$
שוק ההון

פרסום ראשון

היו"ר החדש של בנק דיסקונט הוא שאול קוברינסקי

קוברינסקי יחליף את היו"ר יוסי בכר, שצפוי לסיים את כהונתו בסוף השנה; כפי שנחשף בכלכליסט, במשרד המשפטים בחנו אם לאפשר גם לדירקטורים החיצוניים - ביניהם קוברינסקי - להתמודד לתפקיד, אך טרם נפלה ההכרעה ובינתיים הוא נבחר

רחלי בינדמן 14:4708.10.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

שאול קוברינסקי הוא יו"ר דיסקונט החדש – כך נודע ל"כלכליסט". קוברינסקי יחליף את יוסי בכר, היו"ר שצפוי לסיים את כהונתו בסוף השנה.

 

בכר מסיים קדנציה מוצלחת כיו"ר דיסקונט עם שורה של הישגים בולטים, בהם המינוי המוצלח של המנכ"לית לילך אשר טופילסקי, חיזוק מעמדו של הבנק בשוק המשכנתאות ורכישת בנק דקסיה, שהובילו לכך שדיסקונט עלה לשווי שוק של 14.3 מיליארד שקל והוא מתחרה ראש בראש עם בנק מזרחי על המקום השלישי בדירוג הבנקים בישראל.


 

שאול קוברינסקי שאול קוברינסקי צילום: ענר גרין


 

קוברינסקי נבחר על ידי דירקטוריון דיסקונט, לאחר שהמועמד של הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה - שבו עמדה עד לאחרונה השופטת איילה פורקצ'יה – ירום אריאב, לא נבחר על ידי בעלי המניות של הבנק לדירקטור.

 

ביוני האחרון התחוללה מיני דרמה בבנק דיסקונט המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי. אסיפת בעלי המניות של דיסקונט לא בחרה במועמד של הוועדה למינוי דירקטורים, ירום אריאב, לתפקיד דירקטור בחברה, וביכרה על פניו את הדירקטורים המכהנים בבנק.

 

מי שהיו המועמדים המובילים לתפקיד לאחר שאריאב יצא מהמשחק היו שני הדירקטורים יודפת הראל-בוכריס וראובן אדלר, שהם דירקטורים רגילים בבנק. הראל-בוכריס הסירה את מועמדותה, ולצד אדלר היו יכולים להתמודד על תפקיד היו"ר גם הדירקטורים החיצוניים שמונו לפי נוהל בנקאי תקין - איריס אבנר, מירי כץ, יעקב ליפשיץ, ושאול קוברינסקי. 
 

מכיוון שמדובר בדירקטורים שנחשבים חיצוניים מכוח נוהל בנקאי תקין, השכר שלהם מוגבל לשכר שקובע חוק החברות לכהונת דירקטורים, גם אם מונו ליו"ר.

 

כפי שנחשף בכלכליסט, במשרד המשפטים בחנו אם לאפשר גם לדירקטורים החיצוניים מכוח החברות להתמודד על התפקיד כיוון שממילא מדובר בבנקים ללא גרעין שליטה ולכן אין הבדל בין דירקטור חיצוני מכוח חוק החברות לדירקטור חיצוני מכוח נוהל בנקאי תקין, אך טרם נפלה הכרעה בעניין ובינתיים קוברינסקי נבחר.

 

חוק החברות אוסר לכאורה על דח"צ לכהן כיו"ר חברה ציבורית, שכן הוא מחויב לשבת בוועדת הביקורת, שבה היו"ר לא יכול להיות חבר. מנגד, הוראת נוהל בנקאי תקין קובעת כי דח"צ שמונה מכוח זה לא יכהן כיו"ר בבנק שבו יש גרעין שליטה, ומכאן - שבבנק ללא גרעין שליטה יוכל דח"צ לכהן כיו"ר.

 

קוברינסקי (66) מכהן כדירקטור בבנק מאז דצמבר 2014 והוא חבר בוועדות האשראי, האסטרטגיה וכוח האדם של הבנק. ניסיונו העסקי מגיע בעיקר מתחום התעשייה והוא שימש כמנכ"ל חברת אורדן תעשיות והיה עד 2017 מנכ"ל חברת נובולוג.

 

בנוסף היה קוברינסקי מבעלי קבוצת פארם אפ. קוברינסקי הוא מינוי מאד נוח למנכ"לית הדומיננטית של הבנק לילך אשר טופילסקי והוא נחשב לאדם נעים הליכות, ונוח לבריות. זאת כאשר בשוק ההון ציינו למשל כי אדלר עשוי היה להיות מועמד פחות נוח לטופילסקי אשר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x