שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

פערים של מאות אחוזים בעמלות המסחר בין חברי הבורסה

הבורסה בתל אביב העלתה אתמול לאתר האינטרנט שלה טבלה להשוואת עמלות מסחר בני"ע וסליקה שנגבות מהלקוחות.

דרור רייך 08:2707.08.18

במסגרת החוק לשינוי מבנה הבעלות שלה, החל מאתמול החלה הבורסה לפרסם באתר האינטרנט שלה את טבלת השוואת מסחר וסליקה שגובים חברי הבורסה מלקוחותיהם. בין העמלות שניתן להשוות נמצאים דמי ניהול של ניירות ערך ישראליים וזרים, עמלות קנייה ומכירה של אג"ח, מק"מ ומניות, ישראליות וזרות.

על פי בדיקה קצרה שערך "כלכליסט", הפערים בין הבנקים לבתי ההשקעות הם הבולטים ביותר. כך, לדוגמה, ברכישת מנייה בארה"ב העמלה הנמוכה ביותר היא בסכום של 8 דולרים באקסלנס, 10 דולר באי.בי.אי ו־12 דולר בפסגות, לעומת 50 דולר בבנק ירושלים, 39 דולר בבנק הבינלאומי, 25 דולר במזרחי טפחות ו־20 דולר בבנק הפועלים.

 

 

גם ברכישת ניירות ערך ישראליים בבורסה המקומית יש פערים גדולים. כך, לדוגמה, עמלת מינימום של פעולה שכזו (קנייה או מכירה) תעלה 2 שקלים בפסגות או 3.75 שקלים באי.בי.אי, לעומת עמלה מינימלית של 39 שקלים בבנק אוצר החייל, 30 שקלים בבנק איגוד או 20 שקלים בבנק הפועלים.

 

עמלה נוספת שהרבה משקיעים לא לוקחים בחשבון היא עמלת דמי הניהול (או דמי השמירה), כלומר כמה עולה להחזיק את המניות אצל כל אחד מחברי הבורסה. דמי השמירה הם אחוז משווי התיק שמשולם מידי רבעון. על פי טבלת ההשוואה החדשה, ניתון לראות שדמי השמירה הנמוכים הם בבתי ההשקעות מיטב דש (0.15%) ואקסלנס (0.15%), לעומת 0.2% בבנקים מסד ודיסקונט ו־0.195% בבנק הבינלאומי.

 

"פרסום השוואת העמלות יגביר את התחרות על ציבור המשקיעים, ויהפוך את הבורסה בתל אביב לדומיננטית ולנגישה יותר לציבור הרחב", אמר מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x