$
שוק ההון

שוק המט"ח: הדולר ירד ל-3.64 ש', היורו עלה

המטבע האמריקאי נסוג ב-0.3% מול השקל. היורו הוסיף 0.2% והיציג נקבע על 4.20 שקלים; הראל: "נתוני הסחר האחרונים מקטינים את הלחצים לחיזוק השקל"

מגמה מעורבת נרשמה היום (ד') בשוק המט"ח המקומי: הדולר ירד ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.64 שקלים. היורו עלה ב-0.2% והשער היציג נקבע על 4.20 שקלים.

 

 

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, נתוני הסחר האחרונים מקטינים את הלחצים לחיזוק השקל. לפי הנתונים שפורסמו, העודף בחשבון השוטף של ישראל המשיך להתכווץ ועמד על 800 מיליון דולר בלבד ברבעון השני של השנה לעומת 1.5 מיליארד ברבעון הקודם (על פי נתונים מנוכה עונתיות), כך ב-4 הרבעונים האחרונים העודף ירד ל-2.1 אחוזים מהתוצר.

 

קליין מציין שהסיבה לירידה בעודף נובעת מהתכווצות של 5% בעודף בחשבון השירותים והתרחבות נוספת של 8% בגירעון בחשבון הסחורות, בעיקר בשל המשך גידול ביבוא. "הירידה בעודף בחשבון השוטף, שככל הנראה המשיך והתכווץ גם ברבעון השלישי (על פי נתוני סחר החוץ האחרונים), מקטינה את הלחצים להתחזקות השקל, כאשר בינתיים הביקוש של זרים לחברות ישראליות מהווה את אחד מהגורמים שבולם זאת".

 

קליין מציין שסך השקעות הישירות של זרים בישראל עמד על שיעור מרשים שכ-3.5 מיליארד דולר ברבעון השני, וקרוב ל 8 מיליארד דולר במחצית הראשונה, כך שהנתון עדיין מעיד על רמה גבוהה של ביקושים לחברות ישראליות.

 

ביום שני הקרוב תתפרסם החלטת הריבית של בנק ישראל ובמקביל הבנק יפרסם את תחזיותיו המעודכנות. קליין מעריך כי למרות הצמיחה החלשה ברבעון השני, תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית תישאר כמעט ללא שינוי. בנוסף, התמתנות העלייה בסעיף הדיור במדד, לצד ההתחזקות בשקל בשבועות האחרונים מרחיק את התבססות האינפלציה ביעדה. "לכן, ככל הנראה, תוואי עליית הריבית החזוי יידחה לשנת 2019".

 

שקל דולר שקל דולר צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x