$
בורסת ת"א

אלשטיין משיב אש: מנסה להשיג שליטה בדירקטוריון שופרסל

המאבק על השליטה בפועל בשופרסל מתחמם. בעקבות חשיפת כלכליסט אתמול, בעלת המניות הגדולה דסק"ש מעוניינת להחליף את יו"ר הדירקטוריון ישראל ברמן במאוריסיו ביאור, דירקטור המקורב לבעל השליטה אדוארדו אלשטיין. בשיחות פנימיות נטען כי לברמן אין די כוח כדי לעמוד מול ההנהלה החזקה בראשות איציק אברכהן

גולן חזני 07:0226.07.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אווירת מלחמה בענקית הקמעונאות שופרסל. דיסקונט השקעות(דסק"ש), בעלת המניות הגדולה ביותר בחברה, נאבקת על אחיזה בדירקטוריון ומבקשת להחליף את יו"ר החברה ישראל ברמן, המשמש כנציג שלה בדירקטוריון. ככל הידוע, ברמן מוכן להתחלף תחת תנאים מסוימים, אף שהוא כועס על ההתנהלות כלפיו.

 

מה דעתך על מניית דיסקונט השקעות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
דירקטוריון שופרסלצפוי להתכנס היום, על מנת לדון בהחלפתו של ברמן. ככל הנראה, דסק"ש תציע להחליפו במאוריסיו ביאור, דירקטור בחברה ואחד מאנשיו של בעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין. ביאור, ששהה בארגנטינה, הגיע אתמול לישראל. אלשטיין ודסק"ש מינו את ברמן לתפקיד היו"ר לפני כשנתיים. עד לתחילת 2018, הוא אף קיבל את שכרו מדסק"ש.

 

מתיחות מול היו"ר

 

בדסק"ש לא מרוצים מהתפקוד של ברמן. זה כמה שבועות שקיימת מתיחות בינו לבין נציגי החברה - המנכ"ל שולם לפידות, ביאור, ודיאנה אלשטיין אחותו של בעל השליטה אדוארדו. בשיחות פנימיות בדסק"ש נטען כי מדובר ביו"ר שלא מצליח לאזן את ההנהלה החזקה של החברה, בראשות המנכ"ל איציק אברכהן. גם לברמן, מצדו, יש תלונות על כמה פעולות שבהן נקטה דסק"ש והוא אינו מסתיר אותן מחברי הדירקטוריון.

  

מימין: מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, יו"ר שופרסל ישראל ברמן ובעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין מימין: מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, יו"ר שופרסל ישראל ברמן ובעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

המנכ"ל אברכהן, הגורם הדומיננטי בחברה, הוא מי שמוביל מאחורי הקלעים את ההתנהלות מול דסק"ש ואלשטיין. כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", אברכהן מוביל מהלך לניתוק יחסי העבודה עם דסק"ש, שהיתה עד לחודש יוני בעלת השליטה בשופרסל. אז, מכרה דסק"ש נתח ממניותיה וירדה מאחזקה של כ־50% לכ־33.4%.

 

 

מאוריסיו ביאור. המועמד המוביל של אלשטיין לתפקיד היו"ר מאוריסיו ביאור. המועמד המוביל של אלשטיין לתפקיד היו"ר צילום: אוראל כהן

 

העימות בין אברכהן לבין אלשטיין החל עוד בסוף 2017, סביב החלטת החברה להעביר את ניהול כרטיסי האשראי של מועדון הלקוחות של שופרסל מלאומי קארד לידי המתחרה כאל. אלשטיין היה זה שדחף למהלך, תחת התנגדותו של אברכהן. כיום, לאחר שהמעבר בין חברות כרטיסי האשראי בוצע, גורמים בסביבת שופרסל אומרים כי זה היה הצעד הנכון.

 

 

 

ובכל זאת אברכהן, כפי שנחשף, הצטייד באחרונה בחוות דעת משפטית ממשרד עורכי דין גדול כדי להפסיק את כינוסו של הפורום החוץ־דירקטוריוני המשותף לדסק"ש, שבו חברים הוא, ברמן, לפידות וביאור.

 

ישיבות אלה, שהיו נערכות אחת לשבועיים ובהם הדירקטורים מטעם דסק"ש היו מתעדכנים על הצעדים האסטרטגים של הנהלת שופרסל, הופסקו. בדסק"ש מעוניינים להחזיר את הפגישות של הפורום וטוענים כי הן ייצרו ערך מוסף לניהול החברה.

 

בדסק"ש מביאים כדוגמה את ההחלטה להעביר את כרטיסי האשראי של מועדון הלקוחות מלאומי קארד לכאל, שכאמור נעשתה בהובלת אלשטיין. אברכהן ושלמה זוהר, מי שהיה המשנה ליו"ר אז, התנגדו להחלטה.

 

לעומת זאת, בצד של ההנהלה טוענים כי דסק"ש ביצעה את מהלך הירידה מהשליטה באופן חשאי, בלי לשתף את ההנהלה או הדירקטוריון בכך. עוד טוענים כי המהלך נעשה בצורה בעייתית ושהמשבר הנוכחי ביחסים נוצר בעקבותיו.

 

מגעים אינטנסיביים לפשרה

 

ל"כלכליסט" נודע כי אתמול נערכו ניסיונות רבים לקיים מגעים בין הנהלת שופרסל לבין דסק"ש. ניסיונות אלה נערכו כהכנה לישיבת הדיקרטוריון שצפויה להתקיים היום. המגעים האינטנסיביים לפשרה צפויים להוביל לחידוש פגישות הפורום של חברי הדירקטוריון עם הנהלת החברה, אולם יצורפו אליו לפחות שני דירקטורים לא תלויים או חיצוניים, שאינם קשורים לדסק"ש.

 

החשיפה ב"כלכליסט" אתמול (ד') עוררה הדים, שהורגשו גם מחוץ לענף הקמעונאות, לאור הדרמה התקדימית שבה הנהלה של חברה מנסה למנף את פירוק גרעין השליטה בחברה כדי לנסות לשלוט בה.

 

אתמול, לאחר החשיפה ב"כלכליסט", אברכהן ניסה להחליש את גובה הלהבות ושלח מכתב לדירקטורים בחברה ובו טען כי אין לו דבר נגד דסק"ש, כי הפרסומים מוטעים וכי ימשיך לשרת את הדירקטוריון.

 

החוזה של אברכהן, שמונה לתפקיד המנכ"ל בידי בעל השליטה הקודם בחברה נוחי דנקנר, מסתיים בנובמבר הקרוב. ככל הנראה, הוא צפוי להישאר בתפקידו, אף שאמר באחרונה בראיון כי לא החליט עדיין אם להמשיך.

 

דסק"ש לא תנסה בשלב זה למנות דירקטורים חדשים או להרחיב את היקף הדירקטוריון. בספטמבר, באסיפה הכללית הקרובה, יהיו יחסי הכוחות אחרים ושם יעמוד למבחן כוחה במבנה החדש של הנהלת שופרסל.

 

"זו מין ממשלת מעבר"

 

אלטשולר שחם מתנגד למהלך של דסק"ש ומבקש להיות שותף להחלטה אם להדיח ולגבי המחליף. אמש פנה רן שחם מנכל משותף באלטשולר אל חברי דירקטוריון שופרסל במכתב מאיים בו הבהיר כי אלטשולר שחם, בעל המניות שמחזיק ב-11% מהחברה, מתנגד למהלך של הדחת היו"ר ברמן. "אנו מתנגדים למהלך כזה וכן לדרך שבה נעשה אנו מבקשים שהחלטה בדבר נחיצות מהלך שכזה וכן בדבר זהות המועמד שמבוקש למנות במקומו, ייעשה רק לאחר דיון מעמיק ובשיתוף יתר בעלי המניות בחברה ובפרט אלה המהותיים". שחם טוען כי בפגישות שערכו באלטשולר עם מנהלי החברה, ברמן ואברכהן התרשמו לחיוב מתפקודו של ברמן. הוא מבקש שמכתבו יובא לעיון חברי הדירקטוריון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x