$
שוק ההון

השקל נחלש אחרי החלטת הריבית; הדולר נסחר ב-3.63 שקלים

המטבע האמריקאי מטפס ב-0.1% אחרי ששערו היציג ננעל בירידה של 0.4%; היורו מתחזק ב-0.1% ל-4.16 שקלים; בנק הפועלים: "אם וכאשר הריבית תעלה, התחזקות השקל תהיה לטווח קצר בלבד"

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הדולר והיורו מתחזקים מול השקל, דקות לאחר החלטת הריבית של בנק ישראל - שהותיר את הריבית ללא שינוי על 0.1%. הדולר מתחזק ב-0.5% מול מקבילו הישראלי ונסחר תמורת 3.63 שקלים. לפני החלטת הריבית טיפס המטבע האמריקאי ב-0.1% לרמה של 3.62 שקלים, אחרי ששערו היציג ננעל בירידה של 0.4%.

המטבע האירופי מתחזק ב-0.3% לרמה של 4.17 שקלים. בדקות שקדמו להודעת הריבית של בנק ישראל נסחר היורו תמורת 4.16. מוקדם יותר היום נקבע היורו היציג על 4.15 שקלים - ירידה של 0.4%.

 

 

לדברי כלכלני בנק הפועלים, החלטת ריבית של בנק ישראל היום ב' (16:00 שעון ישראל) היא הראשונה מזה כשלוש וחצי שנים בה קיים סיכוי משמעותי לשינוי.

 

"אם בוחנים את הנתונים הכלכליים לגופם, נראה שניתן אולי להמתין: האינפלציה לא מהווה איום של ממש והצמיחה אף מתמתנת. יחד עם זאת, ניסיון לתזמן את עליית הריבית הראשונה ל'מועד אופטימאלי' מבחינת הנתונים נושא עמו סיכונים אחרים, ואולי אפילו בהמשך ימצאו סיבות שיקשו על העלאת הריבית", אמרו הכלכלנים.

 

"אם נתעלם מהתזמון של העלאת הריבית, השאלה היא האם חברי המועצה סבורים שגובה הריבית מתאים כרגע לסביבה הכלכלית בעולם ובישראל. נוכח המגמה של העלאות הריבית בעולם, ולקראת הפסקת רכישות האג"ח של הבנק המרכזי בגוש היורו, גוברים ההערכות שריבית אפסית אינה מתאימה למצב הקיים", הוסיפו.   

 

השקל יתחזק בטווח הקצר בלבד

כלכלני פועלים מעריכים כי אם וכאשר הריבית תעלה, התחזקות השקל תהיה לטווח קצר בלבד. הון זר לא יזרום אל המשק בכדי לקבל ריבית של 0.25%, מה עוד ששחקנים שנוהגים לעיתים לקבל החלטות כאלו יביטו על הנתונים הבסיסיים ויראו שהעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים הצטמצם באופן ניכר.

 

"ברבעון השני של השנה נרשם עודף קטן של 800 מיליון שקל בלבד, ונראה שהשנה העודף יהיה סביב אחוז תוצר אחד בלבד. פער הריביות מול רוב מדינות העולם רק המשיך להתרחב, והוא תומך בעלייה של החשיפה למט"ח של המשקיעים המקומיים, הן המוסדיים והן הפרטיים", סיכמו הכלכלנים.

 

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל צילום: צביקה טישלר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x