקל בארה"ב. מאז דיוחה החברה הישראלית בספטמבר כי חתמה על מזכר הבנות עם חברה בינלאומית, צנח שווי השוק שלה ב־14% בתל אביב

גולן חזני 06:4523.10.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בוסטון סיינטיפיק חוזרת לשתף פעולה עם חברות ישראליות בתחום הסטנטים, 13 שנה אחרי שנכוותה בסכסוך קשה עם חברת מדינול של קובי ריכטר. ל"כלכליסט" נודע כי בוסטון סיינטיפיק (Boston Scientific), מענקיות המכשור הרפואי בעולם, היא החברה שתפיץ את המוצרים של אליום מדיקלבארה"ב.

 

 

אליום מדיקל, שמנוהלת על ידי אסף אלפרוביץ', דיווחה בספטמבר כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם חברה בינלאומית מובילה, מהגדולות בעולם, בתחום המכשור הרפואי. בוסטון סיינטיפיק היא יצרנית התקנים רפואיים שמוכרת ב־9 מיליארד בעולם בשנה, המטה שלה במרלבורו מסצ'וסטס שבארה"ב והיא נסחרת לפי שווי של 50 מיליארד דולר. ב־2016 רכשה בוסטון סיינטיפיק את אנדוצ'ויס, חברה שנוצרה ממיזוג של חברת שיווק אמריקאית עם טכנולוגיה ישראלית שפיתח אבי לוי, המייצרת מוצרים בתחום רפואת מערכת העיכול תמורת 210 מיליון דולר.

 

על פי הדיווח של אליום מדיקל מ־12 בספטמבר, היא תחתום על הסכם מחייב עם החברה הבינלאומית שיכלול תשלום חד־פעמי מהחברה הבינלאומית לאליום במועד החתימה. החברה (בוסטון סיינטיפיק) תקבל בתמורה זכויות הפצה בלעדיות של מוצרי גרדיה – החברה־הבת של אליום מדיקל – בשוק האמריקאי לתקופה של שלוש שנים, ואופציה לתקופה של 27 החודשים הראשונים של תקופת ההפצה לרכישת כל הזכויות והנכסים של גרדיה. החברה העריכה כי מערכת ההגנה שמייצרת גרדיה תימכר בעשרות מיליוני שקלים בארה"ב מדי שנה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אליום תקבל במועד החתימה 25 מיליון שקל, ואם האופציה לרכישת הזכויות והנכסים של גרדיה תמומש, היא תקבל 70 מיליון שקל בסך הכל. אליום, שנסחרת לפי שווי של 78 מיליון שקל איבדה כמעט 14% משוויה מיום ההודעה, שווי שעמד אז על 96 מיליון שקל. אלפרוביץ' ואליום עמלים על העסקה קרוב לשנתיים. היקף העסקה נמוך משווי השוק של אליום, אבל משמעותי ביחס לשווי השוק של החברה שפועלת בתחומים נוספים. ההודעה של אליום שפורסמה במהלך חגי תשרי גררה הערכות כי המועמדות להסכם הינן חברות סטנטים מהגדולות בעולם, מדטרוניק־קובידיאן, אבוט, ג'ונסון אנד ג'ונסון, קרדינל הרץ וגם בוסטון סיינטיפיק.

 

מנכ"ל חברת אליום מדיקל אסף אלפרוביץ מנכ"ל חברת אליום מדיקל אסף אלפרוביץ צילום: ארז אוזיר

 

גרדיה מוזגה (100%) לתוך אליום ב־2012 כשקרן מדיקה שהחזיקה בה קיבלה מניות אליום בתמורה בהיקף לא מהותי, בעסקה שבדיעבד התבררה כמוצלחת עבור אליום. גרדיה מייצרת את ה־Wirion, פילטר למניעת תסחיפים בעת טיפול בחסימות כלי דם הן בעורקי הלב והן בעורקי הגפיים. חסימות אלו מלוות בכאבים ומגיעות עד כדי קטיעת גפיים. בעת פתיחת העורקים נוצרים תסחיפים שעלולים להגיע לעורקים אחרים ולסתום גם אותם. הפילטרים של אליום עוצרים קרישי דם מהיסחפות לתוך כלי דם אחרים. בנוסף מייצרת אליום ומשווקת סטנטים לתחום האורולוגי וכן מוצר לטיפול ברצפת האגן לתחום הגינקולוגי, שמהם היא רושמת הכנסות של 10 מיליון שקל בשנה. החברה גם מפתחת סטנט לטיפול בהרחבה שפירה של הפרוסטטה. אליום מדיקל הפסידה 12.7 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018, בעיקר עקב ההשקעה במוצרי המו"פ שלה.

 

על פי ההסכם בין החברות, עד למימוש האופציה, אם תמומש, אליום תוכל להפיץ את המוצרים שלה מחוץ לארה"ב, כולל באירופה, אוסטרליה ניו זילנד וישראל, ללא קשר לבוסטון סיינטיפיק. כל עוד האופציה לרכישת כל זכויותיה ונכסיה של גרדיה לא ימומשו, אליום תשמור על זכויות ההפצה בכל השווקים מחוץ לארה"ב, כולל בשווקים שבהם כבר קיבלה אישורים רגולטוריים, כמו האיחוד האירופי, ישראל, אוסטרליה וניו זילנד. אליום מדיקל בוחנת כניסה לשווקים אלה באמצעות שותפים קיימים או חדשים.

 

בעשור הקודם היתה בוסטון סיינטיפיק מעורבת, כאמור, במאבק מסחרי ומשפטי עמוק ומתוקשר ברמה בינלאומית עם החברה הישראלית מדינול שבשליטת קובי ויהודית ריכטר. בוסטון סיינטיפיק החזיקה ב־21% ממניות מדינול ובהסכם שיווק איתה. מדינול טענה כי בוסטון סיינטיפיק הפרה את ההסכם ותבעה 4-2 מיליארד דולר כפיצוי. בסיום מאבק משפטי קבע בית המשפט בניו יורק כי בוסטון סיינטיפיק תחזיר את המניות למדינול ותפצה אותה ב־750 מיליון דולר. שתי החברות ביטלו את התביעות ההדדיות ביניהן ונקבע מנגנון בוררות מהירה לפתרון בעיות עתידיות ביניהן. שש שנים מאוחר יותר החזירה מדינול לבוסטון סיינטיפיק 104 מיליון דולר מהסכום לאחר שחלקים מהפשרה בוטלו.

 

מאליום מדיקל נמסר בתגובה: "כפי שציינה החברה בדיווח, מדובר בעסקה אסטרטגית עם אחת החברות הגדולות והמובילות בתחום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x