$
בורסת ת"א

פרשנות

הסבלנות של בנק הפועלים חוסכת לשטיינמץ הזרמה פרטית לסקורפיו

אפילו אחרי הסדר חוב שני, חברת הנדל"ן המניב כושלת בשירות החוב של 213 מיליון שקל לבנק הפועלים ולמחזיקי האג"ח. בהפועלים הסכימו לדחייה עד 2019, אבל המחזיקים יכולים לדרוש שבעל השליטה יממש את ערבותו האישית כבר בספטמבר

יניב רחימי 08:5418.06.18

חברת הנדל"ן המניב סקורפיו שבשליטת בני שטיינמץ מצטרפת למועדון מפוקפק: חברות שלא רק כושלות בשירות החוב שלהן ומגיעות להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלהן - הן גם לא מצליחות לעמוד בהסדר. בעשור האחרון הסדרי החוב הפכו לחלק בלתי נפרד משוק ההון המקומי, והמקרה של סקורפיו חריג אפילו בנוף הזה. הסיבה היא שסקורפיו לא מצליחה לעמוד בהסדר החוב השני שלה. 

סקורפיו כשלה לראשונה בשירות החוב שלה בראשית העשור. היא חתמה עם מחזיקי האג"ח על הסדר החוב הראשון שלה במרץ 2011. במסגרתו, שטיינמץ הזרים 100 מיליון דולר לחברת הנדל"ן שבשליטתו, ורכש כשליש מהאג"ח שלה בבורסה. בתמורה, המשקיעים הסכימו לפריסת החוב כלפיהם. בנק הפועלים, גם הוא נושה של סקורפיו, קיבל ערבות אישית של שטיינמץ ביחס לחוב של החברה כלפיו.

 

אלא שסקורפיו לא הצליחה לעמוד בתנאי הסדר החוב הראשון. כישלון זה הביא ללידתו של הסדר חוב שני, שנחתם במרץ 2016, חמש שנים אחרי קודמו. בניגוד לסיבוב הראשון, בהסדר החוב השני מחזיקי האג"ח של סקורפיו ספגו תספורת של כמעט שליש מהחוב כלפיהם. מנגד גם הם קיבלו ערבות אישית משטיינמץ לשירות יתרת החוב, שהסתכמה ב־168 מיליון שקל.

 

בני שטיינמץ בני שטיינמץ צילום: נעמי צורף

 

 

בשבוע שעבר התכנסו מחזיקי אג"ח סקורפיו לאסיפת התייעצות. באסיפה הם התבשרו שפניהם להסדר שלישי, כשעל השולחן מונח חוב של 168 מיליון שקל. ב־1 ביולי חל מועד תשלום קרן וריבית למחזיקים בסכום מצטבר של 21.3 מיליון שקל. אולם סקורפיו הודיעה להם שבעוד שהריבית, 1.3 מיליון שקל, תשולם במלואה ובמועדה, החברה לא תוכל לשלם את חלק הארי של הקרן: מתוך 20 מיליון שקל ישולמו 1.2 מיליון שקל בלבד.

 

נאמן מחזיקי האג"ח של סקורפיו, דן אבנון מהרמטיק נאמנות, זימן אסיפת מחזיקי אג"ח (ללא התכנסות), שתתכנס היום. על סדר יומה של האסיפה: אישור דחיית תשלום של 18.8 מיליון שקל מהקרן, שסקורפיו אמורה לפרוע בתחילת יולי. בזימון הובהר שדחיית המועד נועדה למנוע סרבול טכני, שעלול להיגרם בתרחיש של אי־פירעון. עוד הבהיר הנאמן שהדחייה הטכנית לא משנה את המועדים הקבועים ביחס לערבות של בעל השליטה שטיינמץ.

 

המחזיקים באותה סירה עם הפועלים, כמעט

מחזיקי האג"ח של סקורפיו לא לבד. איתם בסירה נמצא גם בנק הפועלים, שהחוב של סקורפיו כלפיו מסתכם ב־20.1 מיליון יורו (85 מיליון שקל). אלא שבניגוד למחזיקי האג"ח, שדחיית תשלום הקרן נכפית עליהם, בנק הפועלים נעתר לבקשה של סקורפיו והסכים לדחות את התשלומים שיקבל.

 

 

 

תשלום של 3.8 מיליון יורו, שהיה מיועד לתשלום בדצמבר 2017, נדחה לסוף החודש הזה, וגם שני תשלומים של 8.1 מיליון יורו כל אחד, שהיו מיועדים במקור לתשלום באפריל 2018 ובינואר 2019, נדחו ב־11 חודשים וב־8 חודשים בהתאמה.סקורפיו פנתה לבנק הפועלים בבקשה שיאות לדחות את התשלומים כלפיו, היות שלחברה לא היו מקורות לפרוע את החוב בדצמבר 2017. החברה צפתה כי על פי תזרימי המזומנים הצפויים שלה, לא יהיו בידיה המקורות לפרוע גם את התשלומים הבאים.

 

נראה ששטיינמץ הגיע להסכם טוב מבחינתו ונדיב מצד הפועלים. הבנק הסתפק בתוספת ריבית של 1% בלבד עבור דחיית התשלומים כלפיו, ואף הסכים למחילה על ריבית הפיגורים - אם סקורפיו תעמוד בתשלומים המעודכנים וביתר תנאי ההסכם המתוקן עמו. לשם השוואה, דחיית החוב למחזיקי האג"ח תחייב את סקורפיו בריבית פיגורים של 3%.

 

תוספת הריבית עבור דחיית התשלום להפועלים לא תגיע מהחשבון של סקורפיו, אלא מבעל השליטה. הסיבה היא שהדחייה מאפשרת לשטיינמץ להימנע, גם אם רק באופן זמני, מהזרמת הון לסקורפיו.

 

גבינה חינם יש רק במלכודת

על פניו, דחיית התשלומים לבנק הפועלים מיטיבה עם מחזיקי האג"ח. אלא שכלל בשוק ההון קובע שגבינה בחינם יש רק במלכודת. הנכונות של הפועלים לדחות את החוב של סקורפיו מאפשרת לשטיינמץ לדחות את הרגע שבו הוא מכניס יד לכיסו הפרטי, מזרים כסף לחברה - ומאפשר את שירות החוב במועדו. עד דצמבר האחרון שטיינמץ כבר הזרים כ־30 מיליון שקל לשירות החוב כלפי הפועלים. הסכמת הבנק לדחות את החוב של סקורפיו כלפיו מעניקה לחברה שהות לממש נכסים - ולשרת את החוב ממקורותיה העצמיים.

 

העובדה ששטיינמץ ערב באופן אישי לחוב של סקורפיו מקנה יתרון לנושים. כרגע הקלפים בידיים של מחזיקי האג"ח: בתרחיש שבו החוב של סקורפיו לא ישולם תוך 90 ימים מהמועד שנקבע בהסדר השני, כלומר עד 30 בספטמבר, תהיה להם עילה לדרוש את מימוש הערבות האישית של שטיינמץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x