$
שוק ההון

הקרב מול תע"א נמשך: חלל תקשורת דוחה שוב את החוזה עם יצרנית הלוויין האמריקאית

הדחייה תאפשר לחלל לדחות את תשלום המקדמה ללוראל האמריקאית, עד להתבהרות עמדת המדינה בנושא; התעשייה האווירית מפעילה לחצים על הממשלה במטרה לייצר בעצמה את הלוויין, שישמש את ישראל

חזי שטרנליכט 15:1624.06.18

המלחמות סביב לוויין התקשורת הבא של ישראל לא נרגעות. חברת חלל תקשורת דיווחה היום (א') על השגה של דחייה מוסכמת נוספת עם היצרן הפוטנציאלי של הלוויין הבא שלה – עמוס 8, שאמור לשמש גם את מדינת ישראל. כאשר ברקע לא ברור עדיין מה החלופה הסופית שמעוניינת בה הממשלה.

יצרנית הלוויין, חברת לוראל (Loral) ספייס אנד קומיוניקיישנס האמריקאית, הסכימה לדחות את תשלום המקדמה עבור ייצורו עד ל-25 בספטמבר הקרוב. תשלום המקדמה מהווה כניסה מחייבת לחוזה הייצור, ולכן ההסכמה נועדה לספק לחלל אורך נשימה עד להתבהרות התמונה הרגולטורית בנושא.

 

חלל תקשורת פנתה לפני כשנה ורבע לשלוש חברות בינלאומיות ולתע"א לקבלת הצעות, כאשר הפרמטרים של מחיר ומהירות הביצוע היו בראש סדר העדיפויות. מועצת המנהלים של חלל החליטה לבחור בהצעה הטובה ביותר לצרכיה ולא להתחשב בקשיים של תע"א, אף שהיא עובדת מולה באופן שוטף בהפעלת לווייני עמוס 3 ו-4.

 

משרדי עמוס חלל תקשורת משרדי עמוס חלל תקשורת צילום: עמית שעל

 

התעשייה האווירית מפעילה מאחורי הקלעים מכבש לחצים על הממשלה להוביל לכך שהיא תהיה זאת שתייצר את לוויין התקשורת הבא. שר הבטחון אביגדור ליברמן אף התייחס לאחרונה לנושא ואמר בשבוע שעבר, בעת ביקור במפעלי התעשייה האווירית בלוד, כי "לא יהיה כאן פרוטקציוניזם, אבל אנחנו נרכוש לוויין כחול-לבן. אם יתפשרו פה במחיר, אז הוא יהיה מתוצרת התעשייה האווירית".

 

חלל תקשורת דייווחה ב-27 במאי על דחייה של 30 יום בכל הנוגע למועד שבו היתה אמורה להעביר את המקדמה לצורך רכישת הלוויין עמוס 8. כעת בסמוך לחלוף פרק הזמן הזה, הושגה ההסכמה החדשה על הדחייה הנוספת, לפרק זמן ארוך יותר.

 

מניית חלל תקשורת נסחרת היום (א') בצהריים בעלייה של 1.4% בבורסה, במחיר המגלם לחברה שווי שוק של כ-254 מיליון שקל. בתוך שנה איבדה חלל תקשורת למלעלה ממחצית השווי שלה. לפני שנה נסחרה החברה בשווי של כ-520 מיליון שקל.

 

חלל תקשורת התקשרה בעבר לספק את הלוויין המדובר עם התעשייה האווירית שייצרה אותו. אלא שהלוויין התפוצץ על כן השיגור בפלורידה בספטמבר 2016.

 

בסוף מרץ האחרון דיווחה חלל תקשורת דיווחה למשקיעים על ההסכם שלה לרכישת לוויין מתוצרתה של חברת לוראל. מדובר בהסכם לבנייתו של לוויין התקשורת "עמוס 8" שאמור להימסר לחלל תקשורת, לאחר סיום הבדיקות הנדרשות כשהוא כבר במסלולו בחלל בתוך פרק זמן של 27 חודשים.

 

לוויין עמוס 6 של חלל תקשורת לוויין עמוס 6 של חלל תקשורת צילום: חלל תקשורת

 

כלומר לפני הדחיות האחרונות, מדובר היה באספקת הלוויין לקראת סוף שנת 2020. עלות הפרויקט נאמדה לפי הודעת החברה באותו מועד בכ-112 מיליון דולר.

 

בחודשים האחרונים חל קרב של כיפופי ידיים, שכלל לחצים שהפעילה התעשייה האווירית על הממשלה במטרה להוביל לייצור עמוס 8 על ידה. הציבור למד בסוף אפריל האחרון דרך דיווח לבורסה של חלל תקשורת, כי היא קיבלה מכתב מ"גורמים ממשלתיים" שבכוונתם לפעול למימוש לוויין תקשורת מהתעשייה האווירית בנקודת השמיים בה אמור להיות הלוויין של חלל תקשורת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x