$
שוק ההון

יום לאחר החלטת הריבית בארה"ב: הדולר התחזק ב-0.6%

המטבע האמריקאי ננעל בשער של 3.56 שקלים. היורו עלה ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 4.21 שקלים; פסגות: "הפד ימשיך להעלות את הריבית"

יום לאחר החלטת הריבית בארה"ב: הדולר והיורו התחזקו מול השקל בשוק המט"ח המקומי. המטבע האמריקאי עלה ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 3.56 שקלים. היורו התחזק ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 4.21 שקלים.

 

המסחר בשוק המקומי מתנהל כאמור ברקע להחלטתו של הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, להעלות את הריבית במשק ב-0.2% לטווח שבין 2% לבין 2.25% - כפי שהיה מתומחר באופן מלא בשווקים.

 

הודעתו של הבנק שהתלוותה להחלטה הייתה, לפי הכלכלים בשוק, "ניצית" וביחד עם התחזיות המעודכנות, ברור כי בפד מתכננים להמשיך ולדחוף קדימה עם העלאות הריבית בחודש דצמבר כמו גם עמוק אל תוך 2019.

 

עם זאת, במסיבת העיתונאים יו"ר הפד פאוול עשה עבודה מצוינת בקירור הציפיות כאשר הדגיש כי הפד פועל ברמת אי ודאות גבוהה, והוא אינו יכול לתת לשווקים את מה שהם רוצים – וודאות. פאוול הדגיש כי המצב הכלכלי בארה"ב היום מצוין ומאפשר להמשיך בהעלאות הריבית, אך לא ניתן לדעת עד מתי מצב זה יימשך כאשר הוא אף ציין כי "אינו יכול לפסול את האפשרות להפחתת ריבית ב-2020".

 

 צילום: שאטרסטוק

 

מנהל מחלקת מאקרו בבית ההשקעות פסגות, גיא בית-אור מעריך כי הפד ימשיך להעלות באופן מדוד את הריבית (פעם ברבעון) גם בדצמבר וגם במהלך 2019. "ככל שהריבית תעלה, האפקט המצנן על הכלכלה האמריקאית יורגש יותר, במיוחד במהלך המחצית השנייה של 2019, אז גם השפעות ההרחבה הפיסקאלית יתפוגגו", אומר בית אור.

 

לגבי האינפלציה אמר פאוול במסיבת העיתונאים כי הוא לא באמת יודע אם היא תאט או תאיץ, למרות שהוא חושב שהכוחות הדפלציוניים ממשיכים להיות חזקים (דמוגרפיה, טכנולוגיה, גלובליזציה). פאוול התקשה להעניק תחזית עתידית והדגיש כי הפד יפעל בכל פגישה בהתאם לנתונים הכלכליים שיוצגו בפניו באותו זמן.

 

לדברי בית אור, שינוי גישה זה מצד הפד עשוי להפוך אותו מ"אוהב" ל"אויב" עבור השווקים שמאוד אוהבים ודאות והתרגלו לקבל אותה במהלך השנים שלאחר המשבר הפיננסי. "שינוי גישה זה גם מסביר מדוע החל מ-2019 אנו צפויים לראות מסיבת עיתונאים לאחר כל פגישה ולא רק פעם ברבעון", אמר בית אור.

 

השערים היציגים: הדולר - 3.60 שקלים, היורו - 4.21 שקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x