$
שוק ההון

הירידה בריבית העבירה את כלל מרווח להפסד של 116 מיליון שקל

במהלך הרבעון הראשון של 2018 הפרישה החברה בגין הירידה המתמשכת בריבית חסרת סיכון לזמן ארוך, סך של 202 מיליון שקל לפני מס

רחלי בינדמן 09:3330.05.18

תוצאות כספיות אחרונות לאיזי כהן כמנכ"ל כלל שצפוי לפרוש מהתפקיד בימים הקרובים. כתוצאה מהפרשות נוספות שבוצעו ע"י החברה בגין הירידה המתמשכת בריבית חסרת סיכון לזמן ארוך, ולנוכח ירידה חדה ברווחי השקעה ובדמי ניהול משתנים, עקב ביצועי שוק ההון החלשים, החברה מדווחת ברבעון הראשון של 2018 על הפסד כולל לאחר מס בסך של כ-116 מיליון שקל. זאת לעומת רווח כולל לאחר מס בסך של כ-140 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

 

במהלך הרבעון הראשון של 2018 הפרישה החברה בגין הירידה המתמשכת בריבית חסרת סיכון לזמן ארוך, סך של 202 מיליון שקל לפני מס (כ-139 מיליוני שקל בביטוח חיים וכ-63 מיליון שקל בביטוח בריאות-סיעוד).

 

בתקופה שלאחר תאריך הדוח, חלה עלייה בריבית חסרת הסיכון, והיא נמצאת ברמה גבוהה יותר מסוף שנת 2017. בהינתן עקום ריבית חסרת הסיכון ליום 18 למאי 2018, החברה לא הייתה נדרשת לבצע את ההפרשות שביצעה בגין סביבת הריבית הנמוכה בתקופת הדוח. במילים אחרות אם סביבת הריבית כפי שמשתקפת בתשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות תישאר כפי שהיא או תמשיך לעלות, תוכל כלל לשחרר את כל ההפרשה כבר ברבעון הבא חזרה לשורת הרווח.

 

איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח צילם: אוראל כהן

 

מאז 2013 ועד סוף מרץ 2018 ביצעה החברה הפרשות בגין השפעות סביבת הריבית הנמוכה, המצטברות לכ- 1.3 מיליארד שקל, לפני מס. המשך עלייה בעקום הריבית חסרת הסיכון תגרום לקיטון בהפרשות אלה בעתיד ולהיפך.

 

בימים אלו צפויה ועדת האיתור של הדירקטוריון לקבל החלטה מי יחליף את כהן שתקופת ההודעה המוקדמת לה בתחייב מסתיימת בעוד כשבוע ועל רקע התפטרותו המפתיעה כתוצאה מביקורת שספג מהדירקטוריון לא סביר שיאות להישאר בתפקיד פרק זמן נוסף עד מציאת מחליף. בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי יובל גביש, אחד המועמדים המובילים לתפקיד נפגש עם יושב ראש כלל דני נווה בקפה סמוך למשרדי כלל אך נווה הבהיר בתגובה כי המירוץ עוד פתוח.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x