שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

תשקיף יפאורה חושף: חילקה דיבידנדים של 519 מיליון ש' בעשור האחרון

ההכנסות של החברה הסתכמו ב-2017 ב-949 מיליון שקל והרווח הנקי עמד על 129 מיליון - שיעורי רווחית של 14%, מספרים שמתקרבים לנתונים של חברות טכנולוגיה

גולן חזני 12:4531.05.18
חברת המשקאות יפאורה חילקה דיבידנדים בסך עצום של 519 מיליון שקל בעשר השנים האחרונות, מאז 2008. הדיבידנד האחרון של יפאורה-תבורי לפני כשבועיים עמד על 35 מיליון שקל, שמתוכם קיבלו בעלי המניות של יפאורה 25 מיליון שקל, ואילו 10 מיליון שקל נוספים נותרו בקופת החברה האם יפאורה.

 

יפאורה מוחזקת בידי חברת קרור הציבורית של שלמה רודב ורוני גת (69.5%) וחברת כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק (30.5%). כלל תעשיות החליטה להנפיק בבורסה את מניותיה ביפאורה לאחר שנסיונות שלה למכור את המניות לקרור ולגופים אחרים לא צלחו.

 

את המניות יצקה כלל לתוך חברה יעודית שהקימה בשם כלל משקאות, שכיו"ר שלה ישמש מנשה שגיב סמנכ"ל הכספים של כלל תעשיות (כת"ש) וכמנכ"ל גונן ביבר. כלל מתחייבת שזו תהיה האחזקה היחידה של כלל משקאות. דמי הניהול שתגבה כלל תעשיות יעמדו על 300 אלף שקל בשנה.

 

שוופס - יפאורה שוופס - יפאורה

 

הבוקר פורסם התשקיף של כלל משקאות שבו התוצאות המלאות של יפאורה, שמתפרסמות בצורה חלקית בדוחות קרור. מדובר בהנפקה נדירה של אחזקות מיעוט בחברה, שמונפקים במסגרת חברה חדשה. התשקיף הוכן ע"י עורכי הדין אהוד סול ואילנית לנדסמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

 

יתרות המזומנים של יפאורה עמדו בסוף הרבעון הראשון על 430 מיליון שקל, כשלחברה אין חובות כלל. התשקיף מבטא את הרווחיות העצומה של חברות המשקאות, ההכנסות של החברה הסתכמו ב-2017 ב-949 מיליון שקל ואילו הרווח הנקי עמד על 129 מיליון. כלומר: שיעורי רווח נקי של 14% - מספרים שמתקרבים לנתונים של חברות טכנולוגיה וסייבר וגם מעלים סימני שאלה סביב יוקר המחיה והמחירים שגובות חברות המשקאות.

 

יפאורה היא החברה מספר 2 בתחום (26% לפי נתוני נילסן) אחרי קוקה קולה (51%) ולפני טמפו. (15%) הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) ב-2017 עמד על 207 מיליון שקל.

 

יפאורה מעסיקה 774 עובדים בשני מפעלים, המפעל העיקרי ברחובות והשני בעין גדי למים מינרליים בו היא מחזיקה ב-50%. בנוסף מוכרת החברה את המותגים שוופס, תפוזינה, ספרינג, ומפיצה את מי עדן. כת"ש תמכור בהצעת המכר שלה 46% מתוך המניות שלה ביפאאורה, כך שכלל משקאות תישאר בעלת השליטה בחברה עם 545% מהמניות אותן איננה מתכוונת למכור בשלב זה.

 

אבי פישר אבי פישר צילום: אוראל כהן

 

מבחינת קרור מדובר במכירה שנוטלת מידי כלל תעשיות את זכויות המיעוט כולל כהונה של שלושה דירקטורים מתוך תשעה בדירקטוריון יפאורה, שכן לדברי קרור מדובר בזכויות אישיות. אולם חוות דעכת משפטית כפולה של הרצוג-פוקס נאמן ופישר-בכר-חן טוענת שכלל תעשיות איננה מאבדת את זכויותיה.

 

הרוד שואו להנפקה יחל היום ושווי יפאורה המינימלי בהנפקה יעמוד על 1.6 מיליארד שקל ועשוי להגיע עד 1.9 מיליארד שקל, במידה והמשקיעים יזרימו ביקושים מתאימים של עד 600 מיליון שקל שווי חברה לכלל משקאות. המפיצים בהנפקה העמידו רשת ביטחון בדמות התיחייבות לרכוש 75% מהמניות בהיקף 170 מיליון שקל מתוך 225 מיליון שאמורה החברה למכור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x