$
שוק ההון

היקף השורט על אג"ח ארה"ב נמצא בשיא של 25 שנה

הקלת מס של טראמפ שאמורה להסתיים ב-15 בספטמבר, מדיניות הבנק המרכזי האמריקאי וההסלמה במלחמת הסחר גורמים לגופי השקעה להעריך כי עלייה בתשואות האג"ח קרובה

ב-22 בדצמבר 2017 חתם נשיא ארה"ב טראמפ על תכנית הקלות מס נרחבת. במסגרת רפורמת המס, הורד מס החברות מ-35% ל-21% בלבד, אך ניתנה לחברות האפשרות להתקזז על הפקדות פנסיוניות לפי מדרגת המס הישנה (המהווה חסכון של 14 סנט לכל דולר) וזאת על מנת לעודד אותם לטפל בגירעונות בפנסיה.

 

 

כתוצאה מכך, בחודשים האחרונים נכנס כסף רב לקרנות הפנסיה שהושקע באגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות, לאור התשואות הגבוהות יחסית באפיק זה לעומת השנים הקודמות, מה שהגדיל את כדאיות ההשקעה בהם לעומת נכסים מסוכנים יותר. עם זאת, מהלך זה הביא לירידה בתשואות האג"ח האמריקאיות הממשלתיות ל-10 שנים ו-30 שנים, ולהשתטחות עקום התשואות.

 

עפ"י פרסומים בתקשורת הכלכלית בארה"ב, בין החברות שניצלו את ההטבה הייתה ג'נרל אלקטריק (General Electric), שהפקידה לקרן הפנסיה שלה 6 מיליארד דולר במהלך 2018. גם חברת השילוח הבינ"ל פדקס (Fedex) העלתה את קצב ההפקדות שלה השנה ל-2.5 מיליארד דולר מ-660 מיליון דולר ו-2 מיליארד דולר בשנים 2016 ו-2017 בהתאמה.

 

וול סטריט וול סטריט צילום: David Williams

 

הקלת מס זו, שצפויה, כך על פי כלכלני וולס פארגו, להביא להיקף השקעה של כ-50 מיליארד דולר בחודשים הקרובים על ידי קרנות הפנסיה, אמורה להסתיים ב-15 בספטמבר השנה.

 

לדברי, אפי שקולניק, אנליסט אג"ח גלובליות בבנק הפועלים, סיום הקלת המס והשפעות נוספות על שוק החוב כמו: מדיניות הפד (המשפיע על החלק הקצר של העקום), ציפיות הצמיחה והאינפלציה (המשפיעות על החלק הארוך של העקום) וכן השפעות חיצוניות כגון סיכונים גיאופוליטיים (ברקזיט, טורקיה), מלחמת הסחר (סין, אירופה) - גורמים למשקיעים לא לשקוט על השמרים.

 

כתוצאה מכך, מציין שקולניק, היקף השורט (מכירות החסר) על חוזי אג"ח ל-10 שנים נמצא בשיא של 25 שנה (מאז שנת 1993) ויכול להעיד שגופי השקעה מעריכים כי תהיה עליית תשואות בקרוב. היקף השורט של חוזה אג"ח ל-30 שנים נמצא בשיא של 8 שנים. 

 

 

היקף השורט על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים. מקור: בלומברג היקף השורט על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים. מקור: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x