שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

פרופ' ליידרמן: "איטליה במשבר קשה - אבל היא גדולה מכדי ליפול"

לדברי היועץ הכלכלי של בנק הפועלים, גוש היורו והאיחוד האירופי יעשו הכול כדי למנוע קריסה פיננסית של מדינה כה חשובה להם כמו איטליה

"גוש היורו והאיחוד האירופי יעשו הכול כדי למנוע קריסה פיננסית של מדינה כה חשובה להם כמו איטליה", כך אמר היום (ג') היועץ הכלכלי של בנק הפועלים פרופ' ליאו ליידרמן בהתייחסתו לנושא המשבר באיטליה והטלטלה בשווקים הפיננסיים.

 

"זה לא יהיה פשוט, מדובר בהתפתחות הפיננסית הדרמטית ביותר מתחילת השנה", ממשיך ליידרמן ומוסיף כי ייקח עוד זמן רב עד להתבהרות התמונה הפוליטית - דבר שיעיב על השווקים. "בינתיים, היורו צפוי להיחלש, סוכנויות הדרוג צפויות להפחית את דרוג החוב הממשלתי והקונצרני האיטלקי, ואף ייתכן שגם מדינות אחרות בגוש יידבקו", הוסיף.

 

ליידרמן סבור שלאור אי-הוודאות הפוליטית, והצמיחה של הכוחות הפופוליסטים שם, הולך וגובר הסיכון של אי היכולת למחזר חלק מהחובות הגדולים שהצטברו במדינה. "איטליה היא המדינה השלישית בגודלה בגוש היורו. אין כמעט מוסד בנקאי, פיננסי, או פנסיוני באירופה שאינו מחזיק אגרות חוב של ממשלת איטליה ושל חברות קונצרניות שהנפיקו את עצמן בשנים האחרונות. חלק ניכר מאגרות החוב של איטליה מוחזקות במאזן של הבנק המרכזי האירופי, ה-ECB", אמר.

 

 פרופ' ליאו ליידרמן פרופ' ליאו ליידרמן צילום: עמית שעל

 

מדינה ממונפת

לממשלת איטליה חוב ציבורי שמגיע ל-130% מהתוצר, בזמן לכלל גוש היורו שיעור זה מגיע ל-84%. ליידרמן מדגיש כי בגלל העלייה בסיכון לבעיה במחזור החוב, ואולי חדלות פירעון חלקית, סיכון המדינה של איטליה עלה לרמה שמעל לזאת של טורקיה: פרמיית ה-CDS על אג"ח ממשלת איטליה ל-5 שנים היא 274 נקודות בסיס, מעל ל-261 נקודות בסיס של אג"ח טורקיה. המרווח בין אג"ח איטליה ואג"ח גרמניה ל- 10 שנים בדרך ל-350 נקודות בסיס.

 

"למרות החדות שבה השווקים הפיננסים מגיבים, להתפתחויות האלה, סביר להניח שמהבחינה הפוליטית והכלכלית, ייעשה מאמץ של האיחוד האירופי והבנק המרכזי האירופי לסייע, לפחות באופן חלקי, במחזור החובות ובמניעת משבר פיננסי חדש מהסוג של 2008", סיכם ליידרמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x