$
בורסת ת"א

אף שהמחירים ירדו, ההכנסות של אפריקה מגורים עלו

בניגוד למגמה השלילית בענף, מספר הדירות שמכרה החברה ברבעון הוכפל ביחס לתקופה המקבילה, בזכות מבצע מכירות ומחיר למשתכן

יניב רחימי 08:0514.08.18

אפריקה מגורים סגרה את הרבעון השני של 2018 עם עלייה בהכנסות ובמספר יחידות הדיור שנמכרו - ומנגד עם ירידה ברווחיות הגולמית ובמחיר הממוצע לדירה.

 

ההכנסות של אפריקה מגורים עלו ברבעון השני ב־33% והסתכמו ב־255 מיליון שקל. אף על פי כן, הרווח הנקי של החברה ירד ב־21% והסתכם ב־15.9 מיליון שקל.

בתחילת השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי ביוני השנה חלה ירידה של 23% במספר הדירות החדשות שנמכרו בהשוואה ליוני 2017. בניגוד למגמה השלילית בענף, אפריקה מגורים הציגה ברבעון עלייה במספר החוזים שחתמה למכירת דירות חדשות.

 

המנכ"ל אורן הוד. הצעה מבן־משה המנכ"ל אורן הוד. הצעה מבן־משה צילום: ענר גרין

 

ברבעון שחלף מכרה החברה 121 יחידות דיור - כפול ממספר הדירות שמכרה בתקופה המקבילה ב־2017. בהתאם, ההכנסות של אפריקה מגורים ממכירת דירות  למגורים עלו ב־37% והסתכמו ב־244 מיליון שקל.

 

בתחילת 2017 אימצה אפריקה מגורים את תקן IFRS15. לפיכך היא מכירה בהכנסה ממכירת דירות בהתאם לשיעור ההשלמה שלהן, ולא בעת מסירת הדירה ללקוח, כפי שהיה נהוג לפני כן.

 

שני גורמים מרכזיים עומדים מאחורי הזינוק בדירות שהחברה מכרה ברבעון השני. הראשון שבהם הוא מבצע מכירות באתרים שונים, שהציעו פרויקטים של החברה. המבצע החל בראשית יוני והסתיים באמצע יולי השנה, ובמסגרתו שווקו 78 יחידות דיור. הגורם השני הוא העובדה שאפריקה מגורים משתתפת בתוכנית מחיר למשתכן. ברבעון השני מכרה החברה 35 יחידות דיור בפרויקט מחיר למשתכן בהרצליה.

 

לצמיחה במכירות יש מחיר, שבא לידי ביטוי בשורת הרווח. אמנם הרווח הגולמי של אפריקה מגורים עלה, אך הרווחיות הגולמית (היחס בין הרווח הגולמי להכנסות) ירדה לרמה של 17.4%, בהשוואה לרווחיות גולמית של 20.6% ברבעון המקביל.

 

ביטוי נוסף לכך ניתן לראות במחיר הממוצע ליחידת דיור שנמכרה ברבעון השני 2018. זה עמד על 1.8 מיליון שקל, בהשוואה למחיר ממוצע של 2.4 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

השבוע אישרו מחזיקי אגרות החוב של החברה־האם אפריקה השקעות את הסדר החוב שהציע מוטי בן־משה. ההסדר צפוי להשפיע גם על הנהלת אפריקה מגורים: מנכ"ל החברה אורן הוד קיבל את הצעתו של בן־משה להתמנות למנכ"ל אלון רבוע כחול. הוד עמד בראש אפריקה מגורים בשבע השנים האחרונות, והוא ייכנס לתפקידו בכפוף לאישור הסדר החוב על ידי בית המשפט. הוד צפוי לכהן גם כסגן יו"ר בחברות־בנות שונות ברבוע כחול ובאפריקה ישראל, בכפוף להחלטות שיתקבלו בדירקטוריונים הרלבנטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x