$
שוק ההון

דעה

הצטרפות אלטשולר שחם לפנסיית ברירת המחדל - תפגע בקרנות הפנסיה הגדולות

עד כה יכלו המשווקים ומוקדי השימור של קרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח לעצור בעד החוסכים שהתפתו לעבור לאחת משתי הקרנות המוזלות בטענות על כך שהתשואות של מיטב-דש והלמן אלדובי "לא משהו". כעת, שבתי ההשקעות המובילים נכנסו לתמונה, כל הטכניקות הנלוזות של קרנות הפנסיה למנוע בריחת לקוחות שמשלמים דמי ניהול גבוהים לאחת הקרנות המוזלות יורדות לטימיון

רחלי בינדמן 14:0214.10.18
לא סתם חברות הביטוח בלחץ. לא בכדי הן התאמצו והגישו עתירה לבגץ נגד רפורמת פנסיית ברירת המחדל מבית היוצר של דורית סלינגר ושר האוצר משה כחלון. המכרז החדש שתוצאותיו פורסמו היום (יום א') מרמזים על שינוי כוחות השוק הצפויים בשוק הפנסיוני. עצם העובדה שלמיטב-דש והלמן אלדובי מצטרפים כעת בית ההשקעות הגדול בישראל - פסגות ובית ההשקעות אלטשולר שחם המחזיק בחברת הגמל הגדולה בישראל והגוף שרושם את הגיוסים הגדולים ביותר בשוק הגמל וההשתלמות בשנים האחרונות היא לא פחות ממדהימה.

 

 

עד כה יכלו המשווקים ומוקדי השימור של קרנות הפנסיה הגדולות של חברות הביטוח לעצור בעד החוסכים שהתפתו לעבור לאחת משתי הקרנות המוזלות בטענות על כך שהתשואות של מיטב-דש והלמן אלדובי "לא משהו" (אגב עובדה לא נכונה לכשעצמה, בטח לא בשנתיים האחרונות) או שרמת השירות שלהם נמוכה, כאשר מצטרפים למגרש פסגות ובמיוחד אלטשולר שחם ששמו הוא שם נרדף לניהול השקעות מקצועי, כל הטכניקות הנלוזות של קרנות הפנסיה הגדולות למנוע בריחת לקוחות שמשלמים דמי ניהול גבוהים לאחת הקרנות המוזלות יורדות לטימיון.

 

 

מנכ"ל פסגות ברק סורני מנכ"ל פסגות ברק סורני צילום: יח"צ

 

 

 

אז נכון, דמי הניהול החדשים במכרז גבוהים משמעותית מאלו של המכרז הקודם אך הם עדיין נמוכים דרמטית מדמי הניהול המקסימאלים הקבועים בחוק ולמעשה קרובים מאד לדמי הניהול שמצליחים עובדים חזקים בחברות היי טק ובעלי חסכונות גבוהים בעלי כושר מיקוח, להשיג.

 

החל ממרץ הקרוב נגמרו המשחקים - מעסיק שלא ידאג לצאת למכרז תחרותי בין כל השחקנים במשק ולהשיג לעובדים שלו תנאים מצויינים יהיה חייב לצרף כל עובד חדש לאחת הקרנות המוזלות. כך, גם עובדים חלשים שלא מודעים ליכולת שלהם לעבור לקרן מוזלת, כאלו שמתקשים או לא מודעים ליכולת שלהם לדרוש מהמעסיק לעבור אליהן, יהנו מירידה חדה בדמי הניהול שלהם.

 

המכשול היחיד למפץ בכוחות השוק הפנסיונים ולמעבר כסף משמעותי מקרנות הפנסיה הגדולות שמחזיקות היום 95% מהשוק, לקרנות הקטנות, יהיה טמון אך ורק ביכולת האכיפה של רשות שוק ההון תחת הממונה החדש ד"ר משה ברקת. קרנות הפנסיה הגדולות וזרועות השיווק שלהם בדמות סוכני הביטוח יעשו הכל למנוע מעבר של חוסכים לקרנות המוזלות. אם יהיה בכך צורך הם יחתימו עובד עובד על בחירה כאילו עצמאית להישאר בקרנות היקרות יותר, תוך שהם חותמים על טפסים שהם לא מבינים בהכרח את פשרם. על רשות שוק ההון להילחם בתופעה הזו ולוודא שאם מעסיק לא דואג להטבות משמעותיות בחיסכון הפנסיוני לעובדיו, מעובד הקבלן, המלצר, או איש הניקיון ועד אנשי ההיי טק, יהיה עליו לצרפו לאחת הקרנות שמשרד האוצר בחר.

 

במכרז החדש יש גם בשורה דרמטית חשובה נוספת - לראשונה חוסכים באחת הקרנות המוזלות יהנו מהבטחה לדמי ניהול מופחתים גם בפנסיה - 0.3% מהסכום הצבור במקום 0.5%. בדיוק ברגע שהחיסכון מגיע לשיא, נוהגות קרנות הפנסיה להקפיץ את דמי הניהול לשיא - בפרישה. לראשונה תופעה זו תיפסק.

 

גילעד אלטשולר גילעד אלטשולר צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x