$
שווקי חו"ל

מחיר הציוץ: מאסק ישלם קנס של 20 מיליון דולר ויפרוש מתפקיד היו"ר

מנכ"ל טסלה ורשות ניירות ערך האמריקאית הגיעו להסדר בעקבות התביעה שהגישה נגדו הרשות על הונאת משקיעים, לאחר שצייץ בחודש שעבר שהוא מתכוון להפוך את החברה לפרטית. גם החברה תשלם קנס זהה, מאסק יישאר המנכ"ל ובעל המניות הגדול. ההסדר טעון את אישורו של בית המשפט

שירות כלכליסט 08:5130.09.18

רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) הגיעה להסדר עם מנכ"ל טסלה אלון מאסק בנוגע להאשמות נגדו סביב נסיונו לכאורה להפוך את החברה לפרטית. במסגרת ההסדר, המיליארדר יישאר בראש החברה אך יוותר על תפקידו כיושב ראש וישלם קנס נכבד. כך מדווח אתר CNBC.

 

 

החלטתה של SEC מביאה לסופה את הסאגה שהחלה בתחילת אוגוסט, כאשר מאסק הכריז בטוויטר שהוא כבר שריין מספיק מימון עבור רכישתה של טסלה והעברתה לידיו הפרטיות. תלונתה של SEC הייתה שבעשותו כך, מאסק שחרר הצהרות שקריות ומטעות, ולא הודיע כראוי לרגולטורים לגבי אירועים שהתרחשו בחברה. על פי תנאי ההסדר החדש מאסק וטסלה לא יודו או יכחישו את הטעיית הרגולטורים.

 

הציוץ שהחל את הפרשה:

 

 

 

 

"הפרשייה הזאת מאשררת עיקרון חשוב שמוטמע בחוק הביטחונות הפדרלי. כשחברות ואנשי תאגידים יוצאים בהצהרות, עליהם לפעול באופן אחראי, ולהתאמץ ולוודא שההצהרות אינן מטעות או שקריות ושאינן משמיטות מידע שלמשקיע הסביר היה חשוב לדעת בבואו לקבל החלטה לגבי השקעותיו", כך אמר ייו"ר ה-SEC, ג'יי קלייטון, בהצהרה שנתן בעקבות ההגעה להסדר.

 

במסגרת ההסכם, שעדיין צריך לקבל את אישור בית המשפט, מאסק ישלם קנס של 20 מיליון דולר ויוותר על תפקידו כיושב ראש הדירקטוריון למשך שלוש שנים לפחות. בנוסף הטילה SEC קנס של 20 מיליון דולר על טסלה עצמה, והורתה לה למנות שני דירקטורים עצמאיים וכן לבצע מספר שינויים פנימיים.

 

מנכ"ל טסלה אלון מאסק. ישלם קנס של 20 מיליון דולר וייפרד מכיסא היו"ר מנכ"ל טסלה אלון מאסק. ישלם קנס של 20 מיליון דולר וייפרד מכיסא היו"ר צילום: רויטרס

 

 

המהירות שבה הוכרז ההסדר אתמול הינה יוצאת דופן, לאחר שהסדר זמני בין SEC וטסלה קרס ביום חמישי. קארל טוביאס, פרופסור למשפטים באוניברסיטת ריצ'מונד, אומר שזה כנראה "ההסדר המהיר ביותר בהיסטוריה של SEC", וכזה שמאפשר לשני הצדדים לטעון לניצחון למראית עין. "היה עדיף לשני הצדדים להתפשר ולא להיגרר עם המחלוקת הזאת", כך טוביאס.

 

מניות טסלה שנסחרות בנאסד"ק ירדו עם נעילת המסחר ביום שישי ב-14% לרמה של 264 דולר, בעוד שוול סטריט החלה לבטא את החשש מיכולתה של החברה לגייס את ההון הנדרש להמשך פעולתה. במקביל ירדו בתקופה האחרונה גם אג"ח החברה, עם התקרב מועד החלות של חוב בגובה 1.3 מיליארד דולר שטסלה צריכה לשלם עד מרץ 2019.

 

הציוץ שנגמר בסיבוב פרסה

 

על פי התביעה שהוגשה נגד מאסק ביום חמישי, היזם המיליארדר הוליך שולל את המשקיעים כשצייץ בחודש שעבר שהשיג את המימון הנחוץ להפוך את טסלה לפרטית. לפי הרשות, שדורשת להדיח את מאסק מראשות טסלה, הוא "ידע שמעולם לא דן בעסקה להפוך את טסלה לפרטית בעלות של 420 דולר למניה עם אף גורם מימון פוטנציאלי".

 

התחלת הפרשה בציוץ שפרסם מאסק ב-7 באוגוסט שבו טען כי הוא שוקל להפוך את החברה לפרטית וכי המימון לכך מובטח. בהמשך אמר מאסק בראיון לניו יורק טיימס כי קרן ההשקעות של ממשלת סעודיה מנהלת מגעים נרחבים עם טסלה כדי להוביל את המהלך להפיכת החברה לפרטית, אולם כשבועיים לאחר הציוץ הראשוני הודיע כי התוכנית ירדה מהפרק בשל היעדר תמיכה של בעלי המניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x