$
שוק ההון

לאומי: "בנק ישראל עשוי להפתיע ולהעלות את הריבית כבר מחר"

בלאומי מעריכים כי אם בנק ישראל לא יעלה את הריבית מחר הוא יוותר עם הזדמנות אחת בלבד להעלות אותה - בהחלטה של חודש נובמבר. ואם אז זה לא יקרה, אמינותו עלולה להיפגע

"למרות ההסתברות הנמוכה הגלומה בשוק, בנק ישראל עשוי להפתיע ולהעלות את הריבית כבר מחר", כך סבור דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון.

 

 

הוועדה המוניטארית של הבנק המרכזי, בראשותה של ד"ר קרנית פלוג, צפויה להתכנס מחר (ב') ולהודיע על גובה הריבית לתקופה של עד סוף חודש נובמבר (26.11). זוהי צפויה להיות הודעת הריבית האחרונה של הוועדה תחת פלוג שצפויה לסיים את תפקידה בחודש הבא. להודעת הריבית תתלווה מסיבת עיתונאים והערכות מאקרו מעודכנות של חטיבת המחקר.

 

לפי השווקים בישראל, הסתברות להעלאת הריבית מחר נמוכה מאוד והיא באה לידי ביטוי בתשואות המק"מ הקצרות ובריביות התל בור לתקופה של עד 3 חודשים, הנסחרים בתשואות הדומות לריבית בנק ישראל הנוכחית.

 

עם זאת, רזניק מעריך, כי ההסתברות להעלאת ריבית בישיבתו הקרובה גבוהה יותר מזו הגלומה בשוק. לדבריו, בנק ישראל מצהיר מזה תקופה כי הוא צפוי לעלות את הריבית ברבעון האחרון של השנה כאשר אם לא יעלה את הריבית בשבוע הקרוב הוא למעשה יוותר עם הזדמנות אחת בלבד להעלות אותה - בהחלטת הריבית של חודש נובמבר. רזניק מדגיש שאי-העלאת הריבית במהלך הרבעון האחרון של 2018 עלולה להתפרש כפגיעה באמינותו של בנק ישראל.

 

"אף שבעבר החלטות שינוי הריבית לא לוו במסיבת עיתונאים, יתכן שעתה, לאחר תקופה ארוכה של אי-שינוי בריבית, יהיה יתרון בכך שההחלטה הקרובה תלווה במסיבת עיתונאים בה תהיה לבנק ישראל במה להסביר את מדיניותו ולשרטט לשוק את תוואי הריבית הצפוי לשנה הקרובה", אומר הכלכלן של לאומי.

 
קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: אוהד צויגנבג

 

 

לדברי רזניק, עליית התשואות בעולם בכלל ובארה"ב בפרט בנוסף למגמה ההולכת וגדלה של בנקים מרכזיים המתחילים תהליך של הידוק מוניטארי תומכת אף היא בהתחלה של תהליך העלאת ריבית, כמו גם היחלשות השקל בשבועיים האחרונים והמשך העלייה במחירי הנפט. עם זאת, מוסיף רזניק, מגמת עליית התשואות בעולם ועליית הסבירת להתחלה של הידוק מוניטארי בישראל מעלה משמעותית את רמת הסיכון בשוק האג"ח הממשלתי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x